XVIII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne (zdjęcia)

Dodano: 18 czerwca 2022 14:08, Autor: Starostwo Powiatowe, red. Elżbieta Krajewska

Po raz XVIII odbyły się Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne organizowane w ramach Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim przy współpracy ze Stowarzyszeniem "LUDZIE Z PASJĄ".
REKLAMAWydarzenie to co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W tym roku wyjazd odbył się 14 czerwca. Wzięło w nim udział około 75 uczniów wraz z opiekunami z 11 szkół powiatu ostrowskiego.
Spotkania rozpoczęły się od porannej zbiórki na parkingu przy kościele pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej, skąd dwa autokary zabrały uczestników do miejscowości Morzyczyn-Włóki w gm. Sadowne. Tam uczniowie zostali podzieleni na pięć grup i przyporządkowani do ornitologów, którzy tego dnia pełnili rolę przewodników.


Warsztaty terenowe w dolinie Bugu trwały około 2 godziny. W tym czasie uczniowie wyposażeni w lornetki mieli okazję zobaczyć i usłyszeć wiele gatunków ptaków, w tym: ziębę, dudka, trznadla, pliszkę żółtą, żurawia, skowronka, rybitwę czarną oraz kapturkę. W oddali udało się zauważyć również szybujące myszołowy. Nie zabrakło również popularnych jaskółek i bocianów. Przewodnicy uczyli jak rozpoznać ptaki po wyglądzie i głosie, mówili co jedzą oraz gdzie można zauważyć ich gniazda. Dopisała pogoda, było słonecznie i ciepło. Po warsztatach terenowych uczestnicy udali się do ośrodka agroturystycznego "Binduga" na drugą część zajęć, czyli wykłady w formie prezentacji multimedialnych oraz filmów.


Sesję wykładów rozpoczął Paweł Cieśluk, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, który opowiedział o tym, jak rozpoznać głosy i sylwetki wybranych gatunków ptaków. Jego wykład zakończył się konkursem nt. "Rozpoznawanie wizerunków i głosów ptaków" dla wszystkich chętnych uczestników Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych. Następnie głos zabrała Agnieszka Aleksiejczuk - przyrodniczka, fotografka; współautorka książki "Puszczańskie giganty. Rzecz o białowieskich dębach.". Zaprezentowała ona prelekcje pt. "Ptasie pióra - cud natury". Następny wykład pt. "Jak kolekcjonować ptasie pióra" poprowadził Sławomir Niedźwiecki - przyrodnik, który od 10 lat koordynuje i realizuje monitoringi śmiertelności ptaków (głównie ginących w wyniku kolizji z linią wysokiego napięcia).


Po wysłuchaniu części wykładowej komisja konkursowa sprawdziła prace uczestników konkursu polegającego na rozpoznaniu 20 różnych gatunków ptaków po ich wyglądzie lub wydawanym głosie. Wyłoniono 19 laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Nagrody laureatom konkursu wręczyli: Ewa Suchcicka - Sekretarz Powiatu oraz Adam Brzózka - Dyrektor Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa. XVIII Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne zakończono wspólnym obiadem.
autor M.Jabłonka, zdj. K.Leszczyńska, M.Równa

Zobacz również

Jerzy Madzelan posnuje opowieści o Broku, Ostrowi i okolicach

15 czerwca 2022, MBP, red. Anna Augustyniak

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z autorem książki "Ludzie i wydarzenia. Opowieści z Broku, Ostrowi i okolic".

Ostrowscy wędkarze dzieciom (zdjęcia)

14 czerwca 2022, PZW Koło 64, red, Elżbieta Krajewska

W dniu 11.06.2022 r. Koło Nr 64 PZW w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowało XIX Festyn Wędkarski z okazji Dnia Dziecka.

Piknik lotniczy z okazji Dnia Dziecka (zdjęcia, wideo)

30 maja 2022, Miłosz Magrzyk

W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji, m.in.: skoki spadochronowe, pokazy samolotów i samochodów, food trucki, pokazy driftowania, loty widokowe i rozmowy o lotnictwie.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]