To będzie dobry sezon dla truskawkożerców

Dodano: 29 maja 2022 08:53, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jeszcze niedawno plantatorzy przewidywali, że w tym roku truskawki będą drogie. Teraz okazuje się, że ma być taniej niż rok temu.
Obawy były uzasadnione. Owoce miały podrożeć, bo od ubiegłego roku zwiększyły się koszty pracy, podrożało paliwo, nawozy i środki ochrony roślin, a nawet droższa jest folia, którą przykrywa się pierwsze truskawki na plantacjach. Dlatego właśnie rolnicy zwiastowali, że ubiegłoroczna cena 6-7 zł za kilogram truskawek będzie nie do utrzymania.

REKLAMAPoczątek sezonu zaczął weryfikować te spekulacje. W połowie maja na giełdzie rolnej Bronisze za kilogram polskich truskawek trzeba było zapłacić od 12 do 19 zł. To o 30 proc. mniej niż rok wcześniej o tej samej porze.

Najnowsze notowania z tej giełdy wskazują na ceny od 6 do 11 zł. 12 miesięcy temu kosztowały około dwóch razy więcej.

Tak jest w całym kraju. Na lubelskiej giełdzie w Elizówce kilogram owoców można kupić już za 7 zł, a najwyższa notowana stawka to 12 zł. W Wielkopolsce jest trochę zdrożej - 13-18 zł za kilogram. Ale i tak owoce tanieją z dnia na dzień. To oznacza, że już wkrótce na targowiskach pojawią się owoce w cenach jak sprzed roku, a może nawet niższych. Szczyt zbiorów zacznie się około 10 czerwca.

Czereśnie

Wiele emocji budzi cena czereśni. Niedawno internet obiegło zdjęcie, na którym owoce kosztowały aż 260 zł za kilogram. Nie ma jednak pewności, gdzie wykonano zdjęcie, ani czy jest ono prawdziwe. Faktem jest jednak, że na początku sezonu te owoce są drogie. Ale nie są polskie.

Obecnie w Broniszach owoce z Hiszpanii kosztują 60-90 zł za kilogram.

Najpiękniejsze owoce będą dojrzewać na przełomie czerwca i lipca i ich cena będzie zależała od podaży i odmiany. Od kilku lat bardzo popularne są odmiany o ciemnoczerwonych, dużych owocach, jak: Kordia, Regina, Summit, Sylvia. Na początku lipca 2021 roku powyższe kosztowały 10-15 zł za kilogram w porywach do 20 zł - tłumaczy serwisowi portalspozywczy.pl Maciej Kmera, ekspert z Biura Promocji i Komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Warsztaty z okazji Światowego Dnia Pszczół (zdjęcia)

28 maja 2022, UG / SP w Andrzejewie, red. Miłosz Magrzyk

Z okazji Światowego Dnia Pszczół, 20 maja 2022 r., w gminie Andrzejewo odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów.

Warsztaty z wykonywania świec z wosku pszczelego (zdjęcia)

27 maja 2022, Biblioteka Publiczna w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Każdy wykonał trzy świece o wybranym kolorze i zapachu.

Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

26 maja 2022, OKKK, red. Miłosz Magrzyk

Siedemnasty raz karatecy z całej Polski spotkali się na turnieju w Ostrowi Mazowieckiej. Tym razem zagościli u nas również zawodnicy z zagranicy: przedstawiciele Łotwy oraz Ukrainy.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]