Od czwartku pociągami pojedziemy... drożej

Dodano: 12 stycznia 2022 08:56, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Inflacja i zalewająca nas ze wszystkich stron drożyzna dotknęły również kolej. Spółka PKP Intercity ogłosiła, że już w najbliższych dniach za bilety zapłacimy więcej. Jak wygląda nowy cennik?
Niewielu z nas dziwią jeszcze podwyżki cen towarów i usług. Szalejąca inflacja, która bije w ostatnim czasie dwudziestoletnie rekordy, zagląda niemal do każdej strefy gospodarki i wymusza na przedsiębiorstwach aktualizowanie cenników. Na droższe świadczenie swoich usług zdecydowała się również kolej. Za podróż zapłacimy więcej już od 13 stycznia.

REKLAMAOd ostatniej aktualizacji cen biletów istotnie zwiększyły się koszty działalności spółki. Pomiędzy 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140 proc. wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych. Znacznie wzrosły ceny energii trakcyjnej. O około 65 proc. - wyjaśnia w swoim komunikacie PKP Intercity.

Spółka dodaje również, że podnoszenie cen jedynie przez przewoźników regionalnych doprowadziło do sytuacji, w której trasy dalekobieżne można było pokonać za niższą cenę niż w przypadku krótkich połączeń. Państwowy przewoźnik podkreśla, że podwyżki cen biletów wiążą się nie tylko z obsługą taborów, ale również wielomiliardowymi inwestycjami, które mają podnieść jakość świadczonych przez niego usług.

Z 19 do 27 mld zł zwiększają się środki, jakie spółka zainwestuje do końca obecnej dekady w nowoczesny tabor i infrastrukturę. W efekcie przewoźnik planuje uruchamiać w 2030 roku około dwa razy więcej pociągów i zaoferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży. Normą staną się podróże z prędkością 160-250 km/h, co pozwoli skrócić czasy przejazdów. (...) Wyższy komfort i funkcjonalność zostaną zapewnione przez nowy design w przypadku przestrzeni wewnątrz pociągów, nad którego założeniami trwają obecnie prace. Nowe pojazdy będą dostosowane do potrzeb różnych grup podróżnych, w tym osób podróżujących z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami - dodano.

Przykładem podwyżki może być bilet na pociąg typu Pendolino. Obecna cena bazowa wynosi 150 zł. Po zmianach zapłacimy za ten sam przejazd 169 zł. Nowy cennik obejmuje również zmiany dotyczące progów rabatowych.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Pierwsze takie ośrodki w Polsce. Leczenia wymaga nawet 5 tysięcy dzieci

12 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zaczynają działać pierwsze w Polsce ośrodki leczące dzieci z uzależnienia od komputera. Pacjenci będą przyjmowani na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Złośliwe aplikacje mogą być w twoim telefonie. Usuń je jak najszybciej

11 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jeśli używasz smartfona, koniecznie przejrzyj jego zawartość. Niektóre aplikacje, jeszcze niedawno dostępne do pobrania, zostały już wycofane, ponieważ istniało ryzyko zagrożenia. Chodzi m.in. o wyłudzanie danych i natarczywe reklamy.

31 ton tytoniu w nielegalnym magazynie. Zatrzymano 5 osób

10 stycznia 2022, IAS, red. Miłosz Magrzyk

Gdyby towar trafił do sprzedaży, naraziłoby to budżet państwa na straty w wysokości ponad 23 mln zł.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]