Galeria Sztuki Jatki świętowała 5 lat z Witkacym (zdjęcia)

Dodano: 25 września 2023 06:22, Autor: Kacper Jaworowski

Wernisaż wystawy "Wiktacy. Furia Fotografii" był imprezą towarzyszącą rajdowi "W jak Witkacy", a także okazją do podsumowania pięciu lat działalności Galerii Sztuki Jatki.
W sobotnie popołudnie, licznie zgromadzeni w Galerii Sztuki Jatki, mogli podziwiać fotografie autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Stefana Okołowicza, absolwenta Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysty fotografika, malarza, witkacologa - jednego z fundatorów Instytutu Witkacego. Dzięki niemu jako kuratorowi oraz autorowi albumów i katalogów Witkacy zyskał uznanie na świecie jako prekursor artystycznej fotografii.

Tytuł wystawy został zainspirowany listem Stanisława Witkiewicza do syna, w którym pojawia się motyw "ataków furii fotograficznej" w kontekście zapału młodego Staszka do robienia zdjęć. Prezentowana w Galerii Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej kolekcja, była w latach 2009-2021 eksponowana m.in. w Berlinie, Bratysławie, Dżakarcie, Jekaterynburgu, Kazaniu, Moskwie, Niżnym Nowogrodzie, Paryżu, Pietrozawodsku, Rzymie, Sofii, Toronto, Trieście, Wilnie i Władywostoku, wszędzie budząc żywe zainteresowanie widzów i krytyki.

Wernisaż wystawy "Wiktacy. Furia Fotografii" był także okazją do podsumowania pięciu lat działalności Galerii Sztuki Jatki. Od momentu swojego powstania galeria stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta, przyciągając artystów, kreatywne dusze i miłośników sztuki. Jatki zyskały renomę jako miejsce, w którym można eksponować i podziwiać sztukę w różnych formach - od malarstwa po fotografię, od rzeźby po performance. To miejsce, w którym odbywały się nie tylko wystawy, ale także warsztaty, konferencje czy dyskusje na temat sztuki i kultury.
REKLAMA


Piąte urodziny galerii przyciągnęło wiele znakomitości, w tym przedstawicieli instytucji samorządowych, kulturalnych i edukacyjnych z całego powiatu, którzy wspierają rozwój sztuki i kultury w naszym regionie. Pięć lat istnienia Galerii Sztuki Jatki to nie tylko liczby, to przede wszystkim piękna opowieść o tym, jak kultura może inspirować, łączyć i rozwijać społeczność. W końcu duża część spośród wystawianych prac, to dzieła lokalnych artystów, zamieszkałych w różnych miejscowościach powiatu ostrowskiego. Dzięki wyremontowaniu budynku Jatek i przemianowaniu go na galerię, wielu z nich miało okazję zaprezentować się w rodzinnych stronach, bądź doczekać się pierwszego pokazu swojego talentu.

Urodziny Galerii Sztuki Jatki to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji nad znaczeniem kultury i sztuki w naszym życiu. Dzięki temu wyjątkowemu wydarzeniu, kultura staje się jeszcze bardziej żywa i inspirująca. Niech ta galeria będzie miejscem twórczego rozwoju naszej społeczności przez kolejne lata.

O Witkacym
Stanisław Ignacy Witkiewicz, używający pseudonimu Witkacy, by odróżnić się od sławnego ojca Stanisława Witkiewicza, to artysta szalenie wszechstronny: dramaturg, filozof, fotograf, malarz, powieściopisarz, rysownik, teoretyk sztuki oraz twórca Firmy Portretowej. Prawdziwy wizjoner i tytan pracy, jego dokonaniami można byłoby obdzielić kilka pracowitych życiorysów. Jego dramaty i powieści przetłumaczono na 35 języków, jest jednym z najczęściej granych polskich autorów na scenach świata, jego obrazy i zdjęcia osiągają wysokie ceny na aukcjach.


Zobacz również

Dzięwiąty raz rowerzyści uczcili pamięć Witkacego (zdjęcia)

24 września 2023, Kacper Jaworowski

Sobotni poranek to najlepsza pora na rowerowe wycieczki. Za nami 9. edycja rajdu rowerowego "W jak Witkacy".

Wspominali Fogga w Starej Elektrowni (zdjęcia, wideo)

22 września 2023, Kacper Jaworowski

W ramach wspomnieniowego wydarzenia o Mieczysławie Foggu, pt. "Bo to się zwykle tak zaczyna...", odbyło się spotkanie z prawnukiem artysty Michałem Foggiem, który opowiedział rodzinne historie o swoim przodku i koncert Macieja Klocińskiego.

Gmina Stary Lubotyń z drugim miejscem! Konkurs "Renowacja Roku Zabytków Mazowsza"

22 września 2023, UMWM, red. Kacper Jaworowski

Samorząd województwa mazowieckiego przyznał nagrody za najlepszą renowację roku. Konkurs został podzielony na dwie kategorie - rejestr zabytków i gminna ewidencja zabytków. Zgłosiło się 18 podmiotów. Gmina Stary Lubotyń okazała się jedną z najlepszych.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]