Debatowali dla bezpieczeństwa powiatu ostrowskiego

Dodano: 11 grudnia 2012 12:30, Autor: Adrian Paszczyk

10 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się debata na temat bezpieczeństwa powiatu ostrowskiego.
Debatę rozpoczął starostwa Zbigniew Kamiński, który przywitał Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, zastępcę komendanta wojewódzkiej policji mł. insp. Marka Świszcza oraz komendanta Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej Andrzeja Choromańskiego. Starosta zwrócił uwagę na wkład jaki mają samorządy w budowanie bezpieczeństwa powiatu wspierając policję zakupując samochody, motocykle, psy, czy też kupując kamizelki dla uczniów szkół.

Następnie głos zabrał wojewoda Jacek Kozłowski, który powiedział, że nie chce opierać się tylko na statystykach i stąd jest ta debata. Obywatele dzięki takim inicjatywom mają mieć możliwość wypowiedzenia problemów bezpośrednio do władz. - Być może są miejsca, są środowiska, są obszary, w których państwo nie czują się bezpiecznie - zwrócił się do słuchaczy wojewoda Jacek Kozłowski. - Jeżeli dzięki dzisiejszej debacie uda nam się o takich miejscach dowiedzieć, uda nam się namówić do wypowiedzi na ten temat, to to będą najważniejsze wypowiedzi - kontynuował. - Myślę, że obecność tutaj nas świadczy o tym, że bardzo odpowiedzialnie podchodzimy do bezpieczeństwa państwa - powiedział z kolei mł. insp. Marek Świszcz.

Pomysł tego typu debaty nie jest pomysłem nowym, powstał on w województwie świętokrzyskim i został zapożyczony w województwie mazowieckim. Debaty odbywają się w każdym powiecie województwa.

Statystyki na terenie powiatu ostrowskiego w 7 kategoriach przestępstw tzw. "najbardziej uciążliwych" przedstawił komendant Andrzej Choromański. W liczbach sytuacja w powiecie przedstawia się dobrze, w ciągu ostatnich kilku lat przestępczość systematycznie maleje, a ich wykrywalność rośnie. Komendant zwrócił jednak uwagę na istotny problem jakim jest przestępczość nieletnich i osób, które pełnoletność uzyskały niedawno. Przytoczył w tym miejscu przykład 3 osobowej grupy złodziei, wśród których był 17 latek, 18 latek i 22 latek. W chwili obecnej udowodniono im 12 włamań do domów jednorodzinnych, ale według opinii komendanta jest ich z pewnością dużo więcej. Ilość włamań systematycznie spadała, jednak w roku obecnym będzie ich zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym. Za wzrost ten w dużej mierze odpowiada wspomniana 3 osoba grupa.

REKLAMA



W roku bieżącym skradziono także dużo samochodów. Podobnie jednak jak w przypadku włamań w dużej części odpowiadała za to jedna osoba, był nią nieletni, który ogółem ukradł 14 aut. 4 zdołał ukraść na terenie 4 powiatów w ciągu jednej doby. Złodziej nie musiał wykazywać się dużymi zdolnościami w obchodzeniu zabezpieczeń. Właściciele pozostawiali swoje auta niezamknięte.

Komendant Andrzej Choromański upatrywał przyczyn przestępstw w słabej opiece nad dziećmi i bezrobociem, które w powiecie ostrowskim jest wyższe niż średnia województwa mazowieckiego i średnia krajowa.

Kolejną częścią debaty były głosy z sali. Jako pierwszy głos zabrał radny Krzysztof Listwon, który rozpoczął swoją wypowiedź metaforą "iż ryba psuje się od głowy" zwracając uwagę na problemy w lokalnym samorządzie. Radny zwrócił uwagę na nieprzestrzeganie prawa przez przewodniczącą rady miasta, która nie chce zwołać obrad na wniosek radnych. Ostrzegł, że sytuacja może doprowadzić do paraliżu i prosił wojewodę o interwencję. Wojewoda zauważył, że debata odbywa się w zupełnie innej sprawie, zgodził się jednak odpowiedzieć. Interwencji odmówił, ponieważ nie ma takich kompetencji i zwrócił uwagę, iż samorząd jak sama nazwa wskazuje ma sam o sobie rządzić, bez ingerencji z zewnątrz. Oczywiście taka ingerencja może nastąpić i wtedy wojewoda zgłasza problem premierowi, w chwili obecnej przesłanek ku temu nie ma. Wojewoda zasugerował, by radni i burmistrz dogadali się, a jeśli nie jest to możliwe, to społeczność lokalna w drodze referendum może odwołać burmistrza bądź radę miasta.

Wśród pozostałych głosów był poruszany między innymi problem ze sprzedażą alkoholu nieletnim, brak policyjnych patroli pieszych, brak przejść dla pieszych w newralgicznych miejscach, czy też zły stan dróg stwarzający zagrożenie.

Wśród wzbudzających wiele kontrowersji tematów było także likwidowanie posterunków policji. Przeciwnicy tego pomysłu zwrócili uwagę, ze policja z Ostrowi Mazowieckiej nie jest w stanie szybko interweniować w sytuacji gdy dochodzi do przestępstwa dziesiątki kilometrów od komendy. Komendant wojewódzkiej policji zwrócił jednak uwagę, że posterunki funkcjonują jedynie przez 8 godzin każdego dnia, a do przestępstw dochodzi najczęściej w godzinach ich zamknięcia. Policjanci z posterunków mają zostać przenoszeni do komisariatów i komendy, gdzie odbywa się system zmianowy i funkcjonują one przez całą dobę.

Podsumowując debatę wojewoda Jacek Kozłowski spytał zebranych, czy znają swojego dzielnicowego. Na sali nie było wiele osób, które uniosły ręce. Tym samym jest to jeden z punktów, które mają poprawić się do przyszłorocznej debaty.


Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]