Konferencja "Uwolnij się. Bądź sobą!" (zdjęcia, wideo)

Dodano: 19 listopada 2022 16:24, Autor: Elżbieta Krajewska

Celem konferencji było zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu profilaktyki oraz stosowania wczesnej interwencji wobec dzieci i młodzieży zagrożonych albo już uzależnionych od substancji psychoaktywnych, komputera/Internetu, nowych technologii, pornografii i hazardu.
REKLAMA


Konferencja odbyła się 18 listopada 2022 roku w budynku ostrowskiej Starej Elektrowni. Koordynatorem projektu pod nazwą "Uwolnij się. Bądź sobą!", w ramach którego realizowano konferencję, była Elżbieta Księżopolska. Bezpośrednimi działaniami projektu objęty został obszar Miasta i Gminy Ostrów Mazowiecka oraz Gminy Sadowne. Dyrektor Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej podpisał porozumienia o współpracy z Wójtem Gminy Sadowne Waldemarem Cyranem, Wójtem Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemarem Brzostkiem i Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzym Bauerem.

Prowadząca Elżbieta Księżopolska przywitała:
- Starostę Powiatu Ostrowskiego Zbigniewa Chrupka;
- Przewodniczącą Rady Powiatu Dorotę Subdę;
- Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Danutę Janusz;
- Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Romana Malickiego;
- Przewodniczącego Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Roberta Krajewskiego;
- Prelegenta Mariusza Jędrzejko.

Realizatorem zadania był Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, reprezentowany przez Dyrektora Artura Wnuka.

Wśród zebranych byli:
- dyrektorzy i kadra pedagogiczną szkół;
- pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele służby zdrowia, policji i straży miejskiej;
- kierownicy i pracownicy ośrodków pomocy społecznej;
- dyrektor i pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;
- kuratorzy sądowi, dyrektorzy i przedstawicieli placówek kultury;
- członkowie zespołów interdyscyplinarnych i wszystkie osoby zainteresowane tematyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży, dla których ich dobro jest ważne.

Głównym wykonawcą wszystkich przedsięwzięć była Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Ostrowi Mazowieckiej, a dokładniej jej wszyscy pracownicy: Agnieszka Kajas-Śliwińska - kierownik, Magdalena Dmochowska, Rafał Barzyczak i Edyta Świerżewska - terapeuci oraz dr Małgorzata Leszczyńska i dr Renata Hartman.

W promocji projektu pomagali przedstawiciele Miejskiej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowi Mazowieckiej oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sadownem.

Konferencja podzielona została na 3 główne bloki. Pierwszym był wykład Mariusza Jędrzejko zatytułowany: "Pandemia i postpandemia jako wyzwanie psychoprofilaktyczne. Od cyberzaburzeń i FOMO do ucieczki w nowe substancje".

Mariusz Jędrzejko doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego. Profesor jest pedagogiem specjalnym i socjologiem, diagnostą i terapeutą uzależnień behawioralnych. Kieruje Ośrodkiem Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Zaburzeniami i Uzależnieniami w Józefowie. Jest ekspertem w dziedzinie nowych narkotyków i marihuany. Wydał wiele ciekawych publikacji z obszaru uzależnień.

Drugim prelegentem był Zbigniew Michalczyk - magister psychologii, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, specjalista psychoterapii uzależnień, superwizor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Pan Zbigniew posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i terapeutycznej w obszarze podwójnej diagnozy, uzależnień oraz terapii rodzin (zajmuje się tym od 1997 r.). Od 2000 r. pracuje również dydaktycznie w obszarze pomocy psychologicznej, okresu adolescencji oraz profilaktyki i terapii uzależnień, a od 2013 r. jest superwizorem placówek i zespołów terapeutycznych. Jest autorem książek i artykułów zajmujących się tematyką uzależnień i okresem dorastania. Pracuje w Fundacji Konstruktywnego Rozwoju i kieruje Ośrodkiem Podwójnej Diagnozy dla Młodzieży w Otwocku.

Carl Bard powiedział kiedyś piękne słowa: "Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie".

Na zakończenie przekazano informację - nadal trwa nabór do udziału w profilaktycznych warsztatach psychoedukacyjnych dla dzieci w wieku 9-11 lat i młodzieży 12-14 lat oraz ich rodziców/opiekunów w 2023 roku.Zobacz również

Trzeźwość i wolność od nałogów w Parafii WNMP w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

15 listopada 2022, Parafia WNMP Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Rozważania tematu KWC jako "kolumny ratunkowej"

Konferencja Odpowiedzialni społecznie w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

9 listopada 2022, Elżbieta Krajewska

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej wspólnie z Miastem Ostrów Mazowiecka, Ostrowską Spółdzielnią Socjalną, Miejską Świetlicą Socjoterapeutyczną oraz Środowiskowym Domem Samopomocy to organizatorzy Konferencji "Odpowiedzialni Społecznie"

Szpital ostrowski na 4 miejscu w Polsce w kategorii "Innowacje w Szpitalu - nowatorskie metody leczenia"

24 października 2022, Szpital Powiatowy Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Projekt "Szpital w Ostrowi Mazowieckiej z pierwszym w Polsce Centrum Robotyki Ortopedycznej".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]