Już nie placówki pocztowe, a sklepy rybne. Tak wygląda omijanie zakazu handlu w niedziele

Dodano: 16 września 2021 08:12, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Posłowie zaczęli pracę nad prawem zaostrzającym zakaz handlu w niedzielę. Mimo alarmujących sygnałów ze strony prawników politycy przystali na wyjątek, który może pozwolić nadal obchodzić wszystkie obostrzenia.
Biedronka, Lidl, Żabka, Kaufland - to największe sieci, które obecnie obchodzą zakaz prowadzenia sprzedaży w dni wolne od handlu. Udaje się im, bo korzystają z jednego z przewidzianych w prawie wyjątków: świadczą usługi pocztowe. W sklepach można nadać lub odebrać przesyłkę. Właśnie z tego powodu grupa posłów PiS-u jeszcze w wakacje złożyła w sejmie projekt nowelizacji ustawy regulującej zasady handlowania w niedziele. Głównym założeniem zmian jest zapis, że działalność pocztowa ma być w danej placówce "dominująca".

REKLAMAStartują prace

"Czy Polska ma być krajem kolonialnym?" - takie pytanie stawiał na posiedzeniu Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poseł Janusz Śniadek. On jest głównym autorem nowelizacji, nad którą właśnie rozpoczęto prace. "Ta patologiczna sytuacja zaczęła urągać powadze państwa" - komentował posunięcia sieci handlowych, które zakaz omijają. Komisja zaakceptowała projekt, proponując kilka zmian. Jedna z nich jest w tej kwestii bardzo istotna.

Sprawa ryby

Obecnie prawo zezwala na handel w każdą niedzielę, także w punktach gdzie sprzedawane są świeże ryby (tzw. "centra pierwszej sprzedaży") czy z kutrów. Posłowie PiS-u zmienili na posiedzeniu komisji ten artykuł. Dopisali zdanie, że niedzielna sprzedaż ma być dopuszczona w "(...) placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybnych". Oznacza to, że handlowanie rybami może pozwolić sklepom działać w dni wolne. Uwagę na to zwrócił jeden z prawników Sejmowego Biura Legislacyjnego.

"W sytuacji skreślenia tego określenia i pozostawienia możliwości wyłączenia zakazu w przypadku sprzedaży ryb w placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybnych. To określenie jest niejasne" - argumentował i zasugerował, że aby uniknąć obchodzenia zakazu należałoby doprecyzować, że handel rybami ma być dominującą lub wyłączną działalnością sklepu. Posłowie na to nie przystali.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Konkurs "Małkińskie Serca Wolontariatu"

15 września 2021, UG w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

Wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek zaprasza do składania wniosków w dziewiątej edycji "Małkińskich Serc Wolontariatu".

Ostrów Mazowiecką i Brembate di Sopra łączy 20 lat współpracy (zdjęcia)

15 września 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

W weekend w Ostrowi Mazowieckiej goszczono burmistrz Brembate Emilianę Giussani oraz radną miasta i jednocześnie członka zarządu Daisy Marcolongo.

Tak wakacje spędzili wychowankowie Miejskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej (zdjęcia)

14 września 2021, MŚS, red. Miłosz Magrzyk

Gry zespołowe i zabawy plenerowe, wycieczki piesze i rowerowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne na orliku, boisku Omega, w ogródku jordanowskim czy na kręgielni były nieodzownym elementem codziennych zabaw.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP II

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]