Więcej substancji na liście zakazanych. Wiele z nich jest w suplementach

Dodano: 25 stycznia 2022 09:06, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Rząd chce rozbudować wykaz substancji, których nie można używać w produkcji żywności. Na liście są te, które powszechnie można znaleźć w suplementach diety.
Już teraz warto przejrzeć swoją apteczkę i sprawdzić, czy suplementy diety, które się zażywa, nie zawierają środków, które rząd chce wpisać na listę zakazanych. Odpowiednie rozporządzenie już nabrało kształtów projektu i wyliczono w nim substancje, inne niż witaminy i składniki mineralne, których nie powinno być w żywności.

REKLAMA



W uzasadnieniu projektu jasno napisano, że chodzi głównie o suplementy diety, a takich produktów Polacy kupują coraz więcej. Na koniec 2021 r. wartość tego rynku oceniano na 6,5 mld złotych. Według różnych badań wynika, że 48 proc. Polaków przyjmuje tego typu specyfiki, a 44 proc. z nich robi to częściej ze względu na pandemię.

Jakie substancje mają zostać zakazane? Oto one: chlorowodorek johimbiny oraz grupa johimbiny; pieprz metystynowy (Pipermethysticum); pankreatyna; ibutamoren (mesylanibutamorenu); DMAA (w szczególności określana jako: 1,3-DMAA; 1,3-dimetyloamyloamina; 1,3-dimetylopentyloamina; 2-amino-4-metyloheksan; 2-heksanamina, 4-metylo-(9CI); 4-metylo-2-heksanamina; 4-metylo-2-heksyloamina; dimetyloamyloamina; geranamina; metyloheksanamina); ligandrol (LGD-4033); ostaryna (enobosarm); andaryna; RAD-140 i świerzbiec właściwy.

Trzeba dodać, że kilka dni temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała bardzo krytyczny raport dotyczący kontroli nad suplementami. Wynika z niego, że w latach 2017-2020 w Głównym Inspektoracie Sanitarnym złożono blisko 63 tys. powiadomień o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia do obrotu nowego suplementu diety. Jednak analizie poddano zaledwie 11 proc. z nich. Weryfikacja produktów trwała nawet 14 lat, a przez ten czas suplementy cały czas były dostępne w sprzedaży.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Gigantyczny wzrost liczby ataków hakerskich

25 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Cyberataki nasilają się na całym świecie. Eksperci jednego z przedsiębiorstw specjalizujących się w zabezpieczaniu sieci zgromadzili dane, według których Polska również powinna zachować wzmożoną czujność.

Bankructwo i niewypłacalność. Polskie przedsiębiorstwa pod presją finansową kończą swoją działalność

24 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przedsiębiorcy łapią się za kieszenie i liczą kolejne straty związane z utrudnieniami w czasie pandemii oraz stale rosnącą inflacją. Jak pokazują statystyki, wiele z nich nie wytrzymało presji finansowej i ogłosiło bankructwo. Właściciele co piątej firmy obawiają się, że podobny los czeka ich w bieżącym roku.

Praca zdalna. Co warto wiedzieć?

24 stycznia 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Czy pracodawca musi zapewnić pracownikowi komputer i telefon? Czy można otrzymać dodatkowe pieniądze za pracę w domu? Lada dzień armia urzędników przejdzie na tryb zdalny. Jakie będą mieli prawa i obowiązki?

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]