Poświęcenie pomnika błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego (zdjęcia)

Dodano: 24 maja 2022 07:56, Autor: UG w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

Główne uroczystości poświęcenia pomnika błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyły się 21 maja.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. W kwietniu 1910 roku rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się z Zuzeli do Andrzejewa, gdzie ojciec Stefana otrzymał posadę organisty. Andrzejewo i kościół w Andrzejewie były jednymi z kilku miejsc szczególnie bliskich przyszłemu prymasowi, gdyż to tutaj przyjmował I komunię św. oraz sakrament bierzmowania.

REKLAMAJak powiedział podczas kazania w czasie wizyty w Andrzejewie, 13 czerwca 1971 roku: w tej świątyni kształtowało się, rozwijało i dochodziło do świadomości moje powołanie kapłańskie. Tutaj postanowiłem, że pójdę do seminarium i będę pracował nad tym, aby zasłużyć sobie na łaskę kapłaństwa. I tu po raz pierwszy wyjawiłem swoją tajemnicę mojemu ojcu, który tyle lat służył ku większej chwale Bożej. Nie bez oporu otrzymałem od ojca błogosławieństwo na drogę kapłaństwa Chrystusowego. Ponadto na cmentarzu parafialnym w Andrzejewie pochowane są matka i siostra prymasa.

Pod koniec roku 2019 społeczność gminy i parafii andrzejewskiej podjęła działania, by upamiętnić związek prymasa z Andrzejewem. Zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie pod przewodnictwem proboszcza parafii Jerzego Kruszewskiego. Członkowie Komitetu oraz członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba przeprowadzili zbiórkę pieniędzy wśród mieszkańców sołectw gminy Andrzejewo, parafii Andrzejewo oraz kilku innych sołectw ościennych z przeznaczeniem na budowę pomnika.

Główne uroczystości poświęcenia pomnika błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyły się 21 maja 2022 r. Rozpoczęły się one od mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Andrzejewie, w trakcie której w kazaniu biskup łomżyński Janusz Stepnowski powiedział:

- Jesteśmy, Drodzy Bracia, powołani do rzeczy wyższych i o tym mówił nam w swoim nauczaniu społecznym Stefan Wyszyński, bo jego powołaniem i pasją było to nauczanie społeczne Kościoła. Zwracał się do wszystkich stanów, aby pracowali dla Polski, aby poświęcali swój czas dla społeczności tych większych i tych mniejszych, zwracał nam uwagę, żeby ten kosmos, ten świat zmieniać, ale zachować pewien porządek i aby przez ten kosmos, ten świat, widzieć inny świat, do którego zostaliśmy wszyscy powołani. Tym wszystkim, którzy uczestniczyli w budowie tego pomnika, chciałbym serdecznie podziękować. Pan Bóg im to wynagrodzi, a to piękne dzieło pozostanie na wieki. Inni, którzy przyjeżdżają do tej miejscowości, być może nie zdają sobie sprawy z tego, że mieszkał tu przez kilka lat przyszły kardynał Stefan Wyszyński, a dzięki temu pomnikowi będą mogli odkryć, że na tym szlaku pielgrzymim błogosławionego Stefana Kardynała znajdują się Andrzejewo i Łomża. Także niech Pan Bóg Wam dobrodzieje wynagrodzi, a mieszkańcom tej parafii i młodzieży przypomina, że z tej ziemi pochodzi ten wspaniały rodak: błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński.

Po mszy głos zabrała wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera.

- Jako gospodarz gminy Andrzejewo mam zaszczyt, w tym historycznym dla naszej miejscowości dniu, serdecznie państwa powitać i podziękować za obecność na uroczystości poświęcenia figury błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, która jest wyrazem hołdu składanego Prymasowi Tysiąclecia przez naszą lokalną społeczność. Już od wielu lat mieszkańcy naszej gminy i parafii świadomi niezwykle doniosłych zasług kardynała Stefana Wyszyńskiego wielokrotnie dawali wyraz swojej wdzięczności za wszelkie dobro, które się stało naszym udziałem za sprawą jego posługi duszpasterskiej. Bliskie relacje osobiste prymasa z mieszkańcami Andrzejewa i okolic we wczesnej młodości i w czasie jego późniejszych wizyt były dodatkowym argumentem, aby uhonorować go trwałym monumentem wpisanym w krajobraz ziemi andrzejewskiej.

Następnie przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie złożyli podziękowania wszystkim darczyńcom, dzięki którym mógł powstać pomnik. Potem odbyła się część artystyczna, w której wystąpili: chór ze szkoły Podstawowej w Andrzejewie, Jakub Świderski i Urszula Jagielska, Dorota Zysik oraz Paweł Andruszkiewicz.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz uczestników przed pomnik i jego uroczyste poświęcenie przez biskupa Janusza Stepnowskiego. Po poświęceniu przedstawiciele samorządu Mazowsza: Elżbieta Lanc - członek Zarządu Województwa Mazowieckiego - oraz Mirosław Augustyniak - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a także wójt Gminy Andrzejewo Beata Ponichtera oraz przedstawiciele gmin i powiatu ostrowskiego, złożyli kwiaty.

Ponadto z okazji tej uroczystości gmina Andrzejewo wydała dzieło Ryszarda Skłodowskiego - pisarza, nauczyciela i wieloletniego radnego gminy Andrzejewo, pt. Kościół i Ojczyzna. Cierniste ścieżki posługi duszpasterskiej błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy egzemplarz książki otrzymał biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Pozostali uczestnicy uroczystości również zostali obdarowani tą publikacją.


Zobacz również

Uroczystość z okazji 102-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostyni (zdjęcia)

23 maja 2022, KP PSP w Ostrowi / st. kpt. Rafał Kamiński, red. Miłosz Magrzyk

22 maja 2022 roku w Prostyni odbyła się uroczystość z okazji 102-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostyni połączona z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka.

50-lecie kapłaństwa prałata Mariana Niemyjskiego (zdjęcia)

22 maja 2022, UG w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

15 maja 2022 r. w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej odbyła się uroczysta msza św. z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa Mariana Niemyjskiego, który śluby kapłańskie przyjął 28 marca 1972 roku w Kolnie.

Artyści z filharmonii gościli w Jatkach (zdjęcia)

20 maja 2022, UM, red. Miłosz Magrzyk

Prowadzący Bogdan Szczepański przybliżył uczniom zawód lutnika oraz pokazał proces tworzenia instrumentów smyczkowych.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]