Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Broku (zdjęcia)

Dodano: 17 listopada 2022 12:16, Autor: Miasto i Gmina Brok, red. Elżbieta Krajewska

Przedstawienie patriotyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Broku
REKLAMA
Jest w roku jeden listopadowy, wyjątkowy dzień, w którym myśli wszystkich Polaków biegną ku ukochanej, wolnej Polsce. O niepodległej w dniu jej święta nie zapomniano również w Broku, gdzie 11 listopada odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.
Po mszy świętej w asyście Pocztów Sztandarowych miał miejsce przemarsz na Skwer Niepodległości. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, w hołdzie poległym za wolną Ojczyznę kwiaty złożyły delegacje: Władz samorządowych, szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Biblioteki Publicznej w Broku, Społecznej Straży Rybackiej, Zespołu Ludowego "Jarzębina" i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Broku.
Druga część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej w Broku i rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w samo południe brokowska społeczność przyłączyła się do 5. edycji zapoczątkowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" w 2018 roku akcji "Niepodległa do Hymnu". Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Brok pan Marek Młyński, przypominając zgromadzonym, że: "11 listopada w charakterze święta państwowego celebrowany był w dwudziestoleciu międzywojennym jedynie dwukrotnie - w 1937 i 1938 r. [...] W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione. Aż do 1989 roku celebrowanie 11-go listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL. Odbywały się jednak patriotyczne manifestacje, które uznawane były za nielegalne zgromadzenia." W swoim przemówieniu okolicznościowym Burmistrz podkreślił fakt nieustannej potrzeby dbania o wolność, by jej ponownie nie stracić, mówił: "w obecnym czasie, przy realnym zagrożeniu zewnętrznym dla naszego państwa, nie pozwólmy na podział Naszego Narodu i rozłam społeczeństwa. Starajmy się również wspierać naszych sąsiadów, którzy walczą o wolność, niepodległość i jedność swojego kraju". W następnej kolejności Zespół Jarzębina z Broku zaprosił publiczność do zaśpiewania znanych pieśni patriotycznych. Ostatnim punktem uroczystości było przedstawienie patriotyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Broku, którzy zabrali wszystkich zebranych w podróż ukazującą koleje trudnej i długiej drogi do niepodległości. W przedstawieniu, łączącym w sobie recytację, śpiew oraz prezentację multimedialną, młodzi wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Zobacz również

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Gminie Andrzejewo (zdjęcia)

14 listopada 2022, Gmina Andrzejewo, red. Elżbieta Krajewska

Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Starym Lubiejewie (zdjęcia)

13 listopada 2022, Zespół Szkół CKR Stare Lubiejewo, red. Elżbieta Krajewska

"Nie: Jeszcze Polska nie zginęła!"

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

11 listopada 2022, Elżbieta Krajewska

104 rocznica odzyskania wolności

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]