Teatr Kotłownia wciąż bez siedziby. Czy zagości w budynku SDH?

Dodano: 9 lutego 2024 06:04, Autor: Teatr Scena Kotłownia, UM Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Spotkanie z wicemarszałek Elżbietą Lanc, omawiające koncepcje Centrum Usług Społecznych. Rozmawiano o znalezieniu nowego miejsca dla Teatru Scena Kotłownia.
W czwartek, 8 lutego 2024, w ratuszu miejskim w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się spotkanie poświęcone znalezieniu nowego miejsca dla Teatru Scena Kotłownia. Zaproponowano rozwiązanie, aby powstające Centrum Usług Społecznych w budynku SDH, było miejscem również dla ostrowskiego teatru. W rozmowach na temat nowych funkcji obiektu uczestniczyła wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Podczas tegorocznego spotkania noworocznego burmistrz Jerzy Bauer ogłosił, że miasto zamierza zakupić budynek należący do PSS Społem, który znajduje się przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i S. Duboisa. Historia tego obiektu sięga 1964 roku, gdy w budynku funkcjonował sklep spożywczy, a następnie m.in. sklepy odzieżowe.

Mimo potencjału lokalizacyjnego, budynek nie znalazł stałego najemcy, pozostając przez lata na sprzedaż bez zainteresowanych nabywców. Przez ostatnie lata budynek nie miał też najemców, przez co w ubiegłym roku prowadzono kilka przetargów ofertowych na sprzedaż nieruchomości.

Decyzja o zakupie budynku spotkała się z kontrowersjami. Mimo, że burmistrz przedstawił temat z optymizmem, wielu radnych miało wątpliwości. Niektórzy radni wyrazili obawy co do zakupu, przypominając o inwestycjach, które nie zawsze przynosiły pożądane efekty. Wśród nich wspomniano o zakupie działki przy ul. Partyzantów, na której znajdujący się budynek został kupiony tylko w celu jego wyburzenia, co nie przyniosło żadnego efektu.

Kolejnym poruszanym argumentem był ten, o prywatnej działce znajdującej się tuż przy budynku, który zamierza zakupić miasto, co może ograniczać zagospodarowanie terenu. Radni zauważali, że mimo atrakcyjnej i spadającej z każdym kolejnym przetargiem ofertowym ceny, nie ma żadnych chętnych na zakup.
REKLAMA


Ostatecznie, po kilku dyskusjach, Rada Miasta Ostrów Mazowiecka podjęła pozytywną, chociaż niejednogłośną, decyzję o zakupie budynku. Decyzja rady otwiera nowe możliwości wykorzystania tej przestrzeni. Planowane jest stworzenie Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych oraz Centrum Interwencji Kryzysowych, które będzie skupiać się przede wszystkim na wsparciu dzieci i młodzieży doświadczających przemocy. Dodatkowo, w planach jest również przekazanie przestrzeni dla Teatru Scena Kotłownia.

Należy pamiętać, że Teatr Scena Kotłownia prawie 5 lat temu musiał opuścić lokal bursy, przy ul. R. Rubinkowskiego, w której działał przez 16 lat. Siedziba Sceny Kotłownia wymagała remontu, jednak ostatecznie nie została wyremontowana ze względu na zbyt wysokie koszty. Później ostrowski teatr mieścił się w tymczasowych siedzibach - najpierw przy ul. B. Prusa, a następnie przy ul. Lubiejewskiej. Z początkiem stycznia br., teatr musiał opuścić tymczasowe miejsce przy ul. Lubiejewskiej. Zespół teatralny istnieje, jednak spotyka się w prywatnych domach.

W związku z tą sytuacją, odbyło się spotkanie wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc, burmistrza Jerzego Bauera oraz kierownika teatru Rafała Swaczyny. Celem rozmowy było znalezienie rozwiązania dla trudności, z jakimi boryka się Teatr Scena Kotłownia.

Rozmowy mogą przynieść rozwiązanie, a ostrowski teatr być może zagości w adoptowanym na cele społeczne budynku SDH, jeśli ten uda się miastu zakupić. Nie wiadomo kiedy teatr mógłby się wprowadzić, bo lokal wymaga generalnego remontu i odpowiedniej adaptacji.

- Wierzymy, że wciąż prowadzone przez nas rozmowy, życzliwość mieszkańców miasta Ostrów Mazowiecka oraz powiatu ostrowskiego i chęć działania dla wspólnego dobra, to szansa na rozwiązanie problemu, które zaowocuje powstaniem pięknej sceny dla ostrowskiego zespołu teatralnego i wszystkich mieszkańców. Dziękujemy serdecznie za spotkanie Pani Elżbiecie Lanc oraz Panu Jerzemu Bauerowi, pochyleniu się nad sprawą i poświęcony czas - relacjonuje teatr na swoim profilu w serwisie Facebook.

Źródło zdjęcia: UM Ostrów Mazowiecka

Zobacz również

Zobacz wyniki konkursu "Ostrów Mazowiecka - więcej z życia" (zdjęcia)

8 lutego 2024, UM Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

Wręczono nagrody laureatom konkursu promującego ideę miasta: "Ostrów Mazowiecka - więcej z życia". Łącznie na konkurs zgłoszono 14 prac plastycznych oraz 3 filmy.

Wsparcie na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Prostyni

8 lutego 2024, OSP Prostyń, red. Elżbieta Krajewska

Dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy na zakup samochodu z samorządu województwa mazowieckiego. Strażacy z Prostyni wzbogacą się o lekki pojazd.

Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej (zdjęcia)

8 lutego 2024, NSP Kalinowo, red. Elżbieta Krajewska

Turniej ma na celu promowanie wiedzy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. W wydarzeniu wziął udział Waldemar Brzostek, wójt gminy Ostrów Mazowiecka.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]