Kobiety działają na rzecz kobiet

Dodano: 28 stycznia 2013 21:19, Autor: Anna Krajewska-Polak

O tym, jak wyzwolić aktywność kobiet, budować dialog kobiet u lokalnych organizacji z władzami, wesprzeć rozwój lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych prowadzonych przez kobiety rozmawiali uczestnicy konferencji "Rola kobiet w lokalnych społecznościach".

26 stycznia br. w Zespole Szkół CKR w Lubiejewie odbyła się konferencja "Rola kobiet w lokalnych społecznościach" inaugurująca rozpoczęcie projektu "Sieć wsparcia partycypacji kobiet na terenach wiejskich".

Na konferencji spotkali się przedstawiciele samorządów, lokalne stowarzyszenia, organizacje i ich liderzy oraz grupa projektowa - 25 kobiet, które są beneficjentkami projektu. Spotkanie było początkiem debaty o współpracy między samorządami i organizacjami pozarządowymi w rozwiązywaniu problemów lokalnych.

REKLAMA




- Kiedy kobiety na równi z mężczyznami działają, sprawują władzę, świat staje się bardziej pokojowy, jest mniej wojen. - mówi Natalia Miłuńska, atropolożka kultury, zachęcając panie do podejmowania inicjatyw. A o tym, po co społecznościom aktywne kobiety opowiadała Janina Kwapisz, trener kompetencji psychospołecznych, pracująca głównie z kobietami.

Jak to jest być kobietą w samorządzie opowiedziała Hanna Sasinowska, Przewodnicząca Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Przytaczając przykłady skandalicznych postępowań mężczyzn-radnych, skomentowała: - Być kobietą w naszych czasach nie jest łatwo, a być w kobietą w samorządach, w szczególności.

Jednym z gości konferencji był Michał Rutkowski, Wójt Gminy Andrzejewo - gminy, która jest dobry przykładem inicjowania działań społeczeństwa - jak zapowiedzieli gościa organizatorzy spotkania. - Na ogół samorządowcy uważają, że jest lepiej, niż jest - zażartował wójt Rutkowski. Kilka lat temu, w 2005 roku w Andrzejewie nie działała żadna organizacja społeczna poza Ochotniczą Strażą Pożarną. W 2006 powstało dwa stowarzyszenia, jedno z nich to Koło Gospodyń Wiejskich. W tej chwili działa siedem organizacji, z czego cztery to Koła Gospodyń, a w pozostałych panie pełnią ważne funkcje.

- Mężczyźni u nas są dżentelmenami, ale władzę wolą zachować dla siebie - uważa kolejny gość, radna powiatu ostrowskiego Urszula Wołosiewicz. Ponadto opowiadała o tym, że warto być aktywną również po to, by być wzorem dla swoich córek. By kolejne pokolenia kobiet łatwiej mogły przyczyniać się do polepszania otaczającej rzeczywistości.

Celem projektu jest pomóc wyzwolić aktywność kobiet, szczególnie ich udział w życiu publicznym i lokalnych decyzjach, budować dialog kobiet u lokalnych organizacji z władzami, wesprzeć rozwój lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych prowadzonych przez kobiety.

Projekt na terenie powiatu ostrowskiego jest realizowany przez Społeczny Instytut Ekologiczny, organizację pozarządową działającą od 1990 roku, która jest również organizacją pożytku publicznego.


Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]