Wyniki ostrowskiego dyktanda

Dodano: 26 lutego 2007 22:17, Autor: Miejski Dom Kultury


Ostrowskim Mistrzem Ortografii 2007 została pani Iwona Kietlińska i wygrała cyfrowy aparat fotograficzny.
A oto wyniki dyktanda:

Lp.Imię i nazwisko błędów podstawowych (1)błędów drugorzędnych (2)
1. Kietlińska Iwona - 4
2. Wróbel Barbara 17
3. Borowa Agnieszka 23
4. Gałązka Natalia31
5. Żyłowska Wioletta 46
6. Zawadzka Anna 46
7. Rutkowski Mateusz 410
8. Żmijewska Magdalena 53
9. Kowalewska Magdalena 56
10. Walczak Anna 57
11. Gocłowska Justyna 59
12. Zawadzka Katarzyna 64
13. Szymańska Katarzyna 101
14. Przybyłowski Damian 102
15. Skarzyńska Emila 104
16. Długołęcka Iwona 122
17. Rybakiewicz Anna 134
18. Potomska Dominika 142
19. Skłodowska Aneta 143
20. Jakubik Ewelina 1415

1 - to błąd przeciwko zasadom pisowni z „rz”, „ż”, „ó”, „h”, „ch” i „nie” z czasownikami,
2- pisownia łączna i rozłączna, duża i mała litera, końcówki, pisowna wyrazów obcych.
Komsja oceniła, ale nie brała pod uwagę interpunkcji.

Wręczenia nagród dla wszystkich uczestników nastąpi 19. marca b.r. o godz. 18:00 na spotkaniu z cyklu „Poniedziałkowe Spotkania ze Sztuką”. Zapraszamy i zachęcamy do udziału w II Dyktandzie za rok.

Poniżej prezentujemy pełny tekst dyktanda:
Ryszard Kapuściński w książce „Podróże z Herodotem”, dzieląc się wrażeniami reportażysty, napisał zdumiewające zdania o Hindusach, z którymi zetknął się w Indiach.
Otóż pół miliarda ludzi, nie znając angielskiego, porozumiewa się ze sobą mnóstwem rodzimych języków swego kraju. Dla nich język to twarz i dusza. Swoją tożsamość określają poprzez swój język i w jego obronie gotowi byliby oddać życie, spalić się na stosie.
Przeczytawszy o tym, zadałem sobie pytanie, czy mnie stać byłoby na podobny heroizm. Któż bowiem chciałby uchodzić za tchórza czy pospolitego hultaja?
Rekompensatą ofiary niech będzie wytężony trud zgłębiania tajników mojego języka - pomyślałem - i zabrałem się do prawdziwej harówki.
Poszedłem niechybnie do księgarni naukowej, lecz - jak się wkrótce przekonałem - miałem pecha.
Arcymiła blondynka o twarzy cherubinka oznajmiła, że książka, której tak pożądam, była jeszcze wczoraj, ale wszystkich jej egzemplarzy zażądał pewien zażywny jegomość i niepodobna mu było odmówić sprzedaży.
Lekko zażenowany, że zawracam jej głowę taką błahostką, poprosiłem, ażeby pomogła mi wskazać inną księgarnię. Niebawem dysponowałem już adresem „Papirusa”, do którego świeżo dotarł z hurtowni dodruk.
Niezniechęcony tym, że muszę wziąć taxi, już w kwadrans mknąłem zielonożółtym mercedesem w szpalerze różaneczników i tui, mijając nierzadkich o tej porze przechodniów, by znaleźć się w hipernowoczesnym „Papirusie”. Tam bez kłopotów kupiłem nowo wydany „Słownik ortograficzny języka polskiego”.
Będąc w pełni usatysfakcjonowanym posiadaczem, pogrążyłem się w hipermarzeniach, że już w okamgnieniu mogę zostać mistrzem ortografii. Chyżo zacząłem ćwiczyć się w pisaniu opowieści o pierzastej piegży przeżuwającej minibefsztyki ze szczeżui albo o zszarzałym niedźwiedziu zażerającym rostbef z rzeżuchy.
Swój głód zaspokajałem chrupkimi herbatnikami, przegryzając chałwą. Półgłosem powtarzałem: „Przez ciernie do gwiazd” i tak, upajając się własnym hartem ducha, nie usłyszałem krzyku kszyka gnieżdżącego się w bukszpanie za oknem.
Oby nie zgubiło mnie tylko pyszałkostwo!

Katalog firm promowane

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]