"Narody bez rocznic to trupy..."

Dodano: 12 maja 2012 17:35, Autor: Katarzyna Gryczon

10 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego. Tym razem omawiane było znaczenie Konstytucji 3 maja dla Polaków.
Każdy Polak zna datę 3 maja, lecz nie każdy wie, co tak naprawdę znaczy ona dla Polski. Na majowym spotkaniu Klubu Dyskusyjnego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, prelegent Ryszard Ejchelkraut poruszył temat znaczenia Konstytucji 3 maja dla Polaków.

REKLAMAZapewne każdy z nas miał okazję uczestniczyć w uroczystościach 3-cio majowych. Jest to święto obchodzone w Polsce bardzo ceremonialnie, lecz " mało kto wie dlaczego świętujemy" - mówił prelegent. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Wiązała się z nią burzliwa historia, lecz zmiany jakie wprowadziła obrazowały "ogromny postęp w porównaniu ze wszystkimi uprzednio podejmowanymi próbami reform w Polsce". Zmiany nie byle jakie. Likwidacja "liberum veto", wolnej elekcji, nadanie chłopom opieki prawnej czy zrównanie mieszczan i szlachty, to tylko niektóre z założeń Ustawy Rządowej w imię Boga w Troycy Swiętey Jedynego z 3 maja 1791roku.

Na spotkaniu 10 maja br. nie zabrakło ostrowskich miłośników historii - burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, byłego starosty Bogumiła Brzózki, byłego burmistrza Ostrowi Adama Rukata, wielkiego miłośnika ziemi ostrowskiej Wacława Zawłockiego czy emerytowanych nauczycielek historii pań Zofii Mirkowiczy i Jadwigi Sadłowskiej.

W czasie spotkania Klubu Dyskusyjnego każdy może zabrać głos, zapytać o to, co go nurtuje, czy zaproponować temat następnego zebrania. Choć przedmiot czerwcowego spotkania nie jest jeszcze znany, to Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Chojnacka już zaprosiła wszystkich do licznego przybycia.


Foto Mirosław Kisielewski

Zobacz również

MDK zaprasza na wyprawę do stolicy Francji

10 maja 2012, Anna Krajewska-Polak

MDK zaprasza w poniedziałek na koncert z najpiękniejszymi francuskimi piosenkami o miłości w wykonaniu Doroty Lanton

Jakie znaczenie dla Polaków miała Konstytucja 3 maja?

9 maja 2012, Anna Krajewska-Polak

O znaczeniu Konstytucji dla Polaków będzie można posłuchać i porozmawiać 10 maja br. o godzinie 17.00 w czasie spotkania Klubu Dyskusyjnego działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej

Tak Ostrów Mazowiecka obchodziła Święto 3 Maja

4 maja 2012, Adrian Paszczyk

Ostrowianie uczcili Święto 3 Maja biorąc udział w uroczystościach na Placu Wolności oraz biorąc udział w biegu ulicznym. Fotorelacja.

Komentarze

Dodano: 13 maja 2012 20:13, aha! (aha1000)

Tak, trzeba tylko pamiętać, że "konstytucja 3 maja" nigdy nie weszła w życie, została uchwalona podstępem i była pretekstem do rozbioru Polski.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]