Kolejne drzewa poszły pod topór (zdjęcia)

Dodano: 12 sierpnia 2019 09:30, Autor: Miłosz Magrzyk

Wycinka drzew, które rosną przy ulicy Warszawskiej, jest związana z budową ciągów pieszo-rowerowych.
Niedawno rozpoczęła się budowa ciągów pieszo-rowerowych. W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie 17 km ścieżek rowerowych, 15 km chodników i 1,5 km pasów dla rowerów. Projekt budowy podzielono na 5 części. Całość inwestycji będzie kosztowała ponad 26 milionów złotych, z czego prawie 16 milionów złotych miasto pozyskało na ten cel z Unii Europejskiej. Jest to aktualnie największa tego typu inwestycja na Mazowszu. Budowa ciągów pieszo-rowerowych powinna zakończyć się w listopadzie 2020 roku.

REKLAMAW ramach inwestycji zostanie wykonana m.in. przebudowa oświetlenia ulicznego, linii teletechnicznych i elektroenergetycznych. Wykonanych zostanie kilkadziesiąt stojaków na rowery oraz kilkadziesiąt miejsc parkingowych, 6 punktów serwisowania rowerów, ustawionych zostanie kilkadziesiąt dodatkowych koszy na śmieci, będą drzewka solarne, wiaty parkingowe, a także siłownia zewnętrzna i plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, ponad 100 studni chłonnych i ławki.

Ulice, przy których zaplanowano wykonanie inwestycji, to: ulica Szkoły Podchorążych Piechoty, plac ks. Anny Mazowieckiej, ulica Legionowa, ulica Zwycięstwa, ulica gen. Władysława Sikorskiego, ulica Władysława Broniewskiego, ulica Biała, ulica Warszawska, ulica Wileńska, ulica Brokowska, ulica Armii Krajowej, ulica Różańska, ulica Tadeusza Kościuszki, aleja św. Jana Pawła II, ulica Stanisława Duboisa, ulica Henryka Trębickiego, ulica Ludwika Mieczkowskiego, ulica Stefana Batorego, ulica Kubusia Puchatka, ulica Jagiellońska, ulica Królowej Bony i ulica 3 Maja.

Ostrowski ratusz zapewnia, że jest to pierwszy w Ostrowi Mazowieckiej tak kompleksowy projekt, a jego realizacja przyczyni się do poprawy życia mieszkańców. Ze ścieżek i chodników będą mogły bowiem skorzystać wszystkie osoby ceniące zdrowy styl życia i te, które będą chciały sprawniej poruszać się po mieście. W związku z realizacją inwestycji trzeba rozwiązać jednak pewne problemy.

Czy wycinka drzew jest konieczna?

Niedawno pisaliśmy o wycince drzew, do której doszło przy ul. Różańskiej. O samej wycince poinformował nas czytelnik, który zaniepokoił się, że tego typu działanie może być szkodliwe dla środowiska.

W przesłanym do naszej redakcji tekście pytał się, czy wycinka tych drzew była konieczna. Chciał się dowiedzieć, czy nie można by ewentualnie zmienić miejsca przebiegu ciągów pieszo-rowerowych na tym odcinku.

Poinformowano nas wtedy, że projektu nie da się w tej chwili zmienić, jednak nie można mówić o niszczeniu środowiska, ponieważ wycięte drzewa na pewno zostaną zastąpione nowymi, których może być nawet więcej, niż tych usuniętych. Na terenie tym mają być też krzewy, a liczba drzew i krzewów uzależniona jest od potrzeby. Zapewniono nas, że budowa ciągów pieszo-rowerowych zostanie przeprowadzona tak, aby nie ucierpiało na tym środowisko.

Jak zapewnia ratusz, wycinka ta konieczna była w związku z planowaną budową parkingów, które stanowią część realizowanej inwestycji. Jednocześnie urząd miasta twierdzi, że do wycinki przystąpiono na podstawie pozwolenia wydanego w 2017 roku przez starostę, którym był wówczas Zbigniew Kamiński.

W związku z kolizją ścieżek rowerowych z istniejącymi drzewami do wniosku o pozwolenie na budowę została dołączona decyzja starosty ostrowskiego z 25 sierpnia 2017 roku. Zezwolił on w niej na usunięcie drzew znajdujących się w pasach drogowych. Decyzja ta została pozytywnie uzgodniona z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w Warszawie.

Jednocześnie stwierdzono, że do wycinki przeznaczono jedynie drzewa, które uniemożliwiają wykonanie planowanej inwestycji. Opisano też drzewa, na których widoczne było uszkodzenie pni, oraz drzewa, które charakteryzowały się złym stanem zdrowotnym.

Jak zapewnia urząd miasta, przed rozpoczęciem wycinki drzew rosnących przy ulicy Różańskiej, protokolarnie stwierdzono brak ptasich gniazd i brak występowania w tym miejscu gatunków chronionych.

Poza tym na miasto nałożono obowiązek nasadzeń zastępczych. Ostrowski ratusz zamierza, wspólnie z nadleśnictwem, firmami, mieszkańcami i pracownikami samorządu, zorganizować dużą akcję nasadzeniową, która ma być połączona z kampanią edukacyjną. Ma być to okazja do zintegrowania się społeczności i umożliwienia jej współdecydowania o wyglądzie zieleni miejskiej.

Z powodu wycinki drzew na ulicy Warszawskiej postanowiliśmy zwrócić się do Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej z pewnymi pytaniami.

Spytaliśmy się o to, ile drzew jest przeznaczonych do wycięcia w związku budową ciągów pieszo-rowerowych, a ile na miejsce wyciętych zostanie ewentualnie zasadzonych.

Czekamy na odpowiedź.Zobacz również

Jubileusz 100-lecia urodzin mieszkanki Broku (zdjęcia)

12 sierpnia 2019, UG Brok, red. MK

Jubileusz swoich 100 lat obchodziła Pani Helena Grabowska.

Nadbużański Festiwal Folkloru i Kultury: występy zespołów (zdjęcia, wideo)

11 sierpnia 2019, Miłosz Magrzyk

Publiczność mogła podziwiać występy 18 zespołów. Wiele osób śpiewało razem z artystami.

Mazowiecki Zarządu Dróg Wojewódzkich potwierdza potrzebę budowy małej obwodnicy

11 sierpnia 2019, UM Ostrów Maz., red. MK

Podczas spotkania ustalono, że do końca września samorządy lokalne zaproponują możliwe warianty przebiegu małej obwodnicy.

Komentarze

Add comment

Dodano: 12 sierpnia 2019 10:41, (crx)

chyba pora się wyprowadzić

 

Dodano: 12 sierpnia 2019 11:06, (andrzejmorawski)

Wyborcom gratuluję ....

 

Dodano: 12 sierpnia 2019 13:07, michal (rocki)

Panie Andrzeju rządzących mamy takich jakie jest społeczeństwo, a społeczeństwo mamy takie, że sprzedają się za 500 zł i mówią, że są patriotami. Więc ja już dawno straciłem nadzieje, że się zmieni bo ludzie mają w nosie co będzie za 2 czy 5 lat liczy się dziś i teraz, a za rok to chociaż by potop.

 

Dodano: 12 sierpnia 2019 19:24, Kasia (kasia1257)

Drzew do wyciecia jest ponad 400.....:(

 

Dodano: 13 sierpnia 2019 11:11, (serad)

dramat po prostu..tutaj komentują raczej rozsądne i logicznie myślące osoby, ale wiecie jaka jest prawda w szerszym ujęciu? Większość mieszkańców miasta ma to serdecznie w poważaniu, bo i tak przemknie samochodem na swoją posesję, a reszta ich w ogóle nie interesuje. Nie rozumiem, jak się też ma budowa parkingów samochodowych do ciągów pieszo-rowerowych? Będą powstawać też w trosce o ludzkie zdrowie? A może takie ostrowskie P&R się nam szykuje hahaha. Przecież to jest śmiech na sali..ale cóż trzeba się uodpornić, albo w miarę możliwości wynieść, jak już to ktoś napisał.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Biuro Tłumaczeń KOWER

ul. Szkolna 12A
07-300 Ostrów Mazowiecka

TŁUMACZENIA POŚWIADCZONE, ZWYKŁE - Z KAŻDEGO JĘZYKA EUROPEJSKIEGO !

BLACK BURGER

ul. Mieczkowskiego 11
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zawsze będziemy się starać być Twoim "lepszym American Burger Barem" !

Hotel i Restauracja "ORCHIDEA"

Nagoszewka Druga 102
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]