Po tych studiach zarabia się w Polsce najlepiej. Nawet 12 tys. zł brutto na start

Dodano: 10 października 2021 08:50, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Eksperci sporządzili listę kierunków studiów, po których ukończeniu można liczyć nie tylko na natychmiastowe zatrudnienie, ale także na wysoką pensję. Radzą, aby planując przyszłość wziąć pod uwagę także ten czynnik.
Raport przygotowała firma Personnel Service, analizując średnie miesięczne wynagrodzenia w pierwszym roku pracy po ukończeniu studiów. Posłużono się przy tym ogólnopolskim systemem monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych i porównano te dane z oficjalnymi informacjami podawanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Ten wskazuje, że w sierpniu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 843,75 zł. Na tej podstawie wybrano kierunki, po których można zarobić niekiedy nawet dwa razy więcej.

REKLAMAGdzie płacą najwięcej

Liderem zestawienia jest informatyka. Absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego od razu po wejściu na rynek pracy mogą liczyć na 12 tys. zł brutto miesięcznie. W przypadku innych uczelni jest to średnio 9 tys. zł. Kolejnym dochodowym kierunkiem jest górnictwo i geologia. Osoby z dyplomem Politechniki Wrocławskiej zarabiają nawet 9,5 tys. zł miesięcznie. Następna jest teleinformatyka na Akademii Górniczo-Hutniczej - 8,5 tys. zł.

"Branża IT mocno się rozwija i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach miało się to zmienić. Studenci, którzy decydują się na ten kierunek, mają też wiele możliwości rozwoju. Mogą wybrać programowanie, tworzenie gier czy aplikacji, często też firmy wyłapują najlepszych już na pierwszych latach studiów. Dodatkową zaletą studiowania tego kierunku jest możliwość późniejszej pracy z każdego miejsca na świecie, również u zagranicznych pracodawców" - komentuje prezes Personnel Service Krzysztof Inglot. W zestawieniu są też: analityka danych, automatyka i robotyka. One także zapewniają wysokie zarobki. Analitycy po ukończeniu Szkoły Głównej Handlowej otrzymują przeciętnie co miesiąc ponad 8 tys. zł. Tak samo jest w przypadku absolwentów robotyki po Politechnice Warszawskiej czy Akademii Górniczo-Hutniczej.

Inglot uczula, że decydując się na studia należy wziąć pod uwagę zarówno swoje pasje, jak i kwestie finansowe. "Jeżeli postawimy na obszar, który w najbliższych dziesięciu latach będzie się rozwijał, unikniemy ryzyka trudności w znalezieniu pracy po ukończeniu studiów. A często tak się dzieje, gdy młodzi ludzie decydują się na popularne kierunki takie jak np. ekonomia. W 2021 roku ekonomiści to jedna z nielicznych grup zawodowych, która była na naszym rynku pracy nadwyżkowa" - ocenia.

Ranking

Przygotowany ranking prezentuje się następująco: informatyka - do 12 tys. zł, górnictwo i geologia - 9,5 tys. zł, Teleinformatyka - 8,5 tys. zł, analityka danych - 8 tys. zł, robotyka - 8 tys. zł, elektrotechnika - 8 tys. zł, budowa maszyn - 6,9 tys. zł, lotnictwo i kosmonautyka - 5,5 tys. zł, i inżynieria biomedyczna - 5,4 tys. zł.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Spoofing się nasilił. Policja przyznaje, że jest bezradna

10 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Oszuści coraz częściej sięgają po szalenie groźną metodę działania. Czym jest spoofing i dlaczego sama policja przyznaje, że nie ma narzędzi, aby z nim walczyć?

KRUS zaprasza rolników na bezpłatną rehabilitację leczniczą

9 października 2021, KRUS, red. Miłosz Magrzyk

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń KRUS-u możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych, bezpłatnych turnusów prowadzonych we własnych centrach rehabilitacji rolników KRUS-u: w Kołobrzegu, Świnoujściu, Szklarskiej Porębie, Jedlcu, Iwoniczu-Zdroju i Horyńcu Zdroju. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.

Na wakacje w październiku? Tu warto się udać

9 października 2021, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Jesienią można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty wycieczek all inclusive. Wakacje za granicą to w tym czasie idealna odskocznia od polskiej, niezbyt ciepłej już pogody. Podpowiadamy, które kierunki są obecnie najtańsze.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]