159. rocznica bitwy pod Stokiem (zdjęcia)

Dodano: 19 maja 2022 09:12, Autor: UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

12 maja 2022 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 159. rocznicę bitwy pod Stokiem.
Bitwa miała miejsce w nocy z 4 na 5 maja 1863 roku. Liczący 1200 ochotników oddział Ignacego Mystkowskiego zaskoczył maszerującą kolumnę wojsk rosyjskich złożoną z roty piechoty i szwadronu jazdy i w krótkim nocnym boju w lesie zadał jej znaczne straty. Poległo 31 Rosjan, 8 rannych dostało się do niewoli. Zdobyto również zapasy broni i amunicji. Sukces okupiony został śmiercią 6 powstańców, rannych zostało 14.

REKLAMAStarcie to przeszło do historii jako jedno z największych zwycięskich starć zbrojnych powstania styczniowego, gdyż większość potyczek stoczonych w tym okresie (a było ich około 1200) było starciami defensywnymi i za wielki sukces uznawano, gdy oddział powstańczy nie został rozbity i uszedł z pola walki.

W uroczystości organizowanej przez gminę Ostrów Mazowiecka oraz Szkołę Podstawową im. płk. dypl. Ludwika Bociańskiego w Komorowie udział wzięli między innymi radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele władz samorządowych gminy, powiatu i miasta, wojska, policji, służby pożarniczej, szkół i stowarzyszeń.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje przed pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Stokiem. Odśpiewano hymn. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy św. polowej koncelebrowanej przez ks. ppłk. dra Sławomira Gadowskiego oraz wikariusza Dariusza Kotarskiego z Parafii pw. św. Jozafata BM w Komorowie. Uroczystości zakończyły się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Komorowie. Po uroczystości wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stoku.


Zobacz również

Wyjątkowe pamiątki rodzinne trafiły do ostrowskiego muzeum (zdjęcia)

18 maja 2022, MDRP, red. Miłosz Magrzyk

Maria Dorawska podarowała muzeum archiwum po Karolu Piłacie.

Piknik wojskowy w Ostrowi Mazowieckiej

18 maja 2022, WKU, red. Miłosz Magrzyk

Na pikniku będzie działał punkt rekrutacyjny.

W powiecie ostrowskim trwa kwalifikacja wojskowa (zdjęcia)

17 maja 2022, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

W tym roku kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu ostrowskiego odbywa się od 9 do 30 maja.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]