Ponad 44 mln zł za wprowadzanie klientów w błąd. Znany bank został ukarany przez UOKiK

Dodano: 18 stycznia 2022 08:16, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jeden z największych banków działających w Polsce został ukarany przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Powodem wszczęcia postępowania UOKiK wobec Santander Consumer Banku było podejrzenie stosowania niedozwolonych praktyk, które mogły naruszać interesy konsumentów. Chodzi o wliczanie kwoty za dodatkową opcję ubezpieczenia do całkowitej kwoty kredytu, oraz wprowadzanie w błąd poprzez korespondencję sugerującą gwarancję dostępności oferty, która w rzeczywistości była uzależniona od dalszych decyzji placówki.

REKLAMAW obydwu przypadkach informacje przekazane urzędowi przez jedną z organizacji konsumenckich potwierdziły się.

Bank, prezentując informacje na temat całkowitej kwoty kredytu, wprowadzał konsumentów w błąd co do proporcji między całkowitą kwotą kredytu, a jego kosztem. W ten sposób jego oferta wydaje się konsumentowi korzystniejsza niż jest w rzeczywistości, a także lepsza od ofert innych kredytodawców, którzy podają rzetelne informacje o koszcie kredytu- wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Ponadto do klientów kierowane były oferty kredytu, których treść dawała pewnego rodzaju pewność, że środki będą dostępne dla adresata. Konsument dopiero podczas wizyty w placówce dowiadywał się, że dostępność produktu zależała od pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Praktyka ta została przez bank zaprzestana. Oto przykładowa treść listu:

Szanowny Panie (...), właśnie zakończył Pan spłatę kredytu gotówkowego w naszym banku. Bardzo dziękujemy za okazane zaufanie. Doceniając naszą współpracę, przygotowaliśmy dla Pana nową propozycję lekkiego kredytu gotówkowego.

Na podstawie powyższych ustaleń prezes UOKiK podjął decyzję o nałożeniu na bank łącznej kary finansowej w wysokości 44 212 688 zł. Nałożenie kary spowodowane było m.in. długotrwałym stosowaniem tych praktyk. Decyzja jest nieprawomocna, a bank może odwołać się od niej na drodze sądowej.

Stanowisko Santander Consumer Banku SA w sprawie decyzji prezesa UOKiK z 30 grudnia 2021 r.

Informujemy, że 30 grudnia 2021 roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, która dotyczy - w ocenie UOKiK - stosowania przez Santander Consumer Bank praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

W swojej decyzji prezes UOKiK stwierdza naruszenie przez Bank zbiorowych interesów konsumentów poprzez działania wprowadzające w błąd klientów. Podstawą do decyzji były praktyki opisane poniżej:

- przesyłanie konsumentom indywidualnych, pisemnych propozycji zawarcia umowy kredytu konsumenckiego na określonych warunkach, a następnie odmowa udzielenia kredytu na zaproponowanych warunkach z przyczyn obiektywnych, tj. z uwagi na brak zdolności kredytowej, lub udzielenie go na warunkach innych niż przedstawione w tych pisemnych propozycjach (w zakresie wysokości oprocentowania i/lub wysokości prowizji). Santander Consumer Bank przyjął stanowisko UOKiK w powyższych kwestiach i zaprzestał tej praktyki, począwszy od 30.09.2018 r.

- prezentacja całkowitej kwoty kredytu i całkowitego kosztu kredytu w umowach kredytu konsumenckiego poprzez ujmowanie sfinansowanej kredytem dobrowolnej składki z tytułu umowy ubezpieczenia w całkowitej kwocie kredytu, a nie w całkowitym koszcie kredytu. Skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia, o którym mowa, było całkowicie dobrowolne, a udzielenie kredytu nie zależało od decyzji klienta związanej z zawarciem umowy ubezpieczenia. Na każdym etapie procesu klient był o tym jasno informowany, a Bank dodatkowo prowadził szereg działań weryfikujących jakość tego procesu.

W ocenie Santander Consumer Banku opisane praktyki nie naruszały zbiorowych interesów konsumentów oraz były w pełni zgodne z prawem. W całym toku postępowania, które toczyło się od 2016 roku, Santander Consumer Bank na każdym jego etapie aktywnie współpracował z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, proponując rozwiązania, które wychodziły naprzeciw oczekiwaniom UOKiK tak, aby osiągnąć porozumienie satysfakcjonujące prezesa UOKiK. Dlatego Bank jest zaskoczony zarówno samą decyzją, jak i sankcjami nałożonymi przez prezesa Urzędu.

Aktualnie Santander Consumer Bank jest w trakcie szczegółowej analizy treści i uzasadnienia decyzji prezesa Urzędu i na jej podstawie będzie podejmował dalsze działania, biorąc pod uwagę odwołanie się od decyzji jako jeden z możliwych scenariuszy.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Z tym prezentem trzeba uważać. Biżuteria może przynieść poważne kłopoty

17 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

To jeden z hitów prezentowych. Biżuteria na pewno sprawi radość obdarowanemu, ale może też sprowadzić na niego kłopoty zdrowotne.

Potężny wyciek danych z polskiej armii

17 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Wojsko może mieć poważny problem. Według nieoficjalnych doniesień do sieci wypłynęły strategiczne dla polskiej armii informacje dotyczące jej uzbrojenia. Na liście ma znajdować się nawet 1,7 mln pozycji.

Na te adresy i wiadomości trzeba uważać. Hakerzy szturmują komputery

17 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Tylko w 2021 roku na polską listę podejrzanych adresów trafiło 33 tysiące pozycji. To niespotykany wzrost ataków hakerskich.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]