O literaturze, która prowokuje. Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską (zdjęcia)

Dodano: 26 września 2024 17:20, Autor: Kacper Jaworowski

Znana z niebanalnego języka i odważnych literackich eksperymentów, Dorota Masłowska gościła w Małkini Górnej. Autorka w rozmowie z uczestnikami opowiedziała o swojej najnowszej książce "Magiczna rana" oraz podzieliła się refleksjami na temat współczesnej polszczyzny i literackiej prowokacji.
W poniedziałek, 23 września 2024, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej odbyło się spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską - uznaną dramatopisarką, felietonistką, pisarką i producentką muzyczną. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Inicjatywy Oddolnej "Masło maślane z Dorotą Masłowską", współfinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mającej na celu promocję literatury oraz wsparcie rozwoju czytelnictwa.

Dorota Masłowska, która zadebiutowała przed maturą powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", jest znana z oryginalnego stylu, pełnego językowej ekwilibrystyki i humoru. Jej kolejne dzieło, "Paw królowej", zdobyło prestiżową Nagrodę Nike, mimo faktu, że wzbudzało kontrowersje ze względu na wulgarny język i nietypową formę. O trudności, jakie stanowił przekład tej powieści, również wspomniano podczas rozmowy, podkreślając, jak wyjątkowy jest literacki styl autorki.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia najnowszej książki Masłowskiej, zatytułowanej "Magiczna rana" - zbioru dziesięciu opowiadań, które łączą się w przenikliwy obraz współczesności, często pokazując gorzkie realia życia. - W moim odczuciu magiczna rana to bagaż bolesnych przeżyć i odczuć, które nie dają się łatwo załagodzić i nie dają się zapomnieć. One wszystkie idą z nami przez życie stale się jątrząc, a jednocześnie trwa nieustanna negocjacja między destrukcyjnym charakterem tej rany i jej twórczym potencjałem - Masłowska mówiła na temat genezy tytułu.
REKLAMA


Autorka opowiadała o swoich inspiracjach, metodach pracy i podejściu do literatury, co pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć jej unikalny warsztat twórczy. W szczególności zwrócono uwagę na język, którym posługuje się Masłowska - nasycony zwrotami potocznymi, niejednokrotnie wulgarnymi, co budzi kontrowersje, ale zarazem oddaje autentyczność współczesnego świata, który opisuje.

- Od samego początku mojej, tak zwanej kariery, czy drogi literackiej - może to jest adekwatniejsze określenie - byłam jakoś, no w ogóle namierzona, ale też nagradzana i chwalona za tzw. słuch językowy, cokolwiek już to w tej chwili oznacza, bo stał się też jakimś takim wytrychem do mojej twórczości (...) myślę, że błędem jest zakładanie, że ta jakość wynika z mojej jakieś zdolności podsłuchiwania, bo oczywiście jest ten wątek, że jestem na to czujna, ale myślę, że stoi też za tym jakaś taka praca. Praca ponad dwudziestoletnia z językiem, jego ciągłym takim precyzowaniem, że ja po prostu poruszając się w różnych konwencjach, często na siłę, tak żeby sforsować coś w sobie i rozwinąć jakieś rejestry, po prostu gdzieś ciągle poszerzać to, co jestem w stanie opisać, próbować cały czas wchodzić w rejony, gdzie jeszcze mnie nie było, albo które są dla mnie trudne - mówiła autorka na temat swojego specyficznego stylu oraz umiejętności słowotwórczych.

Wydarzenie było częścią szerszej inicjatywy mającej na celu rozwój czytelnictwa w gminie Małkinia Górna. Dzięki interaktywnej formie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań. Dyskusja była żywa i pełna wymiany myśli, co stworzyło atmosferę, sprzyjającą bliższemu poznaniu nie tylko twórczości, ale i samej autorki. Masłowska chętnie dzieliła się przemyśleniami na temat procesu twórczego, zdradzając kulisy powstawania swoich utworów.


Zobacz również

O życiu aktora ze Stefanem Friedmannem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej (zdjęcia)

21 czerwca 2024, Kacper Jaworowski

Wśród regałów pełnych książek i cichego szmeru zgromadzonej publiczności, Stefan Friedmann podzielił się nie tylko swoimi zabawnymi historiami, ale i głębokimi przemyśleniami o życiu, miłości i wielkich inspiracjach ze świata kultury podczas spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej.

Zapomniane zwyczaje pogranicza regionów. Spotkanie autorskie z Maciejem Falkowskim (zdjęcia)

2 czerwca 2024, Kacper Jaworowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej gościła Macieja Falkowskiego, który opowiedział o swojej najnowszej książce "Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza". Autor podzielił się refleksjami na temat pozyskiwania informacji, historii regionu i złożonych procesów społecznych, które go kształtowały.

Literackie inspiracje, osobiste opowieści. Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk w Małkini Górnej (zdjęcia)

29 maja 2024, Kacper Jaworowski

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk. Pisarka podzieliła się swoimi doświadczeniami z czytelnikami.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]