Mali ratownicy z Czwórki

Dodano: 19 czerwca 2012 07:07, Autor: .Anna Grabowska

Uczniowie z ostrowskiej Czwórki zwiedzili Odział Ratunkowy, dyspozytornię, Poradnię Chirurgii Ogólnej poznając przy tym pracę ratownika medycznego.
Wydawałoby się, że szpital nie jest interesującym obiektem do zwiedzania. Okazuje się jednak, że ratownik medyczny to ciekawy, odpowiedzialny, ale i niebezpieczny zawód.


Dzięki uprzejmości Dyrektora Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej Andrzeja Sawoniego uczniowie klasy III z Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z wychowawcą Anną Grabowską poznali pracę ratownika medycznego. W ramach zajęć "Poznajemy zawody naszych rodziców" zwiedzili SOR i pogotowie ratunkowe.

REKLAMA
Gospodarzem i przewodnikiem spotkania z 18 czerwca br. był ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii doktor Wiktor Sułkowski.


Szpitalny Odział Ratunkowy funkcjonuje w celu zapewnienia pomocy medycznej w stanach zagrożenia zdrowia lub życia. Uczniowie obejrzeli całe wyposażenie i zaplecze diagnostyczne oraz laboratoryjne. Uczestnicy wycieczki obejrzeli Odział Ratunkowy, dyspozytornię, Poradnię Chirurgii Ogólnej. Największe jednak wrażenie wywarły na uczniach karetki.


Dowiedzieli się wielu ciekawy rzeczy. Dzieci już wiedzą, że są trzy rodzaje ambulansów: S-specjalistyczne, P- podstawowe, T-transportowe, że 13 października 2006 roku w niedalekim Wyszkowie po raz pierwszy obchodzono święto ratownictwa medycznego, że lekarzami najczęściej pracującymi w pogotowiu ratunkowym są: anestezjolodzy, chirurdzy oraz lekarze medycyny ratunkowej.Uczniowie zapoznali się również jak wygląda droga chorego od momentu przyjęcia zgłoszenia telefonicznego przez dyspozytornię, przez wybór karetki, badania i podjęcie leczenia. Okazało się też, że większość uczestników świetnie znała numery alarmowe i sposób prowadzenia rozmowy telefonicznej.


Doktor Sułkowski pokazał, opowiedział i zademonstrował wyposażenie specjalistycznych samochodów. Dużo hałasu, ale i niesamowite przeżycie towarzyszyło wszystkim podczas włączenia sygnału alarmowego.


Na zakończenie spotkania gospodarz cierpliwie odpowiadał na pytania uczniów. Dzieci w podziękowaniu za możliwość zwiedzenia Oddziału Ratunkowego wręczyły swoje prace plastyczne pt ,,Ratownik medyczny w oczach dzieci".

Zdjęcia: Anna Grabowska


Zobacz również

Aktywni seniorzy czyli kolejny rok na UTW

18 czerwca 2012, Anna Krajewska-Polak

Dla UTW to był czas bogaty w wydarzenia. Wykłady, wycieczki, zajęcia dodatkowe. Kilka dni temu słuchacze Uniwersytetu zakończyli kolejny rok akademicki.

Jak Ostrowianie kibicowali naszym?

18 czerwca 2012, Karolina Paluch

W sobotnim meczu Polacy przegrali z Czechami 1:0. Kibice wierzyli i dopingowali drużynę do końca. Odwiedziliśmy O.K. Chicken - jeden z ostrowskich lokali, który organizuje strefę kibica.

Gerwazy i Protazy, Reksio i mnóstwo książek

17 czerwca 2012, Anna Krajewska-Polak

Dużo książek, zabawa i doskonały nastrój towarzyszyły tegorocznemu Piknikowi z Książką.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]