Mural ku czci bohaterów

Dodano: 7 czerwca 2021 08:05, Autor: UG w Bogutach-Piankach, red. Miłosz Magrzyk

Mural ten będzie wyjątkowy ze względu na upamiętnienie działającej w krótkim okresie w rodzącej się Rzeczpospolitej w strukturach WP 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej.

Projekt przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach znalazł uznanie członków komisji Ministerstwa Obrony Narodowej i otrzyma wsparcie finansowe w ramach konkursu "Mur, ale Historia Wojska Polskiego"(RP).

REKLAMAW najbliższych miesiącach w Tymiankach-Buciach powstanie mural przypominający wydarzenia i żołnierzy WP walczących tu w roku 1920. W ten sposób cała społeczność będzie mogły uczcić pamięć lokalnych bohaterów oraz tradycje obrońców niepodległości i suwerenności ojczyzny. Odsłonięcie muralu nastąpi 1 sierpnia, w 101. rocznicę bitwy nad Bugiem.

Mural związany jest ściśle z wydarzeniami, które miały miejsce dokładnie w tej samej lokalizacji sierpniowego poranka 1920 roku w trakcie bitwy nad Bugiem toczącej się podczas wojny polsko-bolszewickiej. Dzieło znanego muralisty Piotra Karszni przedstawione jest w formie dynamicznej scenki rodzajowej. W lewym dolnym rogu znajdują się postacie piechurów walczącej na tych terenach 1. Dywizji Litewsko-Białoruskiej. W centralnym miejscu autor umieścił dwóch kawalerzystów, którzy zginęli w potyczce z bolszewikami, zaskoczeni podczas porannego patrolu. W lewym rogu umieszczona została odznaka 1. Dywizji, a w prawym rogu - logo MON-u.

Wczesny wschód słońca podkreśla tragizm tamtych dni, przynoszącym wielu polskim żołnierzom śmierć, a dla kraju zniszczenie. W oddali dymy palących się wiosek potęgują nastrój grozy armii bolszewickiej niosącej spustoszenie. Umieszczone na projekcie cierniste zarośla to symbol trudu żołnierskiej walki i ciężkiego boju oraz zmagań w obronie niepodległej ojczyzny. Na muralu polscy żołnierze stanowią ostatnią przeszkodę przed nadciągającą czerwoną bolszewicką nawałą, będącą śmiertelnym zagrożeniem dla Polski i Polaków.Źródło zdjęcia: UG w Bogutach-Piankach

Zobacz również

Wielostronne porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia dualnego (zdjęcia)

6 czerwca 2021, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Szkoła zapewni uczniom kształcenie i realizację podstawy programowej w zakresie przedmiotów ogólnych. Nauka z teoretycznych przedmiotów zawodowych będzie zorganizowana przez Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, natomiast praktyczna nauka zawodu będzie odbywała się u pracodawców.

Jak przygotować rower na dłuższą wycieczkę, żeby uniknąć awarii?

5 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Regulacja przerzutek i hamulców, sprawdzenie opon i zabranie odpowiednich kluczy. To tylko kilka rzeczy, o które należy zadbać przed wycieczką rowerową.

Gmina Brok z dofinansowaniem w ramach MIWOP 2021

4 czerwca 2021, UG w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Tworzenie dodatkowych miejsc zieleni miejskiej oraz wzbogacenie istniejących ma korzystny wpływ na poprawę warunków mikroklimatycznych.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Biuro Tłumaczeń KOWER

ul. Szkolna 12A
07-300 Ostrów Mazowiecka

TŁUMACZENIA POŚWIADCZONE, ZWYKŁE - Z KAŻDEGO JĘZYKA EUROPEJSKIEGO !

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]