Toponimy, hydronimy i mikrotoponimy powiatu ostrowskiego w nowej publikacji

Dodano: 30 września 2024 21:36, Autor: MBP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Co nazwy miejscowe mówią o tożsamości mieszkańców powiatu ostrowskiego? Odpowiedzią na to pytanie jest nowa publikacja "Nazwane, czyli ważne". Już jutro odbędzie się jej uroczysta promocja, w której udział wezmą językoznawcy oraz miłośnicy lokalnej historii.
Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej oraz Fundacja Języka Polskiego serdecznie zapraszają na promocję książki pt. "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotoponimy powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym".

Promocja książki rozpocznie się uroczystym otwarciem spotkania oraz powitaniem gości. Następnie, o godz. 11:15, odbędzie się wręczenie egzemplarzy autorskich książki redaktorkom oraz osobom odpowiedzialnym za zbieranie i opracowywanie materiałów językowych, które stały się podstawą publikacji.

Część naukowa spotkania rozpocznie się o 11:30, kiedy to prof. Monika Kresa wygłosi prelekcję zatytułowaną "Językowy obraz świata utrwalony w toponimach i mikrotoponimach powiatu ostrowskiego". W swoim wystąpieniu profesor Kresa opowie, jak nazwy miejscowe - łąk, pól i lasów - odzwierciedlają historię oraz kulturę tutejszych mieszkańców.

Z kolei o godz. 11:45 dr Monika Jabłońska przybliży temat hydronimów powiatu ostrowskiego w kontekście zarówno historycznym, jak i współczesnym. Jej wykład będzie fascynującą podróżą przez nazwy miejsc związanych z wodą - rzek, jezior, strumieni - które często skrywają ciekawe opowieści o przeszłości regionu.

Równo w południe, o godz. 12:00, odbędzie się "Dyktando onomastyczne nie tylko dla uczniów", które poprowadzi dr Magdalena Wanot-Mistura wraz z zespołem. Dyktando dostarczy uczestnikom zarówno rozrywki, jak i wyzwania, sprawdzając ich znajomość trudnych nazw własnych z regionu.
REKLAMA


Po zakończeniu dyktanda, organizatorzy przewidzieli przerwę na kawę, która potrwa od 12:30 do 12:45. W tym czasie uczestnicy będą mieli okazję do rozmów, wymiany wrażeń oraz zapoznania się z autorami książki.

O godz. 12:45 na scenie pojawi się zespół folklorystyczny, który swoimi występami przeniesie uczestników w świat tradycyjnej kultury regionu ostrowskiego.

Kulminacyjnym punktem programu będzie ogłoszenie wyników dyktanda i wręczenie nagród dla najlepszych uczestników - mistrzów ortografii onomastycznej. Ceremonia rozpocznie się o 13:15, stanowiąc zakończenie oficjalnej części wydarzenia.

Publikacja "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotoponimy powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym" to unikatowe dzieło poświęcone nazwom miejscowym regionu ostrowskiego. Zawiera szczegółowe opracowanie toponimów (nazw miejsc), hydronimów (nazw wodnych) i mikrotoponimów (mniejszych jednostek geograficznych, takich jak pola, łąki czy zagajniki), a także ich znaczenia w kontekście historycznym, kulturowym i językowym.

Dla mieszkańców powiatu ostrowskiego książka będzie miała dużą wartość, ponieważ przybliży im ich własną historię, ukrytą w nazwach miejscowości, rzek czy lasów. Dla lingwistów i miłośników języka polskiego stanowić będzie cenne źródło wiedzy o tym, jak język odzwierciedla zmiany społeczne, kulturowe i przyrodnicze.

Spotkanie promujące książkę, wraz z prelekcjami, odbędzie się już 1 października 2024 w Starej Elektrowni, przy ul. 11 Listopada 8 w Ostrowi Mazowieckiej. Start o godz. 11:00.

Źródło zdjęcia: MBP Ostrów Mazowiecka

Zobacz również

Ścieżki historii i tradycji. Żołnierze "Osiemnastki" i ich niezłomna walka o wolność (zdjęcia)

28 września 2024, Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, potomek jednego z oficerów 18. PAL-u, podzielił się historią jednostki podczas spotkania w ostrowskiej bibliotece. Wydarzenie wzbogaciła prezentacja militariów, które przeniosły uczestników w czasy walk o wolność Polski.

Młodzież z gminy Ostrów Mazowiecka pielęgnuje tradycje. XIX Gminny Festiwal Folklorystyczny (zdjęcia)

26 września 2024, Kacper Jaworowski

W Publicznej Szkole Podstawowej w Dudach odbył się XIX Gminny Festiwal Folklorystyczny, który zgromadził uczniów z całej gminy Ostrów Mazowiecka. Młodzi artyści zaprezentowali pieśni i tańce, które przypominały o bogactwie polskiego folkloru.

O literaturze, która prowokuje. Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską (zdjęcia)

26 września 2024, Kacper Jaworowski

Znana z niebanalnego języka i odważnych literackich eksperymentów, Dorota Masłowska gościła w Małkini Górnej. Autorka w rozmowie z uczestnikami opowiedziała o swojej najnowszej książce "Magiczna rana" oraz podzieliła się refleksjami na temat współczesnej polszczyzny i literackiej prowokacji.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]