Tłumy na wernisażu wystawy "O Marii i Witoldzie Pileckich" (zdjęcia, wideo)

Dodano: 3 listopada 2022 12:18, Autor: Anna Augustyniak

W środę wieczorem miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum - Dom Rodzinny Pileckich.
REKLAMA


W środę 2 listopada w południe odbyło się otwarcie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, współprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Ostrów Mazowiecka. W wydarzeniu udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, o czym pisaliśmy tutaj.

Z kolei wieczorem o godz. 18 Muzeum - Dom Rodziny Pileckich zaprosiło na wernisaż wystawy "O Marii i Witoldzie Pileckich". Na otwarcie wystawy stałej do Muzeum przybyli licznie goście oraz mieszkańcy Ostrowi.

Wernisaż otworzyły wystąpienia dyrektora Muzeum, Karola Madaja, oraz kuratorki wystawy, Aleksandry Kaiper-Miszułowicz. - Wystawa zbudowana jest w ten sposób, że w dolnej części mamy opowieść o Witoldzie i Marię jako bohaterkę dopowiadającą, taką nieco drugoplanową, a na górze w domku, w którym Maria mieszkała, jest opowieść o Marii i tu Witold pojawia się właśnie jako ta postać drugoplanowa - mówiła o koncepcji wystawy Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

W dalszej części kuratorka opowiedziała o bohaterach wystawy: - Witold Pilecki wiemy wszyscy, że był wielkim bohaterem. Dzisiaj Pan Prezydent powiedział, że był Polakiem przez duże P. I to jest wszystko prawda. Natomiast ja miałam duży dysonans, ponieważ wiedziałam, że coś mi umyka, że ja go czytam, że ja go szukam, a ja go cały czas nie mogę znaleźć. I w pewnym momencie taki klik. On był normalny. On był zwyczajny. On był bardzo zdolny, ale nie był geniuszem, on nie miał daru. To, co on w sobie niósł, to była totalna wewnętrzna wolność i totalna wewnętrzna suwerenność, to były podejmowane przez niego decyzje, to były decyzje, w których on wybierał trudniejszą drogę. To była też bardzo głęboko uwewnętrzniona miłość bliźniego.

Po przemowach goście mieli możliwość zwiedzić wystawę stałą. Towarzyszyła im w tym grana na żywo muzyka z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz również

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

2 listopada 2022, Oficjalna strona Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Otwarcie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich 2 listopada 2022 roku

Mazowsze rusza z realizacją Kolej Plus (zdjęcia)

29 października 2022, Miasto Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Połączenie kolejowe z Ostrowi Mazowieckiej do Małkini zapewni realizacja umowy na modernizację i elektryfikację 20 kilometrowej linii

Karol Madaj, dyrektor Muzeum - Dom Rodziny Pileckich: "Chcemy opowiedzieć historię Marii i Witolda Pileckich na tle historii Ostrowi Mazowieckiej" (wywiad wideo)

29 października 2022, Anna Augustyniak

O tym, skąd się biorą anioły i kiedy będzie można zwiedzać ostrowskie muzeum, opowiedział Karol Madaj w rozmowie z Anną Krajewską.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]