Inflacja na poziomie 27 proc.? Polacy zabrali głos w sprawie podwyżek

Dodano: 13 stycznia 2022 08:56, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu osiągnęła poziom 8,6 proc. Okazuje się, że realnie wskaźnik ten odczuwamy jako znacznie wyższy. Polacy odpowiedzieli, jak drożyzna przełożyła się na ich domowy budżet.
Ekonomiści z niepokojem obserwują poziom inflacji, który jest obecnie najwyższy od dwóch dekad. Prognozy wskazują jednak, że inflacja nie zatrzyma się w najbliższym czasie i może dotrzeć nawet do dwucyfrowej wartości. Wielu ekspertów twierdzi, że zahamowanie mechanizmów powodujących spadek wartości pieniądza potrwa miesiącami. Duży wpływ mają na to m.in.: gigantyczna podwyżka cen energii i gazu oraz kosztów produkcyjnych niemal w każdym obszarze gospodarki.

REKLAMAFirma United Surveys na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej dotarła do grupy tysiąca Polaków, którzy następnie za pośrednictwem sondażu powiedzieli, jak szalejące ceny odbiły się w ich odczuciu na domowych wydatkach. Okazuje się, że dane publikowane przez GUS nie odzwierciedlają realnych zmagań finansowych ankietowanych, bowiem średnia wartość wzrostu cen wskazana przez uczestników badania wyniosła ponad trzykrotnie więcej niż wskazuje urząd.

Respondenci usłyszeli w swoich telefonach pytanie: O ile pana/pani zdaniem wzrosły ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku? Odpowiedzi podzielone zostały według wysokości zarobków. Według publikowanych wyników w najtrudniejszej sytuacji znalazły się osoby zarabiające pomiędzy 1000 a 1999 zł. Informacje zgromadzone po przeprowadzeniu sondażu prezentują się następująco:

- na 38 proc. określa realny poziom inflacji grupa osób zarabiających od 1000 do 1999 zł,

- 36 proc. to wartość, którą wskazali pracownicy z dochodami od 4000 do 4999 zł,

- respondenci zarabiający od 3000 do 3999 zł uważają, że ceny są wyższe o 30 proc.,

- 22 proc. to średnia wartość inflacji wskazana przez grupę zarabiających od 5000 do 6999 zł,

- ankietowani o zarobkach mieszczących się w przedziale 2000-2999 zł uważają, że ceny w ostatnim roku wzrosły o 21 proc.,

- na 20 proc. ten sam wskaźnik określają najbogatsi uczestnicy przedsięwzięcia, których pensje wynoszą 7000 zł i więcej,

- co ciekawe, wnioskować można, że najmniej skutki inflacji odczuwają osoby zarabiające 999 zł i mniej, ponieważ ta grupa wskazała, że ceny wzrosły jedynie o 12 proc.

Średnia wartość odczuwalnej drożyzny wyniosła w całym badaniu 27 proc., jednak to renciści są grupą, która boryka się ze skutkami podwyżek. W ich ocenie towary i usługi są obecnie droższe o 48 proc. niż rok temu.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

42-latka padła ofiarą oszustwa internetowego

13 stycznia 2022, KPP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Wpłacanie zaliczek w ramach zakupów internetowych rzadko kończy się szczęśliwym zakończeniem transakcji.

Od czwartku pociągami pojedziemy... drożej

12 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Inflacja i zalewająca nas ze wszystkich stron drożyzna dotknęły również kolej. Spółka PKP Intercity ogłosiła, że już w najbliższych dniach za bilety zapłacimy więcej. Jak wygląda nowy cennik?

Nowe, surowsze mandaty dla kierowców. Co o tym sądzą Polacy?

11 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Rząd wprowadził poważne zmiany w przepisach drogowych. Od początku roku kierowcy łamiący przepisy muszą liczyć się z surowymi karami finansowymi. Z jakim odbiorem społecznym spotkał się ten ruch?

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]