Jak odzyskać niewykorzystane pieniądze z telefonu na kartę?

Dodano: 15 września 2021 07:52, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Niewiele osób może zdawać sobie sprawę, że pieniądze, których się nie wykorzysta w telefonie na kartę, nie przepadają. Można się o nie upomnieć. Tymczasem rząd planuje wprowadzić przepisy, na mocy których środki trafią do państwowej kasy.
REKLAMAOd tym projekcie jest głośno od poniedziałku. Okazuje się, że już od 2020 roku rząd pracuje nad prawem, dzięki któremu powstanie specjalny fundusz zasilany pieniędzmi niewykorzystanymi przez posiadaczy telefonów na kartę (takich w Polsce jest około 15 milionów). Chodzi o to, że użytkownicy korzystający z usługi pre-paid, gdy mija czas wykorzystania pieniędzy na karcie, "tracą" je. Formalnie trafiają one do operatorów.

"Aktualnie środki, które nie są wykorzystane przez użytkowników, są przejmowane przez operatorów. Chcemy to zmienić, aby te środki były wkładem w inwestycje publiczne - dla nas wszystkich" - napisano na twitterowym profilu promującym "Polski Ład".

Rządowy plan wskazuje, że jeżeli klient w ciągu sześciu miesięcy nie upomni się u operatorów o pieniądze to zostaną one przekazane na Fundusz Szerokopasmowy. Będzie to państwowa pula środków, z których ma być wspierana szeroko pojęta cyfryzacja: od szkół poprzez ochronę zdrowia do działań mających nauczać dzieci właściwych zachowań w sieci.

Przy okazji tych zapowiedzi zapewne wiele osób dowiedziało się, że może upomnieć się pieniądze z doładowań (środki, których nie udało się wydać na rozmowy telefoniczne, SMS-y czy przeglądanie internetu). Jest to dosyć nowa procedura, bo dopiero w 2020 roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów polecił operatorom telefonicznym zmienić regulaminy i umożliwić odzyskanie pieniędzy przez klientów.

"Orange Polska to ostatnia z badanych przez nas największych sieci, która nie oddawała konsumentom mającym telefony na kartę niewykorzystanych pieniędzy. Cieszę się, że uporządkowaliśmy tę praktykę, konsumenci zaś mogą odzyskać od operatorów pieniądze pozostałe na ich kontach pre-paid. Utrata niewykorzystanych środków zgromadzonych na koncie pre-paid z powodu braku kolejnego doładowania to utrudnianie zmiany operatora, co jest zakazane przez Prawo telekomunikacyjne i Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Operatorzy mają obowiązek uczciwie rozliczać się z konsumentami przy zmianie dostawcy usług" - informował wówczas Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

Jak odzyskać pieniądze?

Wystarczy zgłosić się ze sprawą do salonu sieci lub skorzystać z internetowego formularza. Są jednak pewne ograniczenia. O pieniądze można wystąpić, gdy przeniesie się numer od jednego operatora do innego lub gdy wygasło konto. Wniosek trzeba złożyć w ciągu 30 dni od przeniesienia numeru lub do 30 dni od wygaśnięcia konta. Trzeba być posiadaczem numeru od przynajmniej 6 miesięcy. Trzeba być klientem indywidualnym. Można starać się o pieniądze zablokowane od terminu wydania decyzji UOKiK.

Jednocześnie każdy z klientów powinien indywidualnie ocenić, czy skorzysta na tym kroku, bo operatorzy pobierają opłatę w wysokości 20 złotych.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Jest decyzja. Wiemy, jaka będzie pensja minimalna w 2022 roku

15 września 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Przyjęto rozporządzenie określające najniższą płacę w 2022 roku. Zgodnie z zapowiedziami wzrośnie i będzie to nieznacznie więcej, niż wskazywano. W górę pójdzie także stawka godzinowa za pracę.

Tak wakacje spędzili wychowankowie Miejskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej (zdjęcia)

14 września 2021, MŚS, red. Miłosz Magrzyk

Gry zespołowe i zabawy plenerowe, wycieczki piesze i rowerowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne na orliku, boisku Omega, w ogródku jordanowskim czy na kręgielni były nieodzownym elementem codziennych zabaw.

Środki na realizację programów aktywizacji osób bezrobotnych

14 września 2021, PUP w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej informuje, iż pozyskał środki finansowe z rezerwy ministra właściwego do spraw pracy na realizację programów aktywizacji osób bezrobotnych zamieszkujących na wsi oraz aktywizację zawodową w regionach wysokiego bezrobocia.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]