Pierwszym punktem dożynkowych obchodów było błogosławienie dożynkowych koszy i wieńców, wykonanych z roślin uprawnych i przyozdobionych na różne sposoby. Wieńce wykonały sołectwa: Kiełczew, Małkinia Dolna, Małkinia Górna I, Małkinia Górna III, Małkinia Górna IV, Małkinia Górna V, Orło, Poniatowo, Prostyń, Sumiężne, Treblinka, Zawisty Nadbużne. Ponadto jeden z wieńców przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich "Rostkowianki" z Rostek Wielkich.
Nie w kościele, a na stadionie w Małkini odprawiono uroczystą mszę, do uczestnictwa w której zaproszeni byli rolnicy z terenu całej gminy. Wspólnie złożyli dziękczynienie za urodzaj plonów oraz prosili o błogosławieństwo na przyszłość. Mszę odprawili: ks. kan. Piotr Legacki - proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej, ks. kan. Józef Poskrobko - proboszcz parafii pw. Przenajświętszej Trójcy i św. Anny w Prostyni, ks. kan. Jan Marek Wróblewski - proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej oraz księża Tomasz Wróblewski i Marcin Nienałtowski.
Po obrzędzie religijnym Bożena Kordek, wójt gminy Małkinia Górna, oficjalnie przywitała przybyłych na uroczystość mieszkańców gminy, przyjezdnych oraz zaproszonych gości. Wśród wyczytanych znaleźli się m.in. Mirosław Augustyniak - radny sejmiku województwa mazowieckiego, Dariusz Rafalik - radny powiatu ostrowskiego, przedstawiciele gminnych i powiatowych instytucji rolniczych, radni gminy Małkinia Górna, przedstawiciele klubów, organizacji stowarzyszeń działających na terenie gminy, delegacje sołectw, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z Kiełczewa oraz "Orłowianki" z Orła i "Rostkowianki" z Rostek Wielkich. Rolnikom natomiast podziękowała za trudy i owoce pracy, z których korzystamy na co dzień.
Następnie przyszła pora na dzielenie się chlebem. Bochnami wypieczonymi z tegorocznego ziarna dzielili się z przybyłymi starostowie dożynek, Marzenna i Wojciech Zyśkowie, oraz wójt Bożena Kordek z sekretarzem Cezarym Pietrzakiem. Zgromadzeni mogli skosztować świeżo pieczonego chleba, a w tym czasie na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe i śpiewacze, kolejno: Małkinianka, chór Cantilena oraz "Kwiaty Polskie" z Chmielewa.
Dożynki w Małkini Górnej były nie tylko okazją do obchodzenia zbiorów, ale również promowania lokalnej kultury, sztuki i rzemiosła. Nie zabrało też sportowych wyzwań. Z tej okazji przygotowano dwa konkursy - na najlepszy wieniec dożynkowy oraz sportowy turniej sołectw. W turnieju sołectw zdecydowali się wystartować zawodnicy i zawodniczki z Małkini Dolnej, Orła, Poniatowa i Sumiężnego. Wśród konkurencji znaleźć można było wiele zabawnych, wymagających kondycji, sprawności fizycznej i tężyzny.
Po turnieju sołectw, a tuż przed przyznaniem nagród, na scenie pojawił się Capitan Folk, który zachęcił publiczność do wspólnej zabawy, prezentując znane utwory ludowe i wojskowe, w nowych taneczno-folkowych aranżacjach.
Nagrody za konkursy przyznała wójt gminy na scenie, tuż przed koncertem grupy Czar. Najlepsza okazała się drużyna sołectwa Poniatowo, drugie miejsce zajęło sołectwo Orło, a podium zamknęli przedstawiciele sołectwa Sumiężne. Żeby tego było mało, sołectwo Poniatowo zwyciężyło również w konkursie na najlepszy wieniec dożynkowy. Na drugim stopniu podium uplasowało się sołectwo Małkinia Górna V, a "brąz" przypadł sołectwu Kiełczew.
Na zakończenie dożynek w Małkini Górnej zagrała grupa Spontan, której członkowie jeszcze przed występem wzbudzili wielkie zainteresowanie. Wszystko dlatego, że na koncert... przylecieli śmigłowcem.
Dożynki Gminno-Parafialne w Małkini Górnej odbyły się w niedzielę, 27 sierpnia 2023, na stadionie sportowym, przy ul. Kolejowej 14a w Małkini Górnej. Organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małkini Górnej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.