100-lecie OSP w Prostyni (zdjęcia)

Dodano: 22 maja 2022 08:26, Autor: OSP w Prostyni, red. Miłosz Magrzyk

Uroczystości zostaną połączone z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.
W roku 1919 grupa aktywnych mieszkańców Prostyni przy czynnym udziale miejscowego proboszcza Aleksandra Wincentego Wojdyły oraz poparciu miejscowej gminy rozpoczęła organizację ochotniczej straży pożarnej. Wybrano komitet organizacyjny, w skład którego weszli: Józef Bronisz, Piotr Kołodziejczyk, Stefan Kotowski, Jan Mazurek, Józef Mazurek, Antoni Parys, Jan Parys, Józef Parys, Franciszek Renik, Karol Renik, Feliks Sobotka, Franciszek Sobotka, Jan Szalach, Czesław Wujek, Piotr Wujek i Edward Wyszogrodzki. W styczniu 1920 roku OSP w Prostyni oficjalnie rozpoczęła działalność.

REKLAMAGłówne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 100-lecia OSP w Prostyni odbędą się 22 maja br. Sytuacja związana z pandemią w 2020 roku nie pozwoliła bowiem na wcześniejsze zorganizowanie wydarzenia.

Lata 1997-2003

W roku 1997 z Ochotniczej Straży Pożarnej w Małkini Górnej do jednostki w Prostyni został przekazany samochód gaśniczy GBA 3,5/24 marki Skoda. Na stanowisku naczelnika w 1998 roku druha Czesława Kwiatkowskiego zastąpił druh Andrzej Wetoszka.

W 2000 roku jednostka pozyskała kolejny samochód, także z OSP w Małkini Górnej, GLM 8 Tarpan Honker. Kolejne lata to okres rozwoju organizacyjnego i sprzętowego jednostki. W roku 2003 na wniosek złożony przez Zarząd OSP w Prostyni decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Włączenie jednostki do struktur KSRG pozwoliło na dalszy rozwój i pozyskanie środków na różnego rodzaju doposażenie w sprzęt niezbędny do działań ratowniczo- gaśniczych. Z tego względu to właśnie rok 2003 uchodzi za przełomowy w historii OSP w Prostyni.

Plan obchodów 100-lecia jednostki jest dostępny na poniższym plakacie.

Źródło zdjęć / plakatu: OSP w Prostyni

Zobacz również

Pożar lasu w Broku

20 maja 2022, OSP w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Pożar miał miejsce 17 maja.

120-lecie istnienia OSP w Broku (zdjęcia)

15 maja 2022, St. kpt. Rafał Kamiński / KP PSP w Ostrowi, red. Miłosz Magrzyk

14 maja 2022 roku w Broku odbyła się uroczystość z okazji 120-lecia istnienia lokalnej ochotniczej straży pożarnej, połączona z uroczystym przekazaniem jednostce nowego samochodu pożarniczego.

Dzień Strażaka w gminie Andrzejewo (zdjęcia)

6 maja 2022, UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

W kościele w Andrzejewie 3 maja 2022 r. tradycyjnie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji strażaków.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]