Opowieści o powietrznych bohaterach. Spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim (zdjęcia)

Dodano: 26 maja 2023 12:50, Autor: Kacper Jaworowski

Kolejne spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji", które poprowadził Andrzej Mierzwiński, poświęcone było lotnikom z naszych terenów.
Tym razem nie w czwartek, a we wtorek, 23 maja 2023, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji" zatytułowane "Bombowy Franek i inni...". Poprowadził je nie kto inny, jak niezawodny Andrzej Mierzwiński. Wydarzenie poświęcone było wybitnym lotnikom, żołnierzom II wojny światowej.
REKLAMA


Punktem wyjścia była postać ppłk Franciszka Skarpetowskiego, lotnika z Ostrowi Mazowieckiej, który był członkiem 55. Samodzielnej Eskadry Bombowej 5. Pułku Lotniczego w Lidzie oraz 305 Dywizjonu Bombowego. Jest to najprawdopodobniej najbardziej znany wojenny lotnik z terenów powiatu ostrowskiego. Mierzwińskiemu udało się ustalić, wykorzystując swoje kontakty, że lotników było 44. Nie wykluczył, że może być ich jeszcze więcej.

Opowieść Mierzwińskiego to życiorys Skarpetowskiego. Prelegent przedstawił jak to się stało, że Skarpetowski został pilotem, w jakich jednostkach służył, jakimi samolotami latał, kim byli jego koledzy po fachu, jak trafił do Wielkiej Brytanii i co robił po wojnie. Następnie pokrótce opowiedział o innych pilotach i zdradził jak udało mu się o nich dowiedzieć.

Spotkanie przyciągnęło wielu fanów historii. Dodatkowo brali w nim udział uczniowie CSL Technikum Lotniczego, a także osoby, które pamiętają podpułkownika i znali go prywatnie.


Zobacz również

VII Konferencja Regionalistyczna "Pasja. Kultura. Dziedzictwo." już za nami! (zdjęcia)

28 kwietnia 2023, Kacper Jaworowski

W budynku Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się 7. edycja konferencji regionalistycznej, z okazji wydania kolejnego numeru "Rocznika Ostrowskiego".

Spotkanie z historią - rok 1943 w powiecie ostrowskim (zdjęcia)

14 kwietnia 2023, Kacper Jaworowski

Natalia Lenda poprowadziła kolejne spotkanie z serii "Ścieżki historii i tradycji" w ostrowskiej bibliotece. Tym razem tematem była II wojna światowa i historia powiatu ostrowskiego w Generalnym Gubernatorstwie.

"Poszli nasi w bój..." - spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim (zdjęcia, wideo)

9 lutego 2023, Kacper Jaworowski

Tym razem gościem "Ścieżek historii i tradycji" w Miejskiej Bibliotece Publicznej był Andrzej Mierzwiński, znawca lokalnej historii.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]