Inauguracja nowej kadencji. Uroczysta I sesja Rady Miasta Ostrów Mazowiecka (zdjęcia)

Dodano: 7 maja 2024 06:05, Autor: Kacper Jaworowski

Nowa Rada Miasta Ostrów Mazowiecka 6 maja 2024 rozpoczęła swoją kadencję 2024-2029. Zaprzysiężono radnych, chociaż nie wszystkich, oraz burmistrza.
Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, inaugurująca jej dziewiątą kadencję, uroczyście rozpoczęła się 6 maja 2024 o godz. 14:00. Atmosfera nasycona była optymizmem i nadziejami na owocną współpracę, bez względu na partyjne podziały, co znalazło odzwierciedlenie w licznych wyrazach uznania kierowanych w stronę nowego burmistrza oraz radnych. Nie zabrakło tortu, prezentów i serdecznych życzeń. Jednak po zaprzysiężeniu burmistrza i radnych, sesję przerwano na chwilę refleksji nad nowym rozdziałem w życiu miasta.

Na I sesji znalazło się wielu mieszkańców miasta, a także licznie zebrane grono gości, m.in. poseł na Sejm RP Żaneta Cwalina-Śliwowska, europoseł Andrzej Halicki, profesor Adam Dobroński - honorowy obywatel miasta Ostrów Mazowiecka, Mariusz Popielarz - dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce, Iwona Kublik - burmistrz-elekt Sokołowa Podlaskiego, byli burmistrzowie Ostrowi Mazowieckiej: Mieczysław Szymalski i Władysław Krzyżanowski oraz starosta ostrowski Zbigniew Chrupek.

Marek Kukiełka, najstarszy radny obecnej kadencji, miał zaszczyt poprowadzić inaugurację dziewiątej kadencji rady miasta. Po serdecznym przywitaniu gości, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Ostrowi Mazowieckiej Tadeusz Cudzich, przedstawił wyniki wyborów do rady oraz burmistrza Ostrowi Mazowieckiej.

Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo wybranych radnych, które prowadziła Klaudia Wilczyńska, najmłodsza radna obecnej kadencji. Ślubowanie złożyło 20 z 21 radnych (nieobecny był Daniel Choinka z PiS-u). Po nim radny-senior złożył serdeczne życzenia swoim kolegom i koleżankom.

W dalszej części ceremonii, Tadeusz Cudzich wręczył Hubertowi Betlejewskiemu oficjalne zaświadczenie o wyborze na burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka. W momencie, gdy zaświadczenie zostało odczytane, sala konferencyjna ratusza wypełniła się entuzjastycznymi oklaskami, a nawet skandowaniem imienia nowo wybranego burmistrza. Następnie odbyło się uroczyste zaprzysiężenie burmistrza.
REKLAMA


- Obejmując urząd burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg - ślubował Betlejewski.

Serię przemówień gości, rozpoczął nowo zaprzysiężony burmistrz. - Witam serdecznie wszystkich. Jak zawsze się wzruszyłem. Już taki jestem. Witam przede wszystkim najważniejsze osoby na tej sali, czyli mieszkańców miasta Ostrów Mazowiecka. Dla was zostaliśmy wybrani, dla was będziemy sprawować swoje mandaty. Ogromnie gratuluję radnym cudownych wyników. Musimy wiedzieć, że jesteśmy właśnie po to, żeby spełniać marzenia ostrowiaków i zrobimy to. Obiecuje radnym wszystkich klubów, które się zawiążą w radzie, że decyzyjność nie będzie należała tylko do jednego klubu, do jednego ugrupowania. Decyzyjność będzie należała do nas wszystkich. Zrobię wszystko, żebyście uczestniczyli w procesach decyzyjnych. Oczywiście po konsultacjach z mieszkańcami, bo to jest najważniejsze. Musimy zrobić wszystko, żeby ostrowiacy byli zadowoleni z naszej pracy, żeby nasza praca przynosiła konkretne efekty. Chciałbym zrealizować swój program, który miałem na ulotce. Pięć punktów, ale bardzo ważnych - mówił.

Następnie przerwano na chwilę I sesję nowej kadencji, aby uczestnicy mogli delektować się przygotowanym specjalnie na tę okazję tortem. Po przerwie planowano wyłonienie przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, jednak radna Jolanta Zadroga zaproponowała przesunięcie tej części obrad o tydzień. Jej wniosek opierał się na konieczności uwzględnienia dwóch zmian w składzie rady: jednej w komitecie PiS i jednej w KO, aby wybór prezydium mógł odbyć się w obecności wszystkich radnych.

Zmiana w komitecie Koalicji Obywatelskiej będzie polegała na złożeniu mandatu przez Jolantę Zadrogę, która obejmie fotel wiceburmistrza. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym nie może ona łączyć tych stanowisk. Jej miejsce zajmie kolejny z listy KKW KO - Tomasz Koczara.

Wedle nieoficjalnych informacji, zmiany w komitecie Prawa i Sprawiedliwości mają tyczyć się rezygnacji z mandatu Daniela Choinki na rzecz Pawła Pecury. Były wiceburmistrz Ostrowi miałby objąć stanowisko w starostwie.

Pomimo pytań o słuszność wniosku ze strony Krzysztofa Laski z PiS-u, ostatecznie postanowiono jednogłośnie przełożyć dalsze obrady na 13 maja. Właśnie wtedy poznamy ostateczny skład Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, oraz przewodniczącego, wiceprzewodniczących i oficjalnie powitamy Jolantę Zadrogę jako wiceburmistrza miasta.


Zobacz również

Zbliża się I sesja Rady Gminy w Broku

6 maja 2024, UMiG Brok, red. Julia Baranowska

W tym miesiącu zostanie zorganizowana sesja Rady Gminy Brok. Sprawdź porządek obrad.

Nowa kadencja Rady Gminy Andrzejewo rozpoczęta (zdjęcia)

5 maja 2024, Gmina Andrzejewo, red. Elżbieta Krajewska

I Sesja Rady Gminy Andrzejewo w okresie 2024-2029. Wybory na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Gminy Andrzejewo na nadchodzącą kadencję.

Wójt Gminy Stary Lubotyń otrzymał kolejne, jednogłośne absolutorium (zdjęcia)

5 maja 2024, Gmina Stary Lubotyń, red. Elżbieta Krajewska

Podczas ostatniej LVIII Sesji Rady Gminy Stary Lubotyń wójt przedstawił kompleksową analizę stanu gminy.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]