... żeby Polska była Polską

Dodano: 22 stycznia 2013 16:50, Autor: Anna Krajewska-Polak

Obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego stały się okazją do refleksji o Polsce, wolności, historii i przyszłości.

Równo 150 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, Komitet Centralny Narodowy ogłasza manifest rozpoczynający powstanie styczniowe, które było sprzeciwem wobec narastającego rosyjskiego terroru. Pchłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar, ale też wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

REKLAMA20 stycznia br. w sali widowiskowo-kinowej spektaklem "Rzecz o powstaniu styczniowym", w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1, mieszkańcy Ostrowi rozpoczęli obchody 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Widowisko na godzinę przeniosło widzów do 1863 roku, do lazaretu w Wikarówce. Wiele osób ukradkiem ocierało łzy wzruszenia, gdy aktorzy, często dziecięcymi, drobnymi głosami, wypowiadały wielkie słowa o tęsknocie, wolności i walce.

Spektakl przypomniał też wielkie postaci tamtych czasów działające w naszym regionie. Jedną z nich był ksiądz Florian Jastrzębski, miejscowy wikary, który w swoich kazaniach zachęcał do udziału w manifestacjach.

Przedstawienie powstało dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury, Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Kolejnym punktem obchodów był wykład prof. dra hab. Adama Dobrońskiego "Rok 1864 - Powstanie, które zmieniło Miasto Ostrów Mazowiecka i powiat Ostrowski". Ponadto uczestnicy wzięli udział w mszy w kościele pw. WNMP oraz złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym kaźń 1864 roku przy ul. Sikoroskiego.


Zdjęcia Beata Kowalewska

Zobacz również

Ostrowskie gminy w rankingu "Mazowiecka Gmina na 5!"

22 stycznia 2013, Adrian Paszczyk

4 gminy z powiatu ostrowskiego zostały wyróżnione w rankingu. Najwyżej ocenione zostało miasto Ostrów Mazowiecka.

Ekonomik uczył się tolerancji i gry w rugby

22 stycznia 2013, Karolina Paluch

Mecz rugby między uczniami Ekonomika, a zawodnikami na wózkach okazał się niezłą lekcją tolerancji i wzajemnej akceptacji.

Aukcje WOŚP nadal trwają

21 stycznia 2013, Anna Krajewska-Polak

Nadal można licytować przedmioty i usługi wystawione przez Ostrowski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do zdobycia masaże, figurki, sesja fotograficzna, reklamy w ostrowskich mediach, gadżety z autografami Jurka Owsiaka.

Komentarze

Dodano: 22 stycznia 2013 21:49, heninsyn (heninsyn)

... w ramach obchodów - 66% katoendeków myli i datę i wrogów i problemy z uwłaszczeniem niewolników/postfeudalnych chłopów !!!

_____
@autorka pseudo tekstu, jak zwykle zeuso/ojczyźnianego - gęsi udomowione tak mają ?
Polecam listy R. T. o " bochatyrach " zadrżysz dziewcze !!!

Q...fa - ilu historyków na tym portalu, pogłębieni w szkole specjalnej, czy cóś !!! :[

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]