Piąty raz zmierzyli się o tytuł mistrza ortografii (zdjęcia)

Dodano: 26 marca 2024 06:53, Autor: Kacper Jaworowski

Zakończyło się V Ostrowskie Dyktando. Wydarzenie, które zgromadziło licznych uczestników, miało na celu promowanie poprawnej polszczyzny oraz sprawdzenie umiejętności ortograficznych w różnych grupach wiekowych.
Stara Elektrownia w Ostrowi Mazowieckiej gościła w swoich murach uczestników V Ostrowskiego Dyktanda, zorganizowanego pod honorowym patronatem burmistrza miasta Jerzego Bauera. Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników i miało na celu promowanie poprawnej polszczyzny oraz sprawdzenie umiejętności ortograficznych w różnych grupach wiekowych.

Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych, rozpoczynając od najmłodszych uczestników. Każda grupa otrzymała dedykowany tekst, różniący się poziomem trudności; sprawdzała swoje umiejętności ortograficzne oraz znajomość zasad interpunkcji.

Uczestników wszystkich grup powitała dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, Jolanta Andruszkiewicz. Po krótkim wprowadzeniu, przedstawieniu zasad punktacji i zaznaczeniu, iż można korzystać z żadnych pomocy naukowych ani z urządzeń elektronicznych, odczytała cały tekst, przeznaczony dla danej grupy.

Najmłodsza grupa mierzyła się z przygodami Chwalisławy, która dbała nie tylko o swój wygląd, ale i wykształcenie. Na co dzień była studentką szeregu kierunków studiów - kulturoznawstwa, reżyserii i weterynarii.
REKLAMA


Grupa ze szkół średnich testowała swoje umiejętności przy tekście o przygodach harcerzy z Czyżewa, którzy przyjechali do powiatu ostrowskiego i w nadbużańskim obozie chłonęli gawędę przywódcy zuchów, zagorzałego obieżyświata, o jego przygodzie nieopodal Białowieży.

Dorośli natomiast, mieli w teorii najprostsze zadanie. Czekał na nich tekst zatytułowany "15. Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce". Jednak w rzeczywistości ukryte lapsusy językowe, mnogość słów nieco już zapomnianych, przeplatanych świeżymi zapożyczeniami z języków obcych, sprawiała że trzeba było być wygimnastykowanym niczym tyczkarz, by pokonać i przeskoczyć tę przeszkodę.

W kategorii szkół podstawowych rywalizowało 49 osób, w kategorii szkół średnich 27, a w kategorii dorosłych 12. Prace uczestników, zostaną teraz poddane ocenie przez komisję konkursową powołaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W każdej z kategorii zostanie wyłoniony zwycięzca, który zasłuży na tytuł Mistrzyni lub Mistrza Ortografii.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu 14 dni. Wręczenie nagród nastąpi 8 maja 2024, podczas spotkania z okazji Dnia Bibliotekarza. Przewidziano także nagrody dla zdobywców miejsc 2. i 3. oraz dla wyróżnionych.


Zobacz również

Gminne Dyktando w Wąsewie. Z polszczyzną mierzyli się uczniowie i dorośli (zdjęcia)

23 października 2023, GBP Wąsewo, red. Kacper Jaworowski

Gminne dyktando to nie tylko okazja do sprawdzenia umiejętności językowych, ale także inicjatywa promująca czytelnictwo i wspierająca rozwijanie pasji czytelniczych wśród starszych i młodszych mieszkańców gminy.

IV Ostrowskie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii (zdjęcia)

23 marca 2023, Elżbieta Krajewska

Najpierw z zawiłościami polszczyzny zmierzyli się uczniowie ze szkół podstawowych, później uczniowie ze szkół średnich, a na końcu dorośli.

Podsumowano III Ostrowskie Dyktando. Nagrody wręczył Michał Rusinek (zdjęcia)

25 marca 2022, Miłosz Magrzyk

Dyktando pisano 15 marca. 24 marca odbyło się uroczyste podsumowanie wydarzenia.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]