Bank Spółdzielczy w Ostrowi z szansą na prestiżową nagrodę (zdjęcia)

Dodano: 19 maja 2022 11:13, Autor: Miłosz Magrzyk

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej ma szansę otrzymać nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym zatytułowanym: Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego Modernizacja Roku & Budowa XXI w. jest wyłonienie i nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku i wyróżniających się szczególnymi walorami. Idea konkursu to propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów oraz urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.

REKLAMAJedną ze zgłoszonych inwestycji jest Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa budynku Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, ul. 3 Maja 32.

Oto opis przedsięwzięcia zamieszczony na stronie www.modernizacjaroku.org.pl.

Założeniem projektu było zadbanie o zabytkowy budynek banku oraz stworzenie nowoczesnych przestrzeni biurowych. Elementem wiążącym te dwa style zabudowy stał się charakterystyczny szklany łącznik. Projektując nowy budynek i wnętrza, nie zapomniano o poszanowaniu oryginalnego stylu banku. Zgodnie z pierwotnym projektem dobudowano brakującą część elewacji frontowej.

Przebudowa głównego budynku banku spółdzielczego, zbudowanego w 1926 roku wg projektu architekta Władysława Muzolfa (przyp. red. - niektóre źródła wskazują na Stefana Zwolanowskiego) polegała na doprojektowaniu filara bocznego od ulicy 3 Maja w taki sposób, by dotychczasowa niesymetryczna elewacja uzyskała układ osiowy, który był pierwotnym projektowym założeniem budynku, a nie został wykonany. W piwnicach budynku znaleziono oryginalną głowicę, którą zwieńczono nową kolumnę.

Prace remontowe prowadzone na elewacjach budynku poprawiły jego stan techniczny. Wykonane zostały ze szczególną uwagą na detale architektoniczne. Odkrycie kolorów dzięki badaniom stratygraficznym pozwoliło przywrócić pierwotny wygląd budynku. Na istniejącym budynku zachowano strukturę tynków oraz gzyms, a także ich uzupełnienie. Zmieniono poszycie dachu z istniejącej dachówki bitumicznej na dachówkę ceramiczną.

Zaplanowane prace prowadzące do odtworzenia zamysłu pierwotnego projektu niosły za sobą duży wkład finansowy i znaczny stopień trudności wykonania robót budowlanych. Niemniej poskutkowało to licznymi korzyściami dla budynku, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Ostrowi Mazowieckiej.

Z uwagi na wspomnianą konieczność dostosowania budynku do aktualnych wymogów funkcjonowania banku, jak również konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w obiekcie, na inwestorze spoczywał obowiązek wykonania niezbędnych prac polegających na rozbudowie budynku o ewakuacyjną klatkę schodową. Dbając o strukturę obiektu, wszelkie projektowane elementy niebędące uzupełnieniem zabytkowej struktury budynku, zostały zaprojektowane poza obrysem zewnętrznym części budynku wpisanej do rejestru zabytków. W związku z tym ewakuacyjna klatka schodowa została odsunięta od ściany szczytowej budynku, by nie naruszać istniejących gzymsów. Jej kształt, za sprawą nowoczesnej i skromnej formy, nie konkuruje z istniejącą zdobioną elewacją.

Przy klatce schodowej zaprojektowano przeszkloną panoramiczną windę, która pozwala dostrzec wnętrze dziedzińca, które przez przymknięcie zyskało kameralny charakter. Wysokość bryły klatki schodowej została dobrana w taki sposób, by tworzyła jedną linię z załamaniem dachu mansardowego. W związku z nadbudowaniem kondygnacji zaistniała potrzeba połączenia skrzydła biurowego z przestrzenią poddasza zaadaptowaną na salą konferencyjną. W związku z tym zaprojektowano przeszklony łącznik, który, tak jak przeszklona winda, pozwala wniknąć wzrokiem w głąb dziedzińca.

Uwagę zwraca fakt, iż wszelkie techniczne elementy budynku zostały w znacznej części ukryte w doprojektowanych częściach obiektu, dzięki temu nie są widoczne i nie oszpecają.


Głosowanie

Osoby, które chcą zagłosować na ostrowski budynek, powinny kliknąć tutaj.

Źródło zdjęć: BS / strona konkursowa

Zobacz również

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży (zdjęcia)

19 maja 2022, UG w Ostrowi / PSP w Jasienicy, red. Miłosz Magrzyk

Na scenie w Jasienicy wystąpiły trzy zespoły teatralne.

Podpisano umowę na przebudowę ul. Targowej w Bogutach-Piankach

19 maja 2022, UG w Bogutach-Piankach, red. Miłosz Magrzyk

Koszt całkowity zadania to 889 392,14 zł.

159. rocznica bitwy pod Stokiem (zdjęcia)

19 maja 2022, UG w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

12 maja 2022 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 159. rocznicę bitwy pod Stokiem.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]