Konferencja "Uwolnij się. Bądź sobą!" (zdjęcia, wideo)

Dodano: 19 listopada 2022 16:24, Autor: Elżbieta Krajewska

Celem konferencji było zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu profilaktyki oraz stosowania wczesnej interwencji wobec dzieci i młodzieży zagrożonych albo już uzależnionych od substancji psychoaktywnych, komputera/Internetu, nowych technologii, pornografii i hazardu.
REKLAMA


Konferencja odbyła się 18 listopada 2022 roku w budynku ostrowskiej Starej Elektrowni. Koordynatorem projektu pod nazwą "Uwolnij się. Bądź sobą!", w ramach którego realizowano konferencję, była Elżbieta Księżopolska. Bezpośrednimi działaniami projektu objęty został obszar Miasta i Gminy Ostrów Mazowiecka oraz Gminy Sadowne. Dyrektor Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej podpisał porozumienia o współpracy z Wójtem Gminy Sadowne Waldemarem Cyranem, Wójtem Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemarem Brzostkiem i Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzym Bauerem.

Prowadząca Elżbieta Księżopolska przywitała:
- Starostę Powiatu Ostrowskiego Zbigniewa Chrupka;
- Przewodniczącą Rady Powiatu Dorotę Subdę;
- Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Danutę Janusz;
- Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Romana Malickiego;
- Przewodniczącego Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Roberta Krajewskiego;
- Prelegenta Mariusza Jędrzejko.

Realizatorem zadania był Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, reprezentowany przez Dyrektora Artura Wnuka.

Wśród zebranych byli:
- dyrektorzy i kadra pedagogiczną szkół;
- pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele służby zdrowia, policji i straży miejskiej;
- kierownicy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej;
- dyrektor i pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;
- kuratorzy sądowi, dyrektorzy i przedstawicieli placówek kultury;
- członkowie zespołów interdyscyplinarnych i wszystkie osoby zainteresowane tematyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży, dla których ich dobro jest ważne.

Głównym wykonawcą wszystkich przedsięwzięć była Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Ostrowi Mazowieckiej, a dokładniej jej wszyscy pracownicy: Agnieszka Kajas-Śliwińska - kierownik, Magdalena Dmochowska, Rafał Barzyczak i Edyta Świerżewska - terapeuci oraz dr Małgorzata Leszczyńska i dr Renata Hartman.

W promocji projektu pomagali przedstawiciele Miejskiej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowi Mazowieckiej oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sadownem.

Konferencja podzielona została na 3 główne bloki. Pierwszym był wykład Mariusza Jędrzejko zatytułowany: "Pandemia i postpandemia jako wyzwanie psychoprofilaktyczne. Od cyberzaburzeń i FOMO do ucieczki w nowe substancje".

Mariusz Jędrzejko doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego. Profesor jest pedagogiem specjalnym i socjologiem, diagnostą i terapeutą uzależnień behawioralnych. Kieruje Ośrodkiem Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Zaburzeniami i Uzależnieniami w Józefowie. Jest ekspertem w dziedzinie nowych narkotyków i marihuany. Wydał wiele ciekawych publikacji z obszaru uzależnień.

Drugim prelegentem był Zbigniew Michalczyk - magister psychologii, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Pan Zbigniew posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i terapeutycznej w obszarze podwójnej diagnozy, uzależnień oraz terapii rodzin (zajmuje się tym od 1997 r.). Od 2000 r. pracuje również dydaktycznie w obszarze pomocy psychologicznej, okresu adolescencji oraz profilaktyki i terapii uzależnień, a od 2013 r. jest superwizorem placówek i zespołów terapeutycznych. Jest autorem książek i artykułów zajmujących się tematyką uzależnień i okresem dorastania. Pracuje w Fundacji Konstruktywnego Rozwoju i kieruje Ośrodkiem Podwójnej Diagnozy dla Młodzieży w Otwocku.

Carl Bard powiedział kiedyś piękne słowa: "Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie".

Na zakończenie przekazano informację - nadal trwa nabór do udziału w profilaktycznych warsztatach psychoedukacyjnych dla dzieci w wieku 9-11 lat i młodzieży 12-14 lat oraz ich rodziców/opiekunów w 2023 roku.Zobacz również

Trzeźwość i wolność od nałogów w Parafii WNMP w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

15 listopada 2022, Parafia WNMP Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Rozważania tematu KWC jako "kolumny ratunkowej"

Konferencja Odpowiedzialni społecznie w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

9 listopada 2022, Elżbieta Krajewska

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej wspólnie z Miastem Ostrów Mazowiecka, Ostrowską Spółdzielnią Socjalną, Miejską Świetlicą Socjoterapeutyczną oraz Środowiskowym Domem Samopomocy to organizatorzy Konferencji "Odpowiedzialni Społecznie"

Szpital ostrowski na 4 miejscu w Polsce w kategorii "Innowacje w Szpitalu - nowatorskie metody leczenia"

24 października 2022, Szpital Powiatowy Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Projekt "Szpital w Ostrowi Mazowieckiej z pierwszym w Polsce Centrum Robotyki Ortopedycznej".

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]