Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Małkinia Górna (zdjęcia)

Dodano: 19 listopada 2022 08:05, Autor: Gmina Małkinia Górna, red. Elżbieta Krajewska

11 listopada 2022 roku obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku rangę gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości podniosło również uroczyste odsłonięcie i poświęcenie masztu wykonanego w ramach rządowego projektu "Pod biało - czerwoną".
REKLAMAUpamiętnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy gminy Małkinia Górna rozpoczęli w dniu 11 listopada 2022 roku poprzez uczestnictwo we mszy świętej, która została odprawiona o godz. 1200 w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej. Mszę świętą koncelebrował ksiądz kanonik Józef Poskrobko - Proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Świętej Anny w Prostyni w asyście Proboszcza parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej - księdza kanonika Jana Marka Wróblewskiego oraz księdza kanonika Piotra Legackiego - Proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej.
Kazanie wygłosił ksiądz Wojciech Uściński - wikariusz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej, który zwrócił się do wiernych, aby zastanowili się na czym polega wyjątkowość naszej Ojczyzny i zaznaczył, że powinniśmy być wdzięczni pokoleniom, które oddały życie za wolność Polski i przekazały nam dziedzictwo kulturowe.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Małkinia Górna: Wójt Gminy Bożena Kordek, Sekretarz Gminy Józef Bogucki, Przewodniczący Rady Gminy Jacek Bogdan, radni rady gminy, radni rady powiatu, kierownicy jednostek organizacyjnych urzędu gminy i jednostek podległych, przedstawiciele okolicznych instytucji, sołtysi, dyrektorzy i uczniowie szkół z terenu gminy Małkinia Górna i mieszkańcy.
Uroczystość swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe: OSP w Daniłówce Pierwszej, OSP w Glinie, OSP w Grądach, OSP w Kańkowie, OSP w Małkini Górnej, OSP w Prostyni, OSP w Zawistach Podleśnych, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie - Skłodowskiej w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostyni oraz Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej.
Po mszy świętej w uroczystym przemarszu ulicami Małkini Górnej, któremu przewodziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza, mieszkańcy i goście udali się na Cmentarz Wojska Polskiego, gdzie delegacje: władz gminy Małkinia Górna, Sołectwa Małkinia Górna IV, Szkoły Podstawowej w Orle, Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Małkini Górnej złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Po oddaniu czci żołnierzom pochowanym na Cmentarzu Wojska Polskiego, uczestnicy gminnych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości przeszli ulicami Przedszkolną oraz Biegańskiego.
Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej na maszt, a orkiestra zagrała hymn Polski - "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie ksiądz kanonik Jan Marek Wróblewski - Proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej poświęcił nowy 12-metrowy maszt. Ta patriotyczna inicjatywa została realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Maszt oraz flagę w całości sfinansowano z dotacji rządowej w ramach projektu "Pod biało - czerwoną".
Następnie delegacje z gminy Małkinia Górna: władze gminy Małkinia Górna, Żłobka Gminnego w Małkini Górnej, Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Curie - Skłodowskiej w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie, Szkoły Podstawowej w Orle, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, 14 Drużyny Harcerskiej ,,Sokoły" z Prostyni, Sołectwa Małkinia Górna III, Sołectwa Małkinia Górna IV, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Małkini Górnej, "Świetlicy 2016", Grupy motocyklowej "Stajnia", Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Kolejowej i ul. Leśnej złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wójt Gminy Małkinia Górna Bożena Kordek w słowach skierowanych do zgromadzonych na uroczystości mieszkańców zaznaczyła, że: "[...] patriotami jesteśmy wtedy, kiedy nie tylko kochamy całym sercem Ojczyznę, ale wtedy kiedy jesteśmy dobrymi Polakami: prawymi, pracowitymi, uczciwymi".Wójt zaznaczyła również, że "[...]patriotyzm to wszystko to, co dobrego robimy każdego dnia [...]" i o taką formę patriotyzmu Pani Wójt apelowała szczególnie do młodego pokolenia.
Na zakończenie uroczystości delegacja władz gminy Małkinia Górna złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza.
Podziękowania należą się dowódcy uroczystości druhowi Piotrowi Słychanowi, pocztowi flagowemu w składzie: druh Przemysław Rostek, druh Piotr Konferowicz, druh Michał Wyszogrodzki, wszystkim pocztom sztandarowym z ramienia Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół gminnych i Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej.
Dziękujemy również uczniom i nauczycielom ze wszystkich gminnych szkół oraz z Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej za przygotowanie kotylionów i chorągiewek. Te niepodległościowe akcesoria symbolizujące miłość do Ojczyzny zostały wręczone uczestnikom przemarszu, aby obchody miały odświętny i radosny charakter.
Wójt Gminy Małkinia Górna Bożena Kordek serdecznie podziękowała wszystkim zebranym za: przybycie, udział w uroczystości, świadectwo patriotycznej postawy.

Zobacz również

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Starym Lubiejewie (zdjęcia)

13 listopada 2022, Zespół Szkół CKR Stare Lubiejewo, red. Elżbieta Krajewska

"Nie: Jeszcze Polska nie zginęła!"

Oficjalne otwarcie drogi powiatowej nr 2657W Brok - Stare Kaczkowo (zdjęcia)

12 listopada 2022, Miasto i Gmina Brok, red. Elżbieta Krajewska

4 listopada odbyła się uroczystość oddania do użytkowania drogi powiatowej nr 2657W

Ekspozycja "Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku"

4 listopada 2022, Gmina Małkinia Górna, red. Elżbieta Krajewska

Ekspozycja dostępna będzie w GOKiS Małkinia Górna w dniach 3 - 10 listopada 2022 roku

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]