Rodzinny kufer doprowadził amerykańskiego żołnierza do Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 3 października 2023 16:55, Autor: Kacper Jaworowski

Spotkanie autorskie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem odbyło się w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Uczestnicy poznali inspirującą historię ostatnich lat życia Roberta Stodnicka.
2 października 2023 w Muzeum Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej odbyło się spotkanie z Ryszardem Druchem i Robertem Stodnickiem. Wydarzenie miało formę spotkania autorskiego i poświęcone było historii ostatnich lat życia Roberta Stodnicka, amerykańskiego żołnierza.

Podczas spotkania poruszone zostały tematy rodzinne. Pewnego dnia Stodnick, będąc na strychu domu swoich rodziców, gdzie wraz z bratem porządkował rodzinny dom w Bogocie w stanie New Jersey, odnalazł stary, rodzinny kufer. Tak po nitce do kłębka trafił do naszego powiatu. W międzyczasie dał sobie żołnierskie słowo, że nauczy się języka polskiego i odnajdzie przodków.
REKLAMA


Ryszard Druch to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Od wielu lat przebywa w Stanach Zjednoczonych, zajmując się rysunkiem, edukacją artystyczną i promocją polskiej sztuki w Stanach. W 2014 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, jest również wyróżniony odznaką "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego".

Robert Stodnick jest emerytowanym żołnierzem piechoty armii Stanów Zjednoczonych pochodzenia polskiego. Wnuk emigrantki, przybyłej do Stanów na początku XX wieku, której osobiste archiwum zachowane w jej domu w New Jersey stało się inspiracją do biograficznych poszukiwań.


Zobacz również

Adam Dobroński opowiedział o Janie Harusewiczu (zdjęcia)

30 września 2023, Kacper Jaworowski

Jan Harusewicz, wybitny działacz narodowy i polityk, którego życie i dokonania przewijają się przez historię Ostrowi Mazowieckiej, został upamiętniony podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wspominali Fogga w Starej Elektrowni (zdjęcia, wideo)

22 września 2023, Kacper Jaworowski

W ramach wspomnieniowego wydarzenia o Mieczysławie Foggu, pt. "Bo to się zwykle tak zaczyna...", odbyło się spotkanie z prawnukiem artysty Michałem Foggiem, który opowiedział rodzinne historie o swoim przodku i koncert Macieja Klocińskiego.

Amerykanin Robert Stodnick opowiedział o swoich ostrowskich korzeniach (zdjęcia)

18 października 2016, Anna Augustyniak

Dziś w Ratuszu miał miejsce "Polsko-Amerykański Salon Historyczny", na który przyszło wielu mieszkańców miasta.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]