Odsłonięcie muralu w Szkole Podstawowej w Jasienicy (zdjęcia)

Dodano: 4 grudnia 2014 10:10, Autor: Hanna Chromińska

"Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały."
Odbywające się 27.11.2014 r. obchody 25. rocznicy Konwencji o Prawach Dziecka w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy miały wyjątkowo widowiskowy charakter.

Gośćmi uroczystości byli: Waldemar Brzostek - Wójt gminy Ostrów Maz., Barbara Sochal - Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, ks. kanonik Piotr Kapelański - Proboszcz parafii p.w. św. Rocha w Jasienicy, Danuta Umińska - Prezes Zarządu Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Marta Baranek - Przewodnicząca Rady Rodziców, Marta Kamińska - Dyrektor Gimnazjum im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego w Jasienicy, Adam Jabłonka - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Tomasz Siwek - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienicy oraz rodzice, nauczyciele i pracownicy SP im. Janusza Korczaka.

W tym szczególnym dniu gospodarzami uroczystości byli wszyscy uczniowie. Motywem przewodnim tego dnia były prawa dziecka i dorobek pedagogiczny Janusza Korczaka - prekursora podmiotowego traktowania najmłodszych członków społeczeństwa. Uczniowie i nauczyciele dołożyli starań, by uroczystość miała efektowną oprawę plastyczną. Pomieszczenia szkolne ozdabiały prace uczniów, a każdy z gości na powitanie był dekorowany miniaturowym latawcem - korczakowskim symbolem radości i wspólnej zabawy.
REKLAMA


Rozpoczynając część oficjalną p. Edward Urbanowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jasienicy - odczytał list z gratulacjami od Rzecznika Praw Dziecka oraz opisał realizację narodzonego muralu.

Pani Barbara Sochal - Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka - gratulując uczniom wspaniałego pomysłu podkreśliła, że projekt edukacyjny "Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest" wyróżnia wyjątkowe zaangażowanie młodych ludzi. "Cykliczny projekt PSK to otwarta oferta skierowana do szkół, placówek edukacyjnych i wszystkich instytucji pozarządowych. Nasz projekt wyróżnia ogromna aktywizacja młodych ludzi. Uczestniczą oni we wszystkich etapach działań projektowych - od opracowania koncepcji, przez jej realizację, do uroczystego zakończenia. Otwarta formuła i bardzo uproszczone formalności pozwalają na zaangażowanie młodej społeczności. Wyróżnione w tegorocznej edycji projekty są bardzo zróżnicowane - od działań wewnątrz placówek po przekaz skierowany do lokalnego środowiska. Imponująco bogaty był także język realizacji - od scenariuszy zajęć przez wypowiedzi literackie do wykonanych różną techniką plac plastycznych. W poprzedniej edycji projekt był realizowany w ciągu 6 miesięcy, a kwota dofinansowania wynosiła 5 tys. zł. W tym roku, ze względu na obchody rocznicy Konwencji, czas realizacji projektu został znacznie skrócony, dlatego maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 3 tys zł, jednak uczestnicy projektu bardzo sprawnie poradzili sobie z tymi ograniczeniami. Tegoroczną nowością była także możliwość głosowania na poszczególne projekty na stronie PSK. Internauci oddali ponad 150 tys. głosów, co odbieramy jako zachętę do dalszych działań tego typu."

Pan Waldemar Brzostek - Wójt gminy Ostrów Maz. - podkreślił potrzebę wspólnego działania w realizowaniu prawa dzieci do nauki. "Jestem bardzo zadowolony i dumny z sukcesu uczniów z Jasienicy. Poziom edukacji w gminnych szkołach jest dla władz samorządowych wyjątkowo ważną sprawą. Staramy się pozyskiwać środki na programy edukacyjne i systematycznie poprawiamy jakość nauczania - obecnie 11 szkól bierze udział w programie "Moja przyszłość". Jednak finanse to nie wszystko - równie ważna jest w placówce atmosfera i współpraca z kadrą. W tej szkole widać, że nauczyciele są dla uczniów i to właśnie jest źródłem wspólnych sukcesów."

Na część artystyczną złożyły się piosenki i krótkie przedstawienie inspirowane prawami dziecka. Najmłodsi uczniowie wręczyli gościom ozdobną listę dziecięcych praw, a autorzy wyróżnionych prac plastycznych otrzymali drobne upominki.

Uroczystości obchodów 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka zakończyło wspólne odsłonięcie nagrodzonego muralu "Poprawiony świat".Zobacz również

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w MP nr 1 (zdjęcia)

24 listopada 2014, MP nr 1

Miejskie Przedszkole nr 1 po raz pierwszy włączyło się w akcję obchodów Ogólnpolskiego Dnia Praw Dziecka. Była to również 25 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Czwarte spotkanie Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty (zdjęcia)

24 listopada 2014, Hanna Chromińska

Temat IV spotkania, które z inicjatywy Stowarzyszenia LUDZIE Z PASJĄ odbyło się 20 listopada 2014 r. został zasygnalizowany na zakończeniu poprzedniego spotkania. Punktem wyjścia do rozważań o szeroko rozumianej etyce mediów i roli dziennikarza była książka "Wyznania hieny".

"Poprawiony świat" - szkolny mural w Jasienicy (zdjęcia)

24 listopada 2014, Hanna Chromińska

Dokładnie w 25. rocznicę przyjęcia międzynarodowej Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka na ścianie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy powstał mural "Poprawiony świat".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]