Komorowskie Dęby Pamięci

Dodano: 14 kwietnia 2011 23:34, Autor: Anna Krajewska-Polak

W ramach obchodów 71. rocznicy zbrodni katyńskiej Gmina Ostrów Mazowiecka wzięła udział w programie "Katyń? ocalić od zapomnienia". Celem tego programu jest posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie.
14 kwietnia 2011 w Komorowie odbyły się gminne obchody 71. rocznicy zbrodni katyńskiej. Goście wzięli udział we mszy świętej w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Józefata w Komorowie, później uroczystość przeniosła się na plac kościelny, gdzie odbyło się posadzenie Dębów Pamięci, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, apel poległych oraz złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje.

- Ginęli od zdradzieckiego strzału w tył głowy w Katyniu, Charkowie,Twerze i w innych miejscach Związku Radzieckiego. Wszystkie te zbrodnie nazywamy symbolicznie Zbrodnią Katyńską. Łączy je polskie obywatelstwo ofiar i stalinowska ideologia nienawiści do narodu polskiego ich oprawców i katów - powiedział organizator uroczystości Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek.

W ramach obchodów 71. rocznicy zbrodni katyńskiej Gmina Ostrów Mazowiecka wzięła udział w programie "Katyń? ocalić od zapomnienia". Celem tego programu jest posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jeden "Katyński Bohater". W powiecie ostrowskim posadzono do tej pory 49 Dębów, z czego w samej Gminie Ostrów Mazowiecka -21. Starosta - Zbigniew Kamiński - obiecał, że w powiecie akcja będzie się rozwijać, by uhonorować bestialsko zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W Komorowie posadzono dziś osiem Dębów.

Będą one upamiętniały:
1. Porucznika rezerwy Pawła Achtelika s. Józefa i Marii z Nawrotów, ur. 15 VI 1912 w Rachowicach k. Gliwic. Absolwenta seminarium nauczycielskiego w Tarnowskich Górach. Uczył w szkole powszechnej w Ruptawie, pow. rybnicki, i tam mieszkał. Żonatego.
2. Pporucznika rezerwy Justyna Michała Adamalę s. Michała i Marii z Sobczaków, ur. 18 II 1913 w Łodzi. Absolwenta Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi i dywizyjnego kursu podchorążych rezerwy. Pracownika Urzędu Skarbowego w Łodzi.
3. Kapitana Michała Batko s. Stanisława, ur. 23.04.1895 w Warszawie. Przedsiębiorcę.
4. Stanisława Budkę s. Teofila ur. 14.06. 1894 r w Warszawie. Leśnika
5. Podporucznika rezerwy Zygmunta Wojciecha Brańskiego s. Stanisława i Marii ze Zwolińskich, ur. 23 IV 1895 w Warszawie. Uczestnika wojny 1918-1921. Żonatego. Miał dwóch synów Andrzeja i Wojciecha.
6. Pporucznika rez. Włodzimierza Jana Kaweckiego s. Bolesława i Krystyny z Abstorskich, ur. 26 V 1905 w Jaworznie. W 1918 mając 13 lat walczył o Lwów. Absolwenta Wydziału Rolno - Lasowego Politechniki Lwowskiej. Był inżynierem leśnikiem, artystą malarzem, grafikiem i poetą. Pracował w Nadleśnictwie w Żywcu, pozostawił po sobie szereg prac naukowych, między innymi monograficzne opracowanie "Lasy Żywiecczyzny, ich teraźniejszość i przeszłość".
7. Kapitana Kazimierza Kwiatkowskiego s. Jana ur. 30.07.1902 w Nieżywięciu. Leśnika .
8. Ppor. rez. Wacława Osińskiego s. Teofila i Apolonii z Tarnowskich, ur. 14 VI 1894 w Warszawie. Absolwent WSH w Warszawie. Kupca. Żonatego. Miał dwóch synów Zbigniewa i Tadeusza.

Dodatkowe trzy Dęby posadzono, by upamiętnić zmarłych tragicznie rok temu w Smoleńsku.

Na obchody przybyła Barbara Kawecka, córka porucznika Włodzimierza Kaweckiego, zamordowanego przez NKWD, któremu poświęcono jeden z Dębów Pamięci w Komorowie. Obecni byli również Zbigniew Kamiński - Starosta Ostrowski , Władysław Krzyżanowski - Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Tadeusz Jabłonka - Przewodniczący Rady Gminy Ostrów Mazowiecka wraz z Radnymi, płk Ryszard Kołacz - Dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka, bryg Krzysztof Hoffman - Komendant PSP w Ostrowi Maz., Insp. Andrzej Choromański - Komendant Powiatowej Policji w Ostrowi Maz., Piotr Uścian - Szaciłowski - Nadleśniczy Ostrów Mazowiecka oraz Leśnicy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka , Andrzej Sawoni - Dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowi , dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych z terenu Gminy i Miasta Ostrów Mazowiecka , sołtysi gminni, kombatantów na czele z Wiesławem Wiśniewskim - Przewodniczącym Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, poczty sztandarowe młodzież, OSP, wojsko.


Komentarze

Dodano: 15 kwietnia 2011 06:21, (czujny)

Piękna idea!!! A jaka symbioza bez podziałów ech! żeby tak na co dzień!!!

 

Dodano: 15 kwietnia 2011 15:31, jip (jip)

Pięknie,pięknie.Szkoda jednak, że niedaleko stoi rozpadające się i rozkradane mauzoleum, a parę lat temu też z wielką pompą było otwierane.

 

Dodano: 17 kwietnia 2011 22:00, (cytrus)

Nie mówiąc o pomnikach. Prawie żałosne brudne szczątki. To tez historia i pamięć o ludziach.
A tu chodzi bardziej o lans. Pracuje się na kolejne wybory i bliskie do sejmu..

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]