Listy dla Ziemi w "Dwójce" (zdjęcia)

Dodano: 30 kwietnia 2014 10:57, Autor: ZSP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Uczniowie ze SP nr 2 przy ZSP nr 1 napisali "Listy dla Ziemi", w których umieścili swoje postanowienia, w jaki sposób zmienią codzienne przyzwyczajenia na bardziej ekologiczne.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 przy ZSP nr 1 biorą udział w akcji "Listy dla Ziemi" organizowanej przez fundację Arka. W ramach tej akcji odbyło się szereg lekcji poświęconych ekologii, uczniowie mięli możliwość obejrzeć filmy mówiące o tym, jak mogą pomóc naszej Ziemi. Następnie napisali "Listy dla Ziemi", w których umieścili swoje postanowienia, w jaki sposób zmienią codzienne przyzwyczajenia na bardziej ekologiczne. Listy te zanieśli do domów, by porozmawiać o nich z najbliższymi i wspólnie wdrożyć je w życie. Najciekawsze zostaną nagrodzone i przesłane do ogólnopolskiego konkursu.
REKLAMA


Uczennice klasy VI b Aleksandra Śladewska i Alicja Pyśk przygotowały prezentację multimedialną pod hasłem "Przejdź na czystą stronę mocy", pokazującą proste sposoby na ochronę środowiska i budżetu rodzinnego. Można ją obejrzeć na stronie internetowej szkołyhttp://www.dwojka.ostrowmaz.pl. Hasło tegorocznej emisji to "CZYSTE POWIETRZE - ZDROWY CZŁOWIEK. Uczniowie klas szóstych i piątej przygotowali apel dla swoich kolegów i koleżanek, który odbył się 28 kwietnia.

Jednym z tematów apelu była "Niska Emisja". Warto wiedzieć, że są to dymy z pieców w budynkach mieszkalnych i małych kotłowni oraz z samochodów osobowych. Dymy te koncentrują się tam, gdzie powstają, czyli tam, gdzie żyjemy, pracujemy, bawimy się. Dymy te często są zanieczyszczone poprzez spalanie w piecach złej jakości węgla i śmieci. Wdychanie zatrutego powietrza wywołuje kaszel, chrypkę, alergię, chroniczne zapalenie oskrzeli, astmę, choroby układu krwionośnego, nowotwory. Wśród 10 miast Europy, o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, aż 6 miast jest polskich. Gdy w Krakowie w ciągu roku zanieczyszczenia przekraczają normy przez 150 dni, to w Madrycie tylko przez 7 dni. Dlatego warto pamiętać, że nie można palić w piecach żadnych plastikowych opakowań, kolorowych śmieci, styropianu, opon samochodowych, odzieży, odpadów skórzanych.

Uczniowie zachęcali, by sadzić drzewa. Pochłaniają one i neutralizują substancje toksyczne: dwutlenek węgla, siarki, metale ciężkie. Drzewa i krzewy oczyszczają też powietrze mechanicznie. Gałęzie i liście zatrzymują bowiem pyłki znajdujące się w powietrzu. Żywopłot posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi zatrzymać do 70% zanieczyszczeń. Warto też być świadomym konsumentem. Można redukować ilość śmieci przez świadome zakupy, używać przedmiotów wielokrotnie, przetwarzać każdy odpad ponownie segregując śmieci.

Żeby te wiadomości nie uleciały zbyt szybko, uczniowie klas szóstych z nauczycielem Aleksandrą Pachowską przygotowali folder i rozdali go na apelu dzieciom, by te zaniosły je do domów i porozmawiali o problemie z rodzicami, dziadkami i sąsiadami. Mamy nadzieję, że 100 folderów i prośby dzieci choć trochę wpłyną na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Pamiętaj, kochasz dzieci, nie pal śmieci.
źródło zdj. ZSP nr 1

Zobacz również

Młodzież ostrowskiej "Dwójki" w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II (zdjęcia)

29 kwietnia 2014, ZSP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

28 kwietnia 2014r. młodzież, nauczyciele i dyrekcja ostrowskiej "Dwójki" przed pomnikiem papieża oddała hołd swojemu patronowi, Świętemu Janowi Pawłowi II.

Warsztaty dla przedszkolaków w "Dwójce" (zdjęcia)

7 kwietnia 2014, ZSP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Jak co roku o tej samej porze w ZSP nr 1 odbyły się warsztaty dla dzieci sześcioletnich z miejskich przedszkoli.

Pierwszy Dzień Wiosny w "Dwójce" (zdjęcia)

27 marca 2014, ZSP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Od wielu lat w ZSP nr 1 zgodnie z tradycją uroczyście świętuje się nadejście Wiosny. Chociaż ten dzień jest często dla uczniów okazją do wagarów to młodzież z "Dwójki" pokazała, że to szczególne święto można spędzić inaczej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi Koparkowe Artur Litewiak

ul. Różańska 173
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]