"Róża" - historia odkryta

Dodano: 6 marca 2012 12:00, Autor: Anna Krajewska-Polak

"Róża", to film, który każda kobieta powinna obejrzeć. - mówi Hanna Sasinowska z ostrowskiego MDK. Film burzy wpajane stereotypy dobrego Polaka, złego Niemca i przyjaciela Rosjanina. W szczególny sposób pokazany jest też tragizm kobiet w powojennej Polsce.

- To film wypełniony przemocą ponad normę polskiego kina. Zło nie ma tu munduru ani narodowości, czyha ze wszystkich stron. Historia Mazurów ma wymiar ogólniejszy: jest to dramat zgwałconej, nieuszanowanej tożsamości. - pisze o "Róży" Tadeusz Sobolewski z Wyborczej. Akcja filmu rozgrywa się zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej. Opowiada o dramatycznych losach mieszkańców Mazur, którzy dla nowej władzy stali się ludźmi drugiej kategorii, niegodnymi udziału w budowie nowej wspaniałej rzeczywistości.

REKLAMAWidz, oczami polskiego oficera AK, ogląda tragiczną walkę o życie i honor, narodu skazanego na zagładę przez dwa nacjonalizmy. Wydaje się, że w tak tragicznych czasach nie ma miejsca na miłość. Ta jednak przychodzi i daje nadzieję, ale czy na długo? Poznajemy historię rozgrywającą się na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, a między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość. Poznajemy też ten kawałek historii, o którym nie zawsze można przeczytać w podręcznikach.


- "Róża", to film, który każda kobieta powinna obejrzeć. - mówi Hanna Sasinowska z ostrowskiego MDK. Film burzy wpajane stereotypy dobrego Polaka, złego Niemca i przyjaciela Rosjanina. W szczególny sposób pokazany jest tragizm kobiet. Mężczyźni walczą o ojczyznę, a kobiety? Nic nie czarno-białe.

Reżyser Wojciech Smarzowski zgromadził na planie plejadę znakomitych aktorów. Oprócz Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego, na ekranie zobaczymy m.in. Jacka Braciaka, Kingę Preis, Szymona Bobrowskiego i Edwarda Linde-Lubaszenko.

Emisja filmu "Róża" w ostrowskim kinie w dniach 9-11 oraz 13-15 marca 2012 roku w godzinach 17.00 i 19.00.


Zobacz również

Młodzi uczą emerytów tradycji

5 marca 2012, Anna Krajewska-Polak

Uczniowie szkół gastronomicznej i hotelarskiej w Małkini zrobili prezentację tradycji i potraw wielkanocnych, na którą zaprosili słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ostrowi Mazowieckiej.

Dzień Kobiet w Ostrowi

1 marca 2012, Anna Krajewska-Polak

Tegoroczny Dzień Kobiet zapowiada się w Ostrowi bardzo ciekawie. MDK, Społeczna Szkoła Muzyczna oraz MOSiR zapraszają panie i panów na koncerty, festiwal, na wspólne spędzenie czasu.

Komentarze

Dodano: 10 marca 2012 18:24, heninsyn (heninsyn)

... Obywatelka Hanna ( jakaś tam ) chyba nie oglądała - a już naIpewno nie zrozumiała - filmu !!!
Ale dosyć znęcania się nad ułomnymi ...

Genialny film, acz jak słyszę z frekwencją kiepsko, myślę że to kwintesencja patrzenia na kino/film po ostrowiańsku tz. nic co nie śmieszne/żałosne się nie sprzeda u mieszańców ( wróć , cóż za wybryk - mieszkańców ) stolycy poffiatu mało specjalnej troski !!!

____
A mamy/macie obok ludzi, ludzi żyjących w Ornecie ( miasteczko z filmu, czy cóś ? ) , może warto pomyśleć o przodkach szabrownikach tamój ? We własnych ka`prawych szeregach ?
Może , boć nie ma czasu na historię pomiędzy serialową papką i kolejnym pop`święceniem pomniczka !!! Ejmen :]

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]