W środowy wieczór Galeria Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej wypełniła się miłośnikami fotografii i natury podczas wernisażu wystawy "Biebrzańskie Bagna" autorstwa Mariusza Kuleszy i Mariusza Zawiślaka.
Wernisaż otworzył wicedyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej Piotr Skowroński. Witając zgromadzonych gości podkreślił, że prezentowane fotografie są czymś więcej niż dokumentacją przyrodniczą. Zwrócił uwagę, że stanowią zapis uważnej obserwacji natury oraz efekt wieloletniej pracy, cierpliwości i pasji autorów.
Już od pierwszych minut wydarzenia uwagę przyciągały fotografie ukazujące jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Na zdjęciach można było dostrzec zarówno rozległe krajobrazy, jak i pełne detali ujęcia dzikich zwierząt oraz ptaków zamieszkujących dolinę Biebrzy.
Na ekspozycji zaprezentowano 33 fotografie ukazujące piękno jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Wśród nich znalazło się 15 prac autorstwa Mariusza Kuleszy oraz 18 fotografii Mariusza Zawiślaka. Zdjęcia przedstawiają rozległe mokradła, ptaki w ich naturalnym środowisku, poranne mgły oraz wyjątkowe światło, które od lat przyciąga fotografów do Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Mariusz Kulesza pochodzący z Ostrowi Mazowieckiej, od lat związany jest z fotografią przyrodniczą. W swojej twórczości szczególną uwagę poświęca krajobrazom, ptakom oraz fascynującemu mikroświatu owadów.
Fotografia jest to moja pasja. Bardziej jest to dla mnie magia i fascynacja. Magiczne, jest to przeniesienie obrazu. Fotografia to taka moja misja, by to co zbyt nieuchwytne, małe i zbyt szybko przemijające utrwalić dla ludzi, którzy tego nie dostrzegli. To też mój sposób na twórcze wyżycie się. Fotografia jest dla mnie czymś co daje szczęście - mówił podczas otwarcia wystawy Mariusz Kulesza.
Prace prezentowane na wystawie powstały podczas licznych wypraw fotograficznych na tereny Biebrzańskich Bagien. To miejsce od lat przyciąga pasjonatów przyrody z całej Polski, oferując niepowtarzalne krajobrazy i możliwość obserwacji wielu rzadkich gatunków zwierząt.
Fotografie prezentowane na wystawie nie są przypadkowe. Za każdym kadrem kryją się godziny obserwacji, wczesne pobudki i oczekiwania na odpowiednie światło.
Czas spędzony na tych spacerach bardzo mnie relaksuje i wycisza - podkreślał Mariusz Zawiślak.
Szczególne miejsce w twórczości Mariusza Zawiślaka zajmuje fotografia ptaków, wymagająca cierpliwości i wielogodzinnych obserwacji, co jest dla niego jak osobiste wyzwanie.
Gościem honorowym wernisażu był Paweł Cieślak - biolog, pasjonata który w szczególności interesuje się ptakami. Jego opowieści przybliżyły widowni największy Park Narodowy i jego faunę.
Autorzy wystawy zwracali również uwagę na zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. Jak podkreślali, coraz częstsze okresy suszy mają wpływ na krajobraz Biebrzańskich Bagien, a także na występowanie wielu gatunków ptaków i zwierząt.
Jest zdecydowanie trudniej, bo jest susza. Jak jest susza nie ma rozlewisk, nie ma owadów i ptaków. Gatunki, które występowały w tysiącach, w tej chwili pojawiają się w dużo mniejszych ilościach - podkreślał jeden z fotografów.
Zmieniające się warunki sprawiają, że uchwycenie niektórych gatunków staje się coraz większym wyzwaniem. Tym większą wartość mają fotografie prezentowane na wystawie.
Podczas wernisażu nie zabrakło rozmów z autorami oraz wymiany wrażeń między uczestnikami wydarzenia. Wielu odwiedzających zatrzymywało się przy poszczególnych fotografiach na dłużej, zwracając uwagę na ich artystyczność oraz niezwykłą cierpliwość potrzebną do wykonania takich ujęć.
Wystawa "Biebrzańskie Bagna" jest nie tylko prezentacją fotograficznych umiejętności obu autorów, ale również zaproszeniem do bardziej uważnego spojrzenia na otaczającą nas przyrodę. To opowieść o miejscach, w których natura wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek może być jedynie cierpliwym obserwatorem.
Ekspozycję można oglądać w Galerii Sztuki Jatki do 4 lipca 2026.
Wernisaż wystawy fotografii "Biebrzańskie Bagna" autorstwa Mariusza Kuleszy i Mariusza Zawiślaka (17.06.2026)
Ilość zdjęć w albumie: 20






Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.