Potężny wyciek danych z polskiej armii

Dodano: 17 stycznia 2022 10:22, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Wojsko może mieć poważny problem. Według nieoficjalnych doniesień do sieci wypłynęły strategiczne dla polskiej armii informacje dotyczące jej uzbrojenia. Na liście ma znajdować się nawet 1,7 mln pozycji.
Sprawę ujawnił i opisał serwis Onet, który powołuje się na informacje uzyskane od informatorów związanych z cyberbezpieczeństwem. Ustalenia mają być potwierdzone również w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi. Warte potężnych pieniędzy dane, które miały wypłynąć najprawdopodobniej z Szefostwa Planowania Logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, mogą stanowić szczególnie ważne informacje dla obcych wywiadów.

REKLAMATo są dane strategiczne, o które zabiega np. wywiad Rosji - wyjaśnił Onetowi gen. Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wśród ujawnionych w sieci plików mają znajdować się niespełna dwa miliony pozycji: od F-16, przez broń i amunicję, mundury, komputery, aż po bieliznę i sztandary.

Autor publikacji twierdzi, że udostępnione zasoby znajdowały się w Jednolitym Indeksie Materiałowym oraz Zintegrowanym Wieloszczeblowym Systemie Informatycznym Resortu Obrony Narodowej. Wyciek rzekomo nie był przypadkiem. Podejrzewa się, że jeden z informatyków Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy stworzył autorski program, na który skopiował pliki z niejawnych, wojskowych systemów. Służby sprawdzają jednak dokładną przyczynę zdarzenia.

Te systemy są źródłem informacji na temat wyposażenia, uzbrojenia, struktury, rodzajów amunicji, części zamiennych itp. Jeśli ktoś ma do nich dostęp, to wie wszystko o stanie naszych sił zbrojnych. Dlatego te dane nigdy nie powinny być zgromadzone w jednym miejscu. Jestem przerażony, że ktoś je w taki sposób zgrupował, a jeszcze bardziej tym, że trafiły one do sieci - tak sytuację skomentował dla Onetu podobno wysoki rangą oficer, który jednak chciał pozostać anonimowy.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Na te adresy i wiadomości trzeba uważać. Hakerzy szturmują komputery

17 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Tylko w 2021 roku na polską listę podejrzanych adresów trafiło 33 tysiące pozycji. To niespotykany wzrost ataków hakerskich.

5MBOT rozpoczyna program "GPR K9 WOT"

17 stycznia 2022, 5MBOT, red. Miłosz Magrzyk

W 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się budowanie zdolności poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem psów.

Inflacja na poziomie 27 proc.? Polacy zabrali głos w sprawie podwyżek

13 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu osiągnęła poziom 8,6 proc. Okazuje się, że realnie wskaźnik ten odczuwamy jako znacznie wyższy. Polacy odpowiedzieli, jak drożyzna przełożyła się na ich domowy budżet.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

NEW YORK CITY PIZZA

ul. Zambrowska 106
07-300 Ostrów Mazowiecka

New York Bistro zmieniło się w New York City Pizza!

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]