Społeczność Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych uczciła rocznicę Bitwy pod Kietlanką (zdjęcia)

Dodano: 14 maja 2024 10:31, Autor: Rocznica Bitwy pod Kietlanką (13.05.2024) Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych, red. Elżbieta Krajewska

W Kietlance, przy torach kolejowych, znajduje się tablica upamiętniająca tę krwawą bitwę, która miała miejsce 13 maja 1863 roku.
REKLAMADnia 13 maja 2024 roku, społeczność Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych uczciła rocznicę Bitwy pod Kietlanką, jednego z doniosłych wydarzeń z historii Polski, które miało miejsce w trakcie Powstania Styczniowego. Uczestnicy wydarzenia udali się na miejsce pamięci, aby złożyć kwiaty i oddać hołd poległym bohaterom.

W Kietlance, przy torach kolejowych, znajduje się tablica upamiętniająca tę krwawą bitwę, która miała miejsce 13 maja 1863 roku. Starcie to zakończyło się tragicznie dla sił powstańczych, prowadząc do klęski oraz śmierci pułkownika Ignacego Mystkowskiego i kapitana Władysława Ostaszewskiego, dowódcy batalionu strzelców. Straty po stronie polskiej wyniosły 40 zabitych, 25 rannych i 80 wziętych do niewoli, podczas gdy Rosjanie mieli ponieść straty w wysokości 60 zabitych i rannych.

Wydarzenie to nie tylko przypomina o bohaterskich czynach naszych przodków, ale także skłania do refleksji nad ceną, jaką zapłacili za walkę o wolność Ojczyzny. Chwila modlitwy, zadumy i wspomnień, którą uczestnicy spędzili przy tablicy upamiętniającej, była wyrazem szacunku i pamięci dla tych, którzy oddali życie za ideały narodowe.

Inicjatywy, takie jak ta, nie tylko upamiętniają bohaterskie czyny naszych przodków, ale także poszerzają wiedzę i zainteresowanie lokalną historią. Dzięki nim, dziedzictwo narodowe staje się żywsze i bardziej przystępne dla kolejnych pokoleń. Jest to powód do dumy dla społeczności Centrum Aktywności Kulturalnej w Zarębach Kościelnych oraz wszystkich, którzy biorą udział w podtrzymywaniu pamięci o naszych bohaterach narodowych.Zobacz również

Pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium Matki Boskiej w Wąsewie (zdjęcia)

13 maja 2024, Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej, red. Elżbieta Krajewska

Organizatorem pielgrzymki była Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej

W pielgrzymce na Jasną Górę wzięła udział delegacja ze szkoły w Kalinowie (zdjęcia)

6 maja 2024, NSP Kalinowo, red. Elżbieta Krajewska

Udział delegacji z Kalinowa w 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków na Jasną Górę.

Ostrów Mazowiecka uczciła 233. rocznicę Konstytucji 3 Maja (zdjęcia)

3 maja 2024, Elżbieta Krajewska

Wspólny hołd dla bohaterów wolności oddany przez społeczność miasta.

Dzieci świętowały Dzień Flagi w Muzeum Dom Rodziny Pileckich (zdjęcia)

2 maja 2024, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Julia Baranowska

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Muzeum Dom Rodziny Pileckich zorganizowało warsztaty plastyczne dla dzieci.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]