Czy w powiecie ostrowskim powstanie nowe połączenie autobusowe?

Dodano: 13 sierpnia 2019 09:59, Autor: Miłosz Magrzyk

Brak publicznego transportu zbiorowego to kłopot zwłaszcza dla osób niezmotoryzowanych.
Już niebawem brak połączeń autobusowych nie powinien stanowić problemu dla mieszkańców powiatu ostrowskiego. W związku z podjęciem działań związanych z organizacją publicznego transportu zbiorowego w starostwie rozpoczęto rozmowy z transportowcami.

REKLAMANa jednej z sesji Rady Powiatu starosta Zbigniew Chrupek poinformował, że przewoźnicy wyrazili chęć wzięcia udziału w budowaniu tych linii i zaangażowaniu się w przewozy.

Starostwo przystąpiło do analiz we wszystkich gminach w powiecie ostrowskim. W ten sposób chciano zbadać, w jakim zakresie gminy są zainteresowane organizowaniem przewozów autobusowych.

Na terenie powiatu ostrowskiego znajduje się 11 gmin. 9 z nich wyraziło zainteresowanie tworzeniem takich linii, 2 gminy od razu zadeklarowały, że nie chcą brać udziału w tym programie. Gminy, które nie są zainteresowane braniem udziału w tworzeniu nowych połączeń autobusowych, to gminy Stary Lubotyń i Wąsewo. W gminach tych stwierdzono, że potrzeby mieszkańców, jeśli chodzi o publiczny transport zbiorowy, są zabezpieczone.

Pomoc dla przewoźnika

Obecnie przewoźnik, który uruchomi połączenia autobusowe, może liczyć na dofinansowanie. Sprawy związane z przewozem reguluje ustawa, która dotyczy funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (weszła w życie 18 lipca 2019 roku), oraz zasada dofinansowania ze środków funduszu realizacji zadań własnych organizatorów publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na liniach komunikacyjnych, które nie funkcjonują co najmniej od 3 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy, oraz liniach, na których uruchomienie umowa zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy.

Przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych to jedna z obietnic partii rządzącej. Określono, że średni koszt wozokilometra wynosi około 4 złotych. Transportowiec, który wykonuje przewozy, oczywiście sprzedaje bilety. Może zaistnieć jednak sytuacja, kiedy to środki uzyskane ze sprzedaży biletów będą zbyt małe i nie pokryją wszystkich kosztów przewoźnika. Dofinansowanie do wozokilometra zostanie przyznane wtedy, gdy na linii o charakterze użyteczności publicznej wystąpi deficyt, tzn. ujemny wynik finansowy netto, który będzie wyliczony dla danej linii i nie będzie uwzględniał rozsądnego zysku. Jeśli przyznane dofinansowanie nie będzie wystarczało, to 10% reszty kosztów zostanie pokryta przez powiat. Gdy przeznaczone środki ciągle będą zbyt małe, to pozostała część kosztów zostanie rozłożona po równo na gminy, których mieszkańcy będą korzystali z przewozów.

Czy powstanie nowa linia autobusowa?

Przed przystąpieniem powiatu do działań, które zmierzają w kierunku utworzenia nowych linii autobusowych, trzeba było przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami gmin, które są zainteresowane utworzeniem takich linii.

Tylko jedna z tych gmin - gmina Zaręby Kościelne - zaproponowała uruchomienie linii autobusowej. Linia ta ma zaczynać się w Gąsiorowie i przebiegać przez Gąsiorowo (stację), Uścianek Wielki, Zaręby Kościelne, Kosuty, Niemiry, Starą Złotorię, Nową Złotorię i Ostrów Mazowiecką.

Harmonogram postępowania w przyznawaniu dofinansowania do nierentownych linii został już ogłoszony. Powiat wystartuje w konkursie z jedną zgłoszoną linią.

Starosta Zbigniew Chrupek stwierdził, że z pewnością będzie to test dla starostwa, a pozostali wójtowie będą się przyglądać, jak to funkcjonuje, i zobaczą, jakie koszty są z tym związane.

Działania zmierzające w kierunku otworzenia linii zostaną podjęte zgodnie z ustawą, która dotyczy funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej i ustawą dotyczącą publicznego transportu zbiorowego.

Kiedy linie o charakterze użyteczności publicznej zostaną już utworzone, nastąpi wyłonienie przewoźnika, który będzie odpowiedzialny za przewozy.

Po więcej informacji dotyczących publicznego transportu zbiorowego odsyłamy do artykułu pt. "Z Ostrowi do Ostrołęki dojedziemy autobusem", który jest dostępny pod linkiemhttps://www.ostrowmaz.com/aktualnosci/24737.Źródło zdjęcia:https://pixabay.com/pl/

Zobacz również

W gminie Ostrów Maz. zużytą folię rolniczą odbierają za darmo

13 sierpnia 2019, Miłosz Magrzyk

Gmina Ostrów Mazowiecka uczestniczy w pilotażowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczyste przekazanie samochodu dla OSP Nieskórz (zdjęcia)

13 sierpnia 2019, UG Ostrów Maz., red. MK

Strażacy otrzymali Renault GBA 2500.

Festiwal Baniek Mydlanych (zdjęcia)

12 sierpnia 2019, Miłosz Magrzyk

Największe bańki mydlane dzieci tworzyły przy pomocy rodziców i animatorów.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

WRI-Deweloper

ul. Sikorskiego 8
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

ART Nieruchomości

ul. Bolesława Prusa 50
07-300 Ostrów Mazowiecka

DOM W OSTROWI MAZ. W CENIE MIESZKANIA! WYOSKI STANDARD!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]