"Wyznania hieny" - mroczna strona mediów (wywiad)

Dodano: 10 listopada 2014 11:35, Autor: Hanna Chromińska

"Wyznania hieny", które właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa The Facto to bezlitosny opis tworzenia tabloidu/brukowca/prasy bulwarowej. W tej historii nie ma pozytywnych bohaterów. Specjalnie dla o OPI o książce P. Mieśnika opowiada wydawca Igor Zalewski.
Na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego im. T. Merty powiedział Pan "Jako dziennikarz czuję się wypalony, ale nadal chcę stać po stronie dobra i chcę pełnić tą misję jako wydawca książek. "Czy może Pan sprecyzować cel i strategię tej misji?

Jest prosta. Chcę wydawać dobra literaturę faktu, dzięki której ludzie będą wiedzieli więcej o świecie, w którym żyją. Zwłaszcza o kulisach tego świata, które zazwyczaj skryte są w mroku tajemnicy, niedomówień albo po prostu braku informacji.

Powiedział Pan także, że "Elementem tej misji jest wydanie "Wyznań hieny" P. Mieśnika, które pokazują co jest paliwem dla świata mediów - i nie dotyczy to wyłącznie tabloidów." Co wyróżnia "Wyznania hieny" spośród innych opisów działania mediów?

"Wyznania hieny" napisał człowiek, który przez 7 lata współtworzył największy tabloid w Polsce. To nie jest książka teoretyczna czy medioznawcza, ale bardzo szczera, w efekcie momentami wulgarna opowieść o tym, jak robi się brukowiec. Co ważne, autor nie wybiela samego siebie. Nie udaje, że był jedynym sprawiedliwym w brudnym świecie. Dlatego jego opowieści brzmią szczerze.

Media podkreślają, że powstanie "Wyznań hieny" było inspirowane historią, która przemawia do wyobraźni - ceniony i skuteczny dziennikarz "Faktu" po tragicznej śmierci młodszego brata zaczyna przewartościowywać sens swojej pracy, rozstaje się z redakcją i pisze książkę demaskującą metody działania tabloidów. Nagłaśnianie tych wydarzeń wygląda trochę jak zabieg marketingowy i granie na emocjach w stylu nieco zbliżonym do tabloidów...

Wydawnictwo ani razu nie wykorzystało tej sprawy w działaniach marketingowych. W wywiadach pytano o nią autora, on odpowiadał. To wszystko.
REKLAMA


"Wyznania hieny" - to brzmi prowokacyjnie i zwraca uwagę potencjalnego czytelnika. Kto wymyślił ten tytuł?

Ja i Piotr Mieśnik. To przykład harmonijnej współpracy autora z wydawcą.

Przedstawiony w "Wyznaniach hieny" opis tworzenia tabloidów jest brutalny, momentami wręcz wstrętny. Autor nie oszczędza nikogo - bez taryfy ulgowej pisze o sobie, środowisku dziennikarskim, celebrytach, politykach. Czy taka wizja mediów jest rzeczywiście potrzebna odbiorcom plotek i sensacji?

Myślę, że nie tylko im. Ale przede wszystkim nam - obywatelom, czerpiącym wiedzę o rzeczywistości z mediów. Media nie są świętymi krowami. Czwarta władza też powinna być opisywana i kontrolowana. Tym bardziej, że kondycja mediów w Polsce jest niska i stale się pogarsza. Gazety i stacje telewizyjne nie są zaludnione przez półbogów, lecz zwykłych, niedoskonałych ludzi. Czasem bardzo niedoskonałych.

Do kogo są skierowane "Wyznania hieny"?

Do każdego świadomego obywatela. Każdego, kto obcuje z mediami. Każdego, kogo interesuje rzeczywistość, w której funkcjonuje.

Na jaką reakcję czytelników liczy autor "Wyznań hieny"?

Na chwilę refleksji, której owocem będzie sceptycyzm wobec medialnej papki.

A jakiej reakcji Pan oczekuje?

Byłoby świetnie, gdyby ludzie nie przyjmowali tego co oferują im media, jako prawdy objawionej. I nie chodzi tu tylko o tabloidy.
Czy wydawnictwo The Facto planuje wydanie następnych pozycji zbliżonych wymową do "Wyznań hieny"?

Myślimy o napisaniu drugiej części książki. Tym razem narratorem byłaby dziewczyna- fotograf, czyli paparazzi w spódnicy. Tym razem książka wnikałaby w świat celebrytów. Niby kolorowy, ale w sumie dość przygnębiający.

Dziękuję za rozmowę.

P. Igor Zalewski będzie gościem kolejnego spotkania Klubu Dyskusyjnego im. T. Merty, które odbędzie się w dn. 20.11.2014. Tematem spotkania będzie etyka mediów oraz skomplikowane relacje między oczekiwaniami czytelników a obrazem świata kreowanym przez media.


Zobacz również

Pożar piwnicy w bloku przy Lubiejewskiej

10 listopada 2014, KP PSP Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

W jednej z komórek zapalił się materac. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Dwa pożary w gminie Małkinia Górna

5 listopada 2014, KP PSP Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

Wczoraj w naszym powiecie doszło do dwóch pożarów.

Trzecie spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

27 września 2014, Hanna Chromińska

Urok klubów dyskusyjnych polega na tym, że wiadomo jak się dyskusja rozpocznie, ale nie sposób przewidzieć w jakim kierunku się rozwinie. Osobiście doświadczyli tego uczestnicy spotkania Klubu Dyskusyjnego im. T. Merty.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]