Ziobro chce zaostrzenia kar. Sugeruje nawet dożywocie

Dodano: 7 czerwca 2021 08:20, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Minister sprawiedliwości zapowiada zaostrzenie kar za czyny pedofilskie. Za najokrutniejsze zbrodnie będzie groziło nawet dożywocie. To pokłosie zamordowania 11-letniego Sebastiana.
- Nie możemy dawać pedofilom szansy, bo ta szansa okazuje się dramatem ofiar. Powinniśmy dawać szansę dzieciom, żeby nigdy nie trafiły na takich przestępców. Dlatego ponawiam propozycję zmian kar w Kodeksie karnym - ogłosił na jednej z konferencji prasowych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

REKLAMADziś za zgwałcenie dziecka grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem - od 5 do 15 lat. Przy czym zgwałcenia dziecka poniżej 15 roku życia przedawnia się po upływie 20 lat od czasu popełnienia zbrodni, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie - po upływie lat 30.

Jeśli zmiany proponowane przez Ziobrę wejdą w życie, to zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu. Gwałcicielowi będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia. "A jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka - kara dożywotniego pozbawienia wolności" - dodaje w komunikacie prasowym resort.

Mają też zostać zmienione kary za seksualne wykorzystanie dzieci - z obecnych od 2 do 12 lat więzienia na od 2 do 15 lat. "Nie będzie kar w zawieszeniu. Sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie. Wobec sprawcy, który zgwałci i zabije dziecko, sąd, wymierzając karę, będzie mógł wyłączyć możliwość uzyskania przez skazanego warunkowego zwolnienia z więzienia" - zaznacza ministerstwo.

W Kodeksie karnym zostanie też zapisana kara dożywotniego więzienia dla najbardziej zaburzonych i niebezpiecznych sprawców. Taka sama ma grozić też "zwyrodnialcom" - jak pisze MS, którzy na skutek gwałtu doprowadzili do śmierci dziecka. "Sąd będzie uprawniony do orzeczenia, że w żadnym wypadku nie będą mogli skorzystać z warunkowego zwolnienia z więzienia" - opisuje MS.

Sąd będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary lub nadzwyczajnie ją złagodzić, gdy wiek sprawcy i ofiary będą bardzo zbliżone, a okoliczności nie będą wskazywać na zaistnienie przemocy i wykorzystywania seksualnego.

Resort Ziobry doprowadził już do utworzenia tzw. "rejestru pedofilów", a teraz chce go rozbudować. Mają się w nim znaleźć takie informacje jak: wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa zawód.

Te plany to efekt ostatniej zbrodni, gdy według wstępnych ustaleń 41-letni mężczyzna porwał i zamordował 11-letniego Sebastiana. Podobno miał przyznać, że się pomylił, bo chciał porwać dziewczynkę. Udusił chłopca, bo bał się, że go rozpozna. "Dla nas ochrona praw dzieci jest fundamentalna. Kara za przestępstwa wobec najmłodszych musi być sprawiedliwa. Są takie osoby w społeczeństwie, który nigdy nie powinny opuścić więzienia. Ważne jest też, aby przestępstwa wobec dzieci nie przedawniały się. Trzeba chronić tych, którzy sami nie potrafią się obronić" - tłumaczył minister Michał Wójcik.Źródło zdjęcia: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz również

Porwanie dziecka - jak się zachować, jak zapobiegać?

6 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ostatnie wydarzenia w Polsce - porwanie i zabicie 11-letniego chłopca - oburzyły i zelektryzowały ludzi nawet spoza miejsca makabry. Choć wydaje się, że takie incydenty nas nie dotyczą, nigdy nie możemy być pewni, że sytuacja nie przydarzy się naszym bliskim.

Policz, ile zyskasz, a ile stracisz na "Polskim Ładzie"

6 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator internetowy, na którym każdy może policzyć bilans zysków i strat po wejściu w życie zmian podatkowych.

Rząd łagodzi obostrzenia

4 czerwca 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Więcej osób na weselach, nowe limity pasażerów w komunikacji publicznej. To niektóre ze zmian, jakie wejdą w życie od niedzieli.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]