Profesor Żaryn gościł w Ostrowi (zdjęcia)

Dodano: 29 maja 2023 16:03, Autor: Kacper Jaworowski

Jan Żaryn to polski historyk, specjalizujący się w historii kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku oraz historii obozu narodowego. W ramach obchodów Dnia Patrona naszego powiatu spędził cały dzień w Ostrowi Mazowieckiej.
W czwartek, 25 kwietnia 2023, prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, odwiedził Ostrów Mazowiecką. Na specjalnie zaproszenie o godz. 12:00 wygłosił wykład pt. "Dziedzictwo bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na dziś", w Powiatowej Hali Sportowej, przy budynku Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.

Po wykładzie prof. Żaryn udał się do Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, gdzie zwiedził wystawę stałą i zgromadzone eksponaty, z okresu od wieku XIX do czasów współczesnych, w towarzystwie Zbigniewa Banaszka, właściciela muzeum.
REKLAMA


Następnie, wraz z pracownikami Muzeum Dom Rodziny Pileckich, radnymi powiatu i władzami Ostrowi, dokonał otwarcia wystawy "Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny" przy Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej. Ekspozycję można oglądać do 23 czerwca 2023.

W Starej Elektrowni miała się odbyć prelekcja pt. "Kardynał Stefan Wyszyński i rotmistrz Witold Pilecki - dwie drogi w służbie Polsce", jednak została ona przeniesiona do Muzeum Dom Rodziny Pileckich, gdzie została połączona z wykładem pt. "Auschwitz to była igraszka". Wykład prowadziła Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

Po wykładzie można było dowiedzieć się o zamiarach bliższej współpracy pomiędzy Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Klubem Dyskusyjnym im. Tomasza Merty, działającym w ramach stowarzyszenia "Ludzie z Pasją". W planach jest już m.in. wzniesienie tablicy upamiętniającej Jana Harusewicza.


Zobacz również

W Wąsewie odsłonięto i poświęcono pomnik babci Marii Konopnickiej (zdjęcia)

29 maja 2023, UG Wąsewo, red. Kacper Jaworowski

Babcia i dziadek jednej z najbardziej znanych i najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, spoczywają na cmentarzu w Wąsewie.

Uczniowie SOSW z Zuzeli wzięli udział w obchodach Dnia Patrona Powiatu Ostrowskiego (zdjęcia)

28 maja 2023, SOSW Zuzela, red. Elżbieta Krajewska

Koncert w Zuzeli muzyków z Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży.

Opowieści o powietrznych bohaterach. Spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim (zdjęcia)

26 maja 2023, Kacper Jaworowski

Kolejne spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji", które poprowadził Andrzej Mierzwiński, poświęcone było lotnikom z naszych terenów.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]