"Poprawiony świat" - szkolny mural w Jasienicy (zdjęcia)

Dodano: 24 listopada 2014 08:40, Autor: Hanna Chromińska

Dokładnie w 25. rocznicę przyjęcia międzynarodowej Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka na ścianie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy powstał mural "Poprawiony świat".
W roku 1978 roku Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka i złożyła stosowny projekt opracowany przez zespół polskich prawników z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Inspiracją dla twórców projektu była filozoficzno-wychowawcza koncepcja Janusza Korczaka, który po raz pierwszy zainicjował podmiotowe traktowanie dziecka i często nazywany pierwszym rzecznikiem praw dziecka.

Konwencja, nazywana też "światową konstytucją praw dziecka", została przyjęta jednomyślnie 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ratyfikowały ją 193 państwa.
Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka ustanowiło w społecznym ruchu korczakowskim listopad 2014 r. miesiącem obchodów 25-lecia Konwencji o prawach dziecka.
REKLAMA


Ważnym elementem obchodów jest realizacja w listopadzie 2014 r. projektów edukacyjnych realizowanych we współpracy z dziećmi i młodzieżą. W drugiej edycji konkursu projektów edukacyjnych pod nazwą "Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest" wybrano do realizacji cztery projekty. Jednym z nagrodzonych projektów jest mural "Poprawiony świat" zgłoszony do konkursu przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Jasienicy

Na "Poprawiony świat" składa się sześć obrazów nawiązujących do praw dziecka zawartych w Konwencji. Tematy obrazów zaproponowali uczniowie, którzy przygotowali także graficzne ujęcie prawa do nauki, opieki zdrowotnej, zabawy, tolerancji oraz wychowania w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia. Uczniowie i nauczyciele wspólnie z dyrekcją szkoły wybrali miejsce, w którym powstał mural.

Utrudnieniem w realizacji projektu była konieczność wykonania muralu w krótkim terminie i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Realizacji tego niełatwego zadania podjął się pan Ernest Bohdziel, który od czterech lat prowadzi firmę świadczącą szeroki zakres usług plastycznych w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

"Maluję "wszystko na wszystkim" - moja najmniejsza praca to projekt wizytówki, największa - mural o powierzchni 100 m kwadratowych. Najczęściej realizuję murale i graffiti, głównie z motywami graficznymi, bajkowymi i filmowymi. Dekoruję przede wszystkim szkoły, przedszkola, pokoje dziecinne, bary, kawiarnie, kluby. Korczakowskie idee są zgodne z tematami moich prac, dlatego z przyjemnością namalowałem "Poprawiony świat" wymyślony przez uczniów z Jasienicy."
"Poprawiony świat" powstał 20.11.2014 r. Podsumowanie projektu edukacyjnego "Nie wolno zostawić świata takim, jakim jest" i oficjalne odsłonięcie muralu "Poprawiony świat" odbędzie się w dn. 27.11.2014 r.


Zobacz również

Projekt Wrysowani w powiecie (zdjęcia)

22 listopada 2014, Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej, red. A.Pleńska

Zakończył się realizowany przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Ziemi Lubotyńskiej oraz grupę samopomocową wyAUTowany Z Marzeń projekt WRYSOWANI.

Coolturalny piątek z Pawłem Andruszkiewiczem (zdjęcia, wideo)

22 listopada 2014, Anna Kornet

W piątkowy wieczór w Restauracji Tandem ponownie odbył się Coolturalny piątek.

Premiera filmu Piotra Trentowskiego za nami (zdjęcia, wideo)

21 listopada 2014, Sylwia Ratyńska

Pierwsi ochotnicy mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie produkcję mieszkańca Ostrowi Mazowieckiej. W poniedziałek odbyła się premiera filmu "Krok do nieśmiertelności".

Komentarze

Dodano: 24 listopada 2014 11:02, sparks (sparks)

z którego Office'a te kliparty?:)

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]