Święto Powstańców Styczniowych, patrona szkół w Zespole Szkół nr 2 (zdjęcia)

Dodano: 24 stycznia 2023 22:55, Autor: Elżbieta Krajewska

Wręczenie nagród i wyróżnień dla uczniów biorących w konkursach.
REKLAMA


Szkoły wchodzące w skład Zespół Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej noszą imię Powstańców Styczniowych. W uroczystościach szkolnych, które odbyły się 23 stycznia 2023, uczestniczyły także władze powiatu ostrowskiego i województwa. Przybyłych gości przywitał dyrektor szkoły Bogusław Konrad. Następnie odbył się wykład zatytułowany "Sens mierzony wartościami. O co walczyli Powstańcy Styczniowi", który wygłosił dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich Karol Madaj.

Radosław Brzózka - szef Gabinetu Politycznego Ministra w Ministerstwie Edukacji i Nauki, odczytał list od ministra Przemysława Czarnka.

Andrzej Sadowski - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli, zaprosił zebranych na konferencję dotyczącą Kardynała Stefana Wyszyńskiego która odbędzie się 19 kwietnia w Zuzeli.

Bartosz Kubik - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego, wspominał sylwetkę Wiktora Ignacego Godlewskiego, przyrodnika i badacza Bajkału, który po klęsce powstania styczniowego w roku 1863, za przynależność do organizacji rewolucyjnej, skazany został wyrokiem audytoriatu polowego, pozbawiony wszystkich praw stanowych i zesłany na roboty katorżnicze w kopalniach Syberii na 12 lat. Wiktor Ignacy Godlewski był współzałożycielem Ostrowskiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego, późniejszego Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie działał w Radzie Nadzorczej, a w latach 1899-1900 piastował stanowisko prezesa.

Ksiądz Jan Okuła - Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, przypomniał o znaczeniu w Powstaniu Styczniowym jakie odegrała parafia ostrowska i duchowieństwo, w szczególności ks. Florian Jastrzębski, wikariusz - kapelan powstańców i ks. Leon Krzyczkowski - proboszcz. Na plebanii zorganizowano szpital polowy, w którym operowano i niesiono pomoc rannym powstańcom.

Uroczysta akademia była wspaniałą okazją do wręczenia nagród i wyróżnień dla uczniów biorących udział w powiatowym konkursie historycznym "Powstanie Styczniowe na Ziemi Ostrowskiej", szkolnym konkursie plastycznym i literackim pt. "Powstanie Styczniowe przykładem patriotycznej postawy". Uroczystość uświetnił program słowno-muzyczny pt. "Ojców naszych Ziemia Święta..." w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2.


Zobacz również

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w gminie Brok (zdjęcia)

24 stycznia 2023, Miasto i Gmina Brok, red. Kacper Jaworowski

Na wydarzeniu pojawiło się wielu mieszkańców oraz gości, którzy wrócili do tamtych wydarzeń i złożyli hołd powstańcom.

W Nurze obchodzono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego (zdjęcia)

23 stycznia 2023, UG Nur, red. Elżbieta Krajewska

Przy krzyżu zwanym "Na Grodzi" zostały złożone kwiaty.

Powiatowe uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (zdjęcia)

22 stycznia 2023, Elżbieta Krajewska

W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku w Ostrowi Mazowieckiej uroczyście obchodzono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]