Nazwy, które mówią. Promocja książki o dziedzictwie powiatu ostrowskiego (zdjęcia)

Dodano: 3 października 2024 22:45, Autor: Kacper Jaworowski

W Starej Elektrowni, odbyła się promocja publikacji pt. "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotonimie powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym", która dokumentuje lokalne nazwy, będąc owocem współpracy uczniów, nauczycieli i naukowców. Książka ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa i kultywuje pamięć o lokalnym dziedzictwie językowym.
1 października 2023 w budynku Starej Elektrowni odbyła się wyjątkowa promocja książki "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotonimie powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym". Publikacja jest efektem współpracy uczniów i nauczycieli z powiatu ostrowskiego oraz badaczy z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, co czyni ją ważnym dokumentem lokalnej kultury i języka.

Promocja przyciągnęła znakomitych gości, w tym prof. Elżbietę Wierzbicką-Piotrowską i dr Magdalenę Wanot-Miśturę z Instytutu Języka Polskiego UW, które pełniły rolę koordynatorek projektu "Dialog Pokoleń". Wśród obecnych były także prof. Monika Kresa oraz dr Monika Jabłońska, autorki książki, a także prof. Zygmunt Gałecki, językoznawca z KUL. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił również burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka Hubert Betlejewski. Uczestnikami byli także dyrektorzy szkół, bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie oraz członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy.

Podczas spotkania odbyły się dwa wykłady. Prof. Monika Kresa w swoim wystąpieniu pt. "Językowy obraz świata utrwalony w toponimach i mikrotoponimach powiatu ostrowskiego" ukazała, jak nazwy łąk, pól i lasów odzwierciedlają historię i kulturę mieszkańców naszego powiatu. Jej analiza toponimów pozwoliła uczestnikom spojrzeć na lokalny krajobraz z nowej perspektywy, ukazując jego złożoność.

Dr Monika Jabłońska, w wykładzie poświęconym hydronimom, omówiła ich historię i współczesność, zwracając uwagę na znaczenie wód w kulturze lokalnej. Zainteresowanie tematyką pokazuje, jak lokalne nazewnictwo może służyć jako świadectwo regionalnej tożsamości.
REKLAMA


Po wystąpieniach dr Magdalena Wanot-Miśtura zaprosiła uczestników do wzięcia udziału w krótkim dyktandzie onomastycznym, co wprowadziło element interakcji. Tego rodzaju aktywności przyczyniają się do większej świadomości językowej wśród młodzieży i dorosłych, a także zachęcają do aktywnego uczestnictwa w lokalnych projektach kulturowych.

Spotkanie stanowiło również okazję do podsumowania projektu "Dialog Pokoleń", który realizowany jest w Ostrowi Mazowieckiej od 2017 roku. Projekt, wspierany przez Towarzystwo Kultury Języka oraz Instytut Języka Polskiego UW, miał na celu zbadanie i dokumentację lokalnego nazewnictwa. Dzięki współpracy wielu instytucji i szkół powstał cenny słownik, który nie tylko chroni dziedzictwo językowe regionu, ale także kultywuje pamięć o lokalnych tradycjach.

Organizatorzy wyrazili szczególne podziękowania dla władz miasta oraz powiatu za ich wsparcie i współpracę, co podkreśla znaczenie lokalnych instytucji w promocji regionu i budowaniu mostów między pokoleniami. Ponadto, każdy z uczestników badań miał zaszczyt otrzymać egzemplarz książki.

Na zakończenie wydarzenia odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca, który dodał uroku całej uroczystości. Członkowie zespołu zaprosili do wspólnej zabawy zgromadzonych na wydarzeniu, po czym zaprezentowali proste tańce ludowe.


Zobacz również

Spotkanie z haftem białokurpiowskim w Ostrowi Mazowieckiej

3 października 2024, MBP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Biblioteka w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na spotkanie, które pozwoli zanurzyć się w bogactwie kultury Puszczy Białej. Już niedługo odbędą się warsztaty, prelekcje i wystawa poświęcone tradycyjnej sztuce.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie zdobywa nagrodę im. Kierbedziów (zdjęcia)

3 października 2024, GBP Wąsewo, red. Elżbieta Krajewska

Biblioteka została uhonorowana nagrodą im. Kierbedziów za swoją działalność kulturalną. Książnica zapowiada, iż to dopiero początek i że nadal będzie intensywnie rozwijać swoją ofertę.

Ścieżki historii i tradycji. Żołnierze "Osiemnastki" i ich niezłomna walka o wolność (zdjęcia)

28 września 2024, Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, potomek jednego z oficerów 18. PAL-u, podzielił się historią jednostki podczas spotkania w ostrowskiej bibliotece. Wydarzenie wzbogaciła prezentacja militariów, które przeniosły uczestników w czasy walk o wolność Polski.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]