50-lecie oraz wręczenie sztandaru OSP Gumowo (zdjęcia)

Dodano: 21 września 2022 17:44, Autor: Gmina Lubotyń Stary, red. Elżbieta Krajewska

W sobotę 17 września w Gumowie świętowano 50-lecie tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej.
REKLAMA
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Starym Lubotyniu. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie OSP w Gumowie. Była uroczysta parada, podniesienie flagi na maszt, wręczenie sztandaru, a także odznaczenia i medale okolicznościowe. Tego dnia nie mogło zabraknąć przemówień i prezentów.
Poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Stary Lubotyń przybyły o 12.00 ubrane w odświętne mundury i zaopatrzone w sztandary jednostek do kościoła w Starym Lubotyniu. Msza święta w intencji strażaków i z okazji 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Gumowie została odprawiona przez, pochodzącego z Gumowa ks. Gabriela Jastrzębskiego, przy koncelebrze ks. kan. Piotra Kapelańskiego - Kapelana Strażaków Powiatu Ostrowskiego oraz ks. Janusza Dworakowskiego - Wikariusza Parafii w Lubotyniu. Nabożeństwo miało wyjątkową strażacką oprawę.

Dalsza część uroczystości przeniosła się na teren Ochotniczej Straży Pożarnej w Gumowie. Parada strażaków otworzyła część oficjalną imprezy. Wtedy przyszedł czas na oficjalne przywitanie gości wśród, których warto wymienić samorządowców z gminy Stary Lubotyń z wójtem Ireneuszem Gumkowskim i przewodniczącym Januszem Legackim na czele. Podczas strażackiego święta nie mogło zabraknąć st. bryg. Leszka Falbowskiego - Z-cy Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowi Mazowieckiej oraz Dh Rafała Kowalczyka - Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowi Maz. Na uroczystość przybyli również radny Sejmiku Mazowieckiego Krzysztof Winiarski, Dh Grzegorz Jasionowski - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowi Maz., Zastępcę Wójta Gminy Stary Lubotyń, Dh Jan Jasionek - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Starym Lubotyniu a także Ewa Suchcicka - Sekretarza Powiatu Ostrowskiego oraz Komisarz Iwona Kędzierska - Kierownika Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Maz. W Gumowie obecni byli również Sylwia Zakrzewska - Dyrektor Banku Spółdzielczego w Ostrowi Maz., Odział w Starym Lubotyniu oraz Prezesi OSP z terenu Gminy Stary Lubotyń. Uroczystość uświetniała Orkiestra Darmanista z Brańszczyka pod batutą kapelmistrza Dariusza Pieńkosa.
Oficjalną część rozpoczął dowódca uroczystości był druh Adam Kłosiński, następnie wciągnięto flagę na maszt. Jako pierwszy głos zabrał prezes OSP Gumowo druh Tomasz Zaręba, który przedstawił rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Gumowie.
18 lipca 1971 roku na zebraniu wiejskim z inicjatywy mieszkańców wsi Gumowo postanowiono założyć Ochotniczą Straż Pożarną. Głównym inicjatorem jej powstania był Bolesław Jastrzębski. Jego starania i trud doprowadziły do powstania jednostki. Oficjalnie Ochotnicza Straż Pożarna w Gumowie została zarejestrowana 14 sierpnia 1971 roku. To historyczny moment, dlatego należy wspomnieć druhów którzy byli założycielami jednostki, bez nich nie moglibyśmy świętować tego jubileuszu. Byli to:
- Jan Czesław Gumowski - Prezes Zarządu
- Bolesław Jastrzębski - pierwszy wiceprezes - Naczelnik
- Walenty Kozikowski - drugi wiceprezes
- Aleksander Kozikowski - sekretarz
- Stanisław Kozikowski - skarbnik
- Ryszard Zaręba - Gospodarz
Członkowie zarządu
Józef Gumowski, Zdzisław Gutowski.
Komisja rewizyjna; Jan Jastrzębski, Zdzisław Milewski, Eugeniusz Tyszka
Członkowie: Kazimierz Kozikowski, Eugeniusz Gumowski, Tadeusz Gumowski, Jan Kulesza, Marian Podbielski, Stanisław Podbielski, Jan Grodzki.
Od samego początku druhowie wykazywali dużą aktywność w ratowanie mienia i życia ludzkiego. Do akcji wyjeżdżali tym co było w danym czasie dostępne, wozami konnymi, traktorami. W 1972 roku jednostka otrzymała motopompę, węże, hełmy, topory, ręczną syrenę oraz 8 kompletów ubrań bojowych. Zostało przeszkolonych dwóch mechaników: Ryszard Zaręba oraz Tadeusz Gumowski.
Marzeniem ochotników była strażnica, więc zaczęli organizować zabawy taneczne, a zysk z nich przeznaczali na materiały do budowy remizy. Czynem społecznym zrobiono pustaki
i pobudowano strażnicę.
Przy pomocy gminnego oraz powiatowego zarządu straży udało się wykonać prace wykończeniowe i oddać do użytku remizę w 1974 roku. Pierwszym samochodem jaki otrzymaliśmy do naszej jednostki była Nysa, która służyła nam od 1993 roku. W roku 2008 Gmina Satry Lubotyń zakupiła lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes Benz, który służy nam do dziś.
Dzięki wsparciu Gminy Stary Lubotyń, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się rozbudować
i wyremontować strażnicę wraz z garażem. Otrzymaliśmy sprzęt strażacki, umundurowanie, sprzęt łączności. Dzięki społecznej pracy członków naszej jednostki ułożyliśmy na parkingu kostkę.
Obecnie OSP Gumowo liczy 34 członków czynnych w tym 6 kobiet. 8 strażaków posiada szkolenie uprawniające do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Ambicją naszej jednostki jest dalsze podnoszenie umiejętności poprzez udział w szkoleniach, doposażanie jednostki w nowoczesny sprzęt ratowniczy i ochronny oraz dalszy remont strażnicy.
Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia nadania i wręczenia sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gumowie. Sztandar ufundowała Gmina Stary Lubotyń, a akt ufundowania sztandaru odczytał Wójt Gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski.
O uroczyste wbijanie gwoździ w drzewiec sztandaru poproszeni zostali przybyli goście i fundator Sztandaru. Wręczenia sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gumowie na ręce Prezesa dh Tomasza Zaręby, dokonali Dh Ireneusz Gumkowski - Wójt Gminy Stary Lubotyń i Dh Rafał Kowalczyk - Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego.
W dowód wdzięczności za dotychczasową działalność, jednostka została odznaczona Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Odznaczenia Sztandaru dokonał Dh Grzegorz Jasionowski - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowi Maz., Zastępca Wójta Gminy Stary Lubotyń
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Gumowie za ich dotychczasową służbę.
Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa uhonorowania zostali:
- dh Wiesław Głębocki
- dh Mirosław Milewski
Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali:
- dh Tomasz Grodzki
- dh Sylwester Grodzki
- dh Andrzej Tyszka
- dh Tomasz Zaręba
Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa wręczono:
- dh Damianowi Budnemu
- dh Andrzejowi Gumowskiemu
- dh Magdzie Gumowskiej
- dh Jarosławowi Kaczmarczykowi
- dh Adamowi Kozikowskiemu
- dh Robertowi Krajewskiemu
- dh Kamilowi Wagner
- dh Paulinie Wagner
- dh Marioli Zaręba
Odznakę Strażak Wzorowy nadano dh Marcinowi Kozikowskiemu.
Wójt Gminy Stary Lubotyń - Dh Ireneusz Gumkowski - ufundował statuetki z okazji 50-lecia OSP Gumowo w podziękowaniu za wieloletnią służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej na terenie Gminy Stary Lubotyń następującym Druhom:
- Zaręba Ryszard
- Grodzki Jan
- Kulesza Mirosław
- Gumowski Eugeniusz
- Kosewski Tadeusz
- Gutowski Sławomir
- Tomasz Jastrzębski
- Grodzki Jarosław
- Natalia Grodzka
- Karol Gumowski
Marszałek Województwa Mazowieckiego "za całokształt działalności i realizacją swoich działań na rzecz województwa mazowieckiego" wyróżnił Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia" Ochotniczą Straż Pożarną w Gumowie.
Po części oficjalnej druhowie z Gumowa zadbali o podniebienia przybyłych gości i zaprosili na uroczysty obiad do strażnicy.


Zobacz również

Uroczystość nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

16 września 2022, Elżbieta Krajewska

Od dziś policjanci z komendy powiatowej w Ostrowi Mazowieckiej mają swój sztandar. Został ufundowany Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru z udziałem Zbigniewa Chrupka

Narodowe czytanie w Starym Lubotyniu (zdjęcia)

9 września 2022, Gmina Wąsewo; red, Elżbieta Krajewska

Narodowe Czytanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza w odbyło się w Gminie Stary Lubotyń dnia 9 września

Rewitalizacja kaplicy cmentarnej w Lubotyniu Starym (zdjęcia)

24 sierpnia 2022, UG Lubotyń Stary, red. Elżbieta Krajewska

Kaplica będzie zabezpieczona przed dalszą destrukcją, będzie ocalona dla przyszłych pokoleń

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]