Sezon rowerowy w pełni. Takie mandaty mogą zapłacić rowerzyści

Dodano: 17 maja 2022 10:15, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jeśli ktoś, jadąc na rowerze, sądzi, że może sobie pozwolić na więcej niż kierowca auta, to się myli. W przepisach rowerzyści są traktowani równie surowo.
Co prawda zmiany weszły w życie już 1 stycznia tego roku, ale dopiero teraz wiele osób może odczuć, jak działają one w praktyce. Chodzi o rowerzystów, z których część wsiadła na rower dopiero niedawno, kiedy poprawiła się pogoda. Przede wszystkim muszą oni pamiętać, że obowiązujące zmiany prawne z taryfikatorem mandatów włącznie traktują rowerzystów tak samo surowo jak kierujących samochodami. A policjanci nie stosują taryfy ulgowej, co najlepiej potwierdzają statystyki.

REKLAMAStan po użyciu

Podstawowa zmiana dotyczy jazdy pod wpływem alkoholu. Nie zmieniło się to, że przyłapany na tym rowerzysta traci prawo jazdy. Ale dodatkowo czeka go jeszcze spory wydatek. Przepisy rozróżniają stan po użyciu alkoholu (w którym stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila) i stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu). W pierwszym przypadku grozi mandat w wysokości 1 tys. złotych, w drugim - 2,5 tys. zł.

Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku policja zatrzymała ponad 19 tysięcy rowerzystów będących po wypiciu alkoholu. Rok wcześniej było ich o tysiąc mniej.

Może być gorzej

Trzeba mieć świadomość, że na mandacie sprawa może się nie zakończyć. Jeśli policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie rowerzysty, to może to skutkować grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł. Sąd może także nałożyć na rowerzystę zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Inne przewinienia

Rowerzyści muszą pamiętać, że obowiązują ich takie same przepisy jak kierowców aut. Oznacza to, że np. za wjazd na przejazd kolejowy, w sytuacji zakazu wjazdu, grozi 2 tys. zł. Za spowodowanie kolizji przewidziana jest kara 1,5 tys. zł. I tak samo jak w przypadku zmotoryzowanych - mandaty mogą się sumować, jeśli dojdzie do naruszenia kilku przepisów.

Na co jeszcze musi uważać rowerzysta?

- naruszanie obowiązku poruszania się po poboczu: 100 zł.

- naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić: 100 zł.

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu: 100 zł.

- nieopuszczenie przez kierującego rowerem śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku: 100 zł.

- naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku: 50 zł.

- naruszenie przez kierującego rowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem punktu kolejnego: 50 zł.

- utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru: 200 zł.

- naruszenie przez kierującego rowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach: 50 zł.

- naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych: 200 zł.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Wojsko zaprasza! Możesz zostać żołnierzem w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

17 maja 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

W najbliższą sobotę, 21 maja, wojsko rozpoczyna rekrutację do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania

17 maja 2022, News4Media

Naukowcy Uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili nietypowe badanie. Okazało się, że smartfony mają wpływ na nasze... uzębienie.

Wspólne sprzątanie Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

16 maja 2022, ZGK, red. Miłosz Magrzyk

Priorytetem akcji było zbudowanie społecznej postawy odpowiedzialności za tereny publiczne.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]